Wapnowanie trawnika jak i kiedy ?

Kiedy możemy wapnować trawnik ?

Powtarzam to każdemu Klientowi wapnowanie trawnika odbywa się tylko i wyłącznie na podstawie pomiarów PH gleby  i ma na celu podniesienie PH. Zalecane jest na gleby kwaśne. Tylko i wyłącznie wtedy wapnowanie ma sens.  Jeżeli wykonamy i potraktujemy ten zabieg jako coroczne nawożenie wapnowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Trawniki najlepiej rosną na glebach o PH od 6,0 do 7,0 . Charakterystycznym objawem kwaśnej ziemi jest pojawiający się mech oraz chwasty. Ale nie sugerujemy się takimi wskaźnikami , wykonujemy kolejność następującą - badamy PH a jeżeli jest poniżej 6,0 przystępujemy do odkwaszania ziemi.
Czym zbadać PH gleby?

Możemy to zrobić za pomocą dowolnego PH-metru - w sklepach i centrach ogrodniczych jest spory wybór. Najprostsze są ph-metry paskowe. Proste w obsłudze polegające na włożeniu mokrego paska do badanej gleby - w zależności od koloru paska mamy odczyt PH. Na rynku dostępne są również dokładniejsze urządzenia do badania PH, próbkę możemy również oddać do najbliższej stacji badawczej.


Termin wapnowania

Najlepszą na to porą jest okres pozawegetacyjny, czy przedwiośnie  / marzec albo koniec lutego/ labo jesień /październik lub początek listopada/

UWAGA!
Pamiętajcie podczas wapnowania nie łączcie tego zabiegu z innym nawożeniem. Należy zastosować kilka tygodni przerwy od momentu zastosowania wapna do momentu wysiania innego nawozu. Wapnowanie przeprowadza się raz na 3-4 lata, gleby zwięzłe rzadziej nawet co 5-6 lat. Wapń powoli przenika do korzeni - dopiero po ok 3 lat. W wyjątkowych sytuacjach możemy stosować coroczne małe dawki wapnia.


Co używamy do Wapnowania trawnika?

Z pewnością nie wolno używać wapna budowlanego palonego i gaszonego - grozi uszkodzeniem roślin.
Najlepsze do procesu wapnowania są dostępne na rynku DOLOMIT CAo 30% tlenku wapnia lub KREDA 50% tlenku wapnia. Należy je bardzo dobrze rozdrobnić aby nie powstały grudki. Następnie równomiernie rozsypać  na trawniku.

Ilość stosowanego nawozu uzależnionia jest od jakości gleby na jakiej będziemy przeprowadzali proces wapnowania  a także od rodzaju użytego nawozu - czy będzie to kreda czy dolomit.

Gleby lekkie i piaszczyste 5-8 kg CaO na 100 m2 czyli ok 17-27 kg dolomitu lub 10-16 kg kredy . Gleby zwięzłe 8-12 kg CaO na 100 m2 czyli 27-40 kg dolomitu lub 16-22 kg kredy.zdjęcia żródło: pinterest.com

Komentarze

 1. Dzięki za praktyczne informacje !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że w temacie jestem zielony jak ten trawnik na zdjęciu ;) Jak sprawdzić PH gleby? Czy są na to jakieś specjalistyczne metody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Andrzeju proszę udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić phmetr - mają róże od najtańszych do najdroższych. Jak będzie Pan miał ph-metr to w każdym zestawie jest instrukcja. Pomiar jest szybki a wynik natychmiastowy. Pozdrawia, :)

   Usuń
 3. Panie Andrzeju proszę udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić phmetr - mają róże od najtańszych do najdroższych. Jak będzie Pan miał ph-metr to w każdym zestawie jest instrukcja. Pomiar jest szybki a wynik natychmiastowy. Pozdrawia, :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba już nie sezon na zajmowanie się trawnikiem, ale wiedza zawsze człowiekowi potrzebna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Zosiu to już powoli termin na ostatnie koszenie :) pozdrawiam

   Usuń
 5. Bardzo cenne informacje na temat wapnowania, wciąż mało osób wie ze trawnik się wapnuje:] zachęcam do odwiedzenia www.bluelifeee.blox.pl
  Pozdrawiam, M

  OdpowiedzUsuń
 6. Pielęgnowanie ogrodu to zajęcie bardzo relaksujące, jednak wymagające sporo pracy. Jednak warto, bowiem wtedy będzie się miało piękny ogród. Moim oczkiem w głowie jest mój przydomowy basen. Dbam o niego bardzo. Resztą jak na przykład trawą zajmuje się mój mąż. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cenny artykuł. Uwielbiam zapach świeżo skoszonej trawy😊🍁🍂🍃
  http://magicznyswiatroslin.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo cenne porady, mam nadzieję, że uda mi się doprowadzić w przyszłym sezonie mój trawnik do porządku po tegorocznej inwazji i długiej walce z pędrakami...

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że jeśli ktoś spóźnił się z wapniowaniem to może spokojnie wapniować przed śniegiem jak i po śniegu:) Pogoda i tak jest przewrotna - rozmarza i zamarza i nie zrobi to krzywdy trawnikom:) Testowane:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super blog. W tym roku wprowadziliśmy się w końcu do nowego domu i w pierwszym roku trawa mi kompletnie nie chce rosnąć. Z pewnością spróbuję w przyszłym roku sposobu z wapnem ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele osób zapomina o dbaniu o trawnik i własnie dlatego powinny przeczytać ten artykuł. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytałam i przetestuję :)

  OdpowiedzUsuń
 13. https://nasionamarychy.pl

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka