Wielosił błękitny Polemonium Caerulem

Dzisiaj o pięknej bylinie o nazwie Wielosił - kojarzy mi się z rośliną która potrzebuję dużo wysiłku alby urosnąć :) ...ale w rzeczywistości tak nie jest. W naszym ogrodzie Wielosił Błękitny rośnie w kilku miejscach - jego inwazja po ogrodzie zaczęła się od 1 rośliny a potem co roku pojawiał się w nowych miejscach. Zawdzięczać to można nie obcinanym przeze mnie torebkom z nasionami, które u Wielosiła wytwarzają się dość szybko.

źródło zdjęć : pinterest.com

CHARAKTERYSTYKA /Chroniona na terenie Polski/
 Rodzina - wielosiłowate 

Występuję na wilgotnych miejscach - stosunkowo wilgotne gleby o odczynie lekko kwaśnym lub lekko zasadowym. Do wyjątkowego kwitnienia Wielosił Błękitny potrzebuje stanowiska w pełni słonecznego do lekko półcienistego. Na stanowisku mniej słonecznym nie wytwarza tyle kwiatów jednak kwitnie dłużej. Podobnie ma się sprawa z wilgotnością gleby przy okresach suszy - roślina szybciej przekwita.


Wielosił Błękitny dorasta do wysokości ok 60-70 cm .

Kwitnienie rozpoczyna się od VI do VIII. Po przekwitnięciu przycinamy pędy kwiatowe aż do rozety. Dzięki temu roślina wytworzy nowe pędy z kwiatostanami. Wielosił bardzo szybko wytwarza torebki z nasionami - jeżeli przegapimy ten moment w naszym ogrodzie pojawią się na drugi rok małe rośliny Wielosiła Błękitnego. Warto aby ten proceder trwał - ponieważ roślina mateczna zaginie po ok 3-4 latach. Więc dobrze aby Wielosił był z nami w innych zakątkach ogrodu.

Standardowo kwiaty są koloru błękitno-niebieskiego. Jest także odmiana o kwiatach białych
PIELĘGNACJA I WYMAGANIA 

Wielosił Błękitny jest rośliną mało wymagającą - ale jak każda bylina odwdzięczy się pięknym kwitnieniem jeżeli będzie miała odpowiednie warunki /wilgotność gleby i stanowisko/ oraz odpowiednią ilość składników pokarmowych.

Mrozoodporność doskonała. Brak chorób i szkodników

Doskonała jako roślina rabatowa - w związku ze swoją wysokością roślina drugiego lub dalszego planu. Pięknie komponuje się na tle innych bylin koloru niebieskiego lub białego.

ODMIANY:
- Brise Ds`Anjou- kremowe brzegi liści
- Snow and Sapphires  - białe brzegi liści i szafirowe kwiaty
- Stairway to Heaven - różowe brzegi liści
Komentarze

  1. Świetna bylina i do tego w moim ulubionym kolorze :) Jak dla mnie najładniej prezentuje się na większych rabatach, gęsto obsadzonych zróżnicowaną roślinnością, bardziej naturalistycznych :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie jest tego pełno - może dlatego, że nie mam serca wyrywać tych nowych bylinek :) Pozdrawiam

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka