Ostropest plamisty dobry na wątrobę

Ostropest plamisty Silybum marianum /inne nazwy oset miękki, ostropień podgorzałek, pstrok, podgorzał/ przepiękny wygląd i wyjątkowe zioło na różne dolegliwości. Dla dociekliwych garść informacji poniżej.


WYSTĘPOWANIE

Ostropest plamisty występuję w okolicach Morza Martwego, na Bliskim Wschodzie. W formie dziko rosnącej występuje w Europie oraz Ameryce Północnej. 

Ostropest jest rośliną jednoroczną /ze względu na temperaturę w naszym klimacie/, może osiągać nawet 200 cm. Posiada grubą prostą łodygę. W początkowym okresie wzrostu wytwarza rozetę marmurkowych, dużych, szerokoeliptycznych , mocno pofalowanych lliści.  Fioletowe kwiaty pojawiaja się z końcem maja aż do sierpnia.  Kwiatostan w formie koszyczka na szczycie pędu. Łuski koszyczka pokryte są ostrymi kolcami. Owoce ostropestu to niełupki. Cała roślina jest również pokryta kolcami.

WARUNKI I UPRAWA

Ostropest uwielbia ciepłe, słoneczne miejsce z umiarkowanie żyzną i próchniczną ziemią o odpowiedniej wilgotności i przepuszczalności.

Nasiona ostropestu możemy wysiewac do skrzynek na rozsadę jak również bezpośrednio do gruntu /połowa kwietnia/. Na miejsca stałe , w rzędy co 20-40 cm  na głębokość ok 2 cm, Rośliny zaczynają kiełkować po ok 17-21dniach. Rownież nasiona ostropestu możemy wysiać do donic lub skrzynek do postawienia na tarasie lub balkonie.
Pamiętajmy aby spulchniać ziemie wokół ostropestu, również należy pamiętać aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi. Podczas upałów roślinę należy podlewać.  Ostropest w uprawie doniczkowej powinien być nawożony co 6 tygodni. Jeżeli chcemy uzyskać roślinę dwuletnią należy uprawiać ją w donicy. 

Aby zebrać nasiona , należy najpierw ściąć rośliny na wysokość ok 30 cm nad ziemią w momencie, gdy ok 30% kwiatostanów jest już dojrzałych, cechą charakterystyczną jest biały puch na koszyczku. W warunkach ogrodowych , gdy ścina się kilka roślin, można rozłożyć je na płachtach, gazetach na kilka dni i potem wykruszyć nasiona.

Owoc ostropestu zawiera: związki takie jak flawonoligany, flawonoidy, olejki lotne, gorycze, aminy biogenne.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Ostropest jest znany ze swoich właściwości wspomagających pracę wątroby. Wyciąg z owoców chroni ją przed szkodliwymi wpływami, pomaga przy regeneracji. Oprócz tego ostropest wykazuje działania przeciwzapalne i ochronne, stosowany jest zwłaszcza przy dużych niestrawnościach. Ostropest jest tak skutecznym lekiem, że może nawet ochronić nas przed trucizną muchomora sromotnikowego. 

Ostropest hamuje podział komórek nowotoworowych, zapobiega marskości i stłuszczeniu wątroby. Jest również pomocny w walce z cukrzycą i nowotworami. Obniża również poziom cholesterolu.


Źrodło zdjęć: pinterest.com
Żródło wiedzy: Monika Fijołek "Zioła w ogrodzie"

Komentarze

 1. Strange "water hack" burns 2lbs overnight

  Well over 160000 women and men are losing weight with a easy and secret "water hack" to drop 1-2lbs each and every night in their sleep.

  It's easy and it works on anybody.

  You can do it yourself by following these easy steps:

  1) Hold a glass and fill it half full

  2) Then use this weight loss HACK

  so you'll be 1-2lbs thinner in the morning!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałem, że ostropest ma takie właściwości. Mega ciekawy artykuł! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka