Krzewy owocowe w naszym ogrodzie - nowe nasadzenia

Za oknem jesienne słońce a w ogrodzie nasadzenia i przesadzenia. Od soboty z przerwami pada deszcz, więc warunki na takie prace są doskonałe. Jeżeli macie coś co wymaga przesadzenia, dosadzenia proponuje ten okres. Duża wilgotność i średnie temperatury /przynajmniej u nas/ pozwolą na bezproblemowe przyjęcie się roślin.

Ale dzisiaj chciałam napisać o naszych nowych nasadzeniach krzewów owocowych, których w naszym ogrodzie jest niewiele. W związku z tym, że powstały nowe miejsca pod nasadzenia przy naszym małym sadowniku - pojawiły się nowe odmiany krzewów i roślin owocowych. Przy zakupie sadzonek skorzystałam ze sklepu internetowego oferującego m.in krzewy owocowe.

Link do sklepuNasze skromne dobrodziejstwo powiększyło się następujące krzewy owocowe:
Sadzonki borówki amerykańskiej


Borówka Amerykańska Bluecrop kliknij tutaj
Borówka Amerykańska Patriot kliknij tutaj


Sadzonki borówki kupiłam tutaj 5 zasad pielęgnacji borówki amerykańskiej:


1. Aby owoce były duże i słodkie, krzewy sadzimy na stanowisku słonecznym.
2. Gleba powinna być bogata w próchnicę i o niskim pH. Najlepiej jeśli jest wzbogacona dużą ilością torfu, a jej powierzchnia obsypana korą sosnową lub trocinami.
3. Borówki wymagają dużych ilości wody, szczególnie w okresie upalnego lata. Niedobór wody powoduje drobnienie owoców i słaby wzrost roślin.
4. Coroczne cięcie na przedwiośniu. Usuwamy starsze pędy, które już nie chcą owocować. Starajmy się aby krzewy były zawsze młode.
5. Pamiętajmy o nawożeniu w okresie wiosennym.
Sadzonki jagody kamczackiej 

 

 

 

Jagoda kamczacka Boreal Blizzard kliknij tutaj
Jagoda kamczacka Wojtek kliknij tutaj


Jagoda kamczacka łac. kamtschatica lonicera (prawidłowo wiciokrzew siny lub suchodrzew siny) to krzew, który jeszcze do niedawna był mało znany w Polsce. Aktualnie jagoda kamczacka cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ogrodników (zarówno amatorów, jak i plantatorów). Prezentuje się dobrze w każdym ogrodzie. Owocuje bardzo obficie (3-8 kg z krzewu) oraz przez długi okres - nawet 30 lat! Uprawa i pielęgnacja kamczackiej jest łatwa.

Owoce jagody kamczackiej mają ogromny potencjał i właściwości:

Wykorzystywane są do produkcji soków, napojów, dżemów, przecierów, suszu i farmaceutyków. Zawierają szereg związków mających korzystny wpływ na zdrowie. Chronią organizm przed chorobami cywilizacyjnymi. Owoce jagody kamczackiej mogą znacząco wpływać na odbudowę komórek zniszczonych przez nowotwory.


Gdzie posadzić jagodę kamczacką ?

Jagoda kamczacka najlepiej rośnie na glebach lżejszych i bardziej piaszczystych. Na ciężkich i mokrych glebach oraz w zacienionym miejscu owoce będą bardziej cierpkie  i mało smaczne. Gleba pod uprawę jagody nie wymaga wapnowania, bo roślina ta rośnie przy lekko kwaśnym odczynie. Jagoda kamczacka nie wymaga ochrony chemicznej, bo nie jest atakowana przez choroby i szkodniki. Służy jej też ściółkowanie.

Pielęgnacja jagody kamczackiej

Przez pierwsze 5-6 lat po posadzeniu krzewy nie wymagają formowania. Dopiero w dalszych latach stopniowo wycinamy najstarsze gałęzie. Usuwamy przede wszystkim pędy pokładające się, dzięki czemu odmładzamy krzew, umożliwiając wyrastanie nowych pędów, i jednocześnie poprawiamy plonowanie. Wysokość dorosłych jagód kamczackich nie przekracza zwykle półtora metra.

Sadzonki jagody kamczackiej do kupiłam tutaj


Sadzonki malin 


Malina Polonez kliknij tutaj
Malina Laszka kliknij tutaj
Malina Przehyba kliknij tutaj

Sadzonki malin kupiłam  tutajMaliny żółte, czerwone i czarne

Słodkie i aromatyczne, wyśmienite prosto z krzaka i w deserach, czy przetworach... Maliny to jedne z najpyszniejszych letnich owoców.
Ich uprawa nic jest trudna. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Co roku przycinamy krzewy, tak aby zbytnio się nie zagęszczały, Rosnące w nadmiernym zacienieniu krzewy dają dużo mniejszy plon i są narażone na choroby, takie jak zamieranie pędów czy szara pleśń.

Możemy wybierać spośród wielu odmian, które wykazują różną odporność na choroby. Mogą też różnić  się wielkością i barwą owoców. Istnieją odmiany o żółtych owocach ('Poranna Rosa'), o czarnych ('Bristol'), a także o bezkolcowych pędach ('Polana').

Charakterystyka

Malina właściwa (Rubus idaues) pochodzi z rodziny różowatych.  W stanie dzikim możemy ją spotkać niemal w całej Europie (z wyjątkiem Portugalii i Islandii) oraz Azji, gdzie rośnie w lasach i zaroślach. Krzew dorasta do 2 m wysokości. Jego wydłużone pędy są łukowato wygięte i pokryte drobnymi kolcami. Kwitnie od maja do czerwca. Niewielkie kwiaty są miododajne. Maliny uprawia się od pokoleń. Wykorzystuje się nie tylko ich wyśmienite owoce, ale także pędy i liście jako surowiec zielarski o właściwościach leczniczych.

Letnie czy jesienne?

Istnieje cała gama odmian malin. Zanim kupimy sadzonkę, zwróćmy uwagę na opis odmiany. Niektóre owocują tylko na pędach dwuletnich (tzw. maliny letnie), a inne powtarzają owocowanie (maliny jesienne), czyli w lipcu wydają owoce na pędach dwuletnich, a od sierpnia do października - w górnej części pędów jednorocznych. Odmianami powtarzającymi owocowanie są m.in. 'Pokusa', 'Polana' i 'Polka'. Od tego, na których pędach owocuje krzew, zależy sposób jego przycinania. Większość odmian dobrze znosi niskie temperatury.

Przycinanie

Zabieg ten jest niezbędny, by krzewy wykształciły dorodne i pyszne owoce. Dzięki niemu rośliny są też mniej podatne na choroby i ataki szkodników. Pierwszej wiosny po posadzeniu wszystkie pędy skracamy tuż przy ziemi. Następnie każdego roku po owocowaniu (w zależności od odmiany latem lub jesienią) wycinamy wszystkie pędy dwuletnie (które już owocowały) oraz część słabszych pędów jednorocznych.


Komentarze

 1. Same pyszności :-) też mam te odmiany borowek, blucrop szybko rosnie i jagody kamczackiej. Nawet dosadzilam bo rosnie następny do buszowania po krzaczkach, mam na myśli synka hihi. Uwielbiamy też maliny, w tym roku jak nigdy owocowaly obficie:-) pogoda dopisuje, krzaczki napewno sie przyjmą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja krzewy owocowe nawożę granulowanym obornikiem kurzym lub końskim oraz hummusem przeznaczonym do konkretnego krzewu. Lepiej nie używać sztucznych nawozów.
  Swoją drogą to niezłe zakupy zrobiliście, będzie co zajadać przyszłym roku :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Będzie co zbierać w przyszłym roku :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis! Szkoda,że nie odkryłam go wcześniej. Skorzystam w kolejnym roku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też mam sporo krzewów i drzew owocowych, ale prawdę mówiąc, o borówce kamczackiej jeszcze nie słyszałam. Pomyślę nad nią :) Niestety rośliny często łapią jakieś choroby, nie wiem,czym są one spowodowane. Na szczęście odpowiednie środki więcej pozwalają na ich dalsze życie i owocowanie. Mam nadzieję, że niedługo już będę mogła zebrać pierwsze plony :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Borówka amerykańska to jeden z najlepszych owoców według moich dzieci. Owoce cały czas są dość drogie dlatego jak najbardziej warto sobie zasadzić i mieć swoje własne. Sadzonka wymaga jednak odpowiedniego podłoża. Sam krzew na https://florexpol.eu/323-krzewy-owocowe można zamówić. Ale wcześniej polecam sporo przeczytać na temat samej uprawy by nie zniszczyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie tu u Ciebie muszę częściej tu zaglądać

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka