Hortensja bukietowa idealny krzew do ogrodu

Dzisiaj o pięknych hortensjach bukietowych, którym mówię zawsze TAK :) Uwielbiam tę porę roku, kiedy hortensje bukietowe zaczynają swój popis w ogrodzie. W szkółkach o tej porze jest największy wybór tych krzewów - co się dziwić o tej porze roku ubarwią nie jeden ogród.

Na samym początku przedstawie dla zainteresowanych i laików , krótką informację o hortensjach bukietowych:

Od razu zaznaczę na wstępie, że piszę o HORTENSJI BUKIETOWEJ nie mylić z OGRODOWĄ.

HORTENSJA BUKIETOWA  /Hydrangea paniculata/Przepiękny krzew posiadający kilka odmian różniących się między sobą wielkością oraz kolorem kwiatów. Hortensje bukietową charakteryzuje wysoka mrozoodporność nie wymaga okrycia i wszelkich zabiegów zabezpieczających na zimę. Jednym słowem jak dla mnie jest bezproblemowa.
 STANOWISKO

półcieniste - wiem, że na wielu kartach przyczepionych do roślin jest informacja, że hortensja bukietowa doskonale sobie radzi zarówno w słońcu jak i w półcieniu, jednak z doświadczenia wiem, że najlepsze będzie dla niej stanowisko półcieniste.

Gleba - najlepsza żyzna i wilgotna, ale nie podmokła! Hortensja jak wiele roślin uwielbia nawożenie - można spróbować oborniku lub nawozu wieloskładnikowego. Najlepszą glebą będzie dla niej gleba o odczynie od lekko kwaśnego do kwaśnego - podobne stanowisko jak dla rododendronów, wrzosów i azalii.


NAWOŻENIE

Uwielbia :)  tak tak hortensja bukietowa uwielbia nawóz - teraz są specjalnie nawozy pod hortensje więc mają odpowiedni skład przygotowany bezpośrednio pod nie. Można zastosować tradycyjny obornik do czego zachęcam
CIĘCIE

Hortensje bukietowe przycinam zawsze na początku wiosny z końcem marca lub na początku kwietnia /wszystko zależy od temperatur - pamiętam wiosny kiedy śnieg zalegał jeszcze w kwietniu/.
Pędy skracam o 1/3 z wysokości, można też zrobić to nad 4-5 pędem. Pozostawiamy najgrubsze pędy, można usunąć pędy połamane, cienkie i psujące np. kształt rośliny. Na zgrubiałych pędach z pączków wyrosną młode pędy na których hortensja zawiąże kwiatostany. Starsze gatunki - można odmłodzić - przeprowadzić cięcie odmładzające polegające na wycięciu najstarszych zdrewniałych kwiatostanów i prześwietleniu ilości pędów. A co zrobić z kwiatostanami ? Ja zostawiam je aż do wiosny, w naszym ogrodzie są przepiękną ozdobą rabat. Ale oczywiście można je przyciąć po przekwitnięciu.GDZIE SADZIMY HORTENSJE BUKIETOWĄ?

Pamiętajcie aby hortensja bukietowa miała duża miejsca. Niech Was nie zmyli jej wielkość w chwili kupowania. Unikniecie potem niepotrzebnego przesadzania rośliny( przerabiałam to u siebie). Krzewy hortensji rosną do ok 1,5 m a są odmiany co rosną do 2,5 m z podobną szerokością. Najpiękniej hortensje bukietowe rosną w towarzystwie zielonych żywopłotów iglastych lub liściastych, jako soliter - samodzielna roślina lub w kompozycji z innymi roślinami w rabatach kwiatowych. Widziałam również hortensje bukietowe sadzone na skarpach, wyglądały zjawiskowo i pięknie.Hortensje uwielbiają miejsca osłonięte od wiatru pamiętajmy o tym !

CZYM SIĘ RÓŻNI HORTENSJA BUKIETOWA OD OGRODOWEJ?

Dochodzimy do sedna sprawy , które może zainteresować czytelnika  - czym się różni hortensja bukietowa od ogrodowej ? Różnic jest sporo - po pierwsze liście i pędy  - ich kształt i wygląd. Po drugie kwiatostany hortensja ogrodowa ma kwiatostany kuliste , natomiast hortensja bukietowa bardziej stożkowate. Hortensja ogrodowa jest bardziej podatna na przymarzanie i uzyskanie kwiatostanów w niektórych rejonach Polski graniczy z cudem.  Hortensja ogrodowa najlepiej czuje się w pełnym słońcu, w półcieniu może mieć problem. Hortensja bukietowa natomiast doskonale czuję się w półcieniu.


LIŚCIE HORTENSJI OGRODOWEJ

źródło: pinterest.com
LIŚCIE HORTENSJI BUKIETOWEJ


 Odmiany hortensji bukietowej - zachęcam do wyboru jest spory :)

GRANDIFLORA - białe kwiatostany ok 30 cm długości. Kwietnie od sierpnia do później jesieni. Po czasie kwiaty zmieniają barwę z białej na lekko różową. Dorasta do ok 2 m wysokości

LIMELIGHT - kwiaty kremowo - białe. W czasie kwitnienia kwiaty przebarwiają się na kolor różowo-czerwony. Wysokość do ok 2m .

Vanilia Fraise - kwiaty kremowe przebarwiają się z czasem w głęboki fiolet. Wysokość do ok 2 m.

Silver Dollar, Pinky Winky, itp.


 

Komentarze

 1. Uwielbiam, kocham hortensje:-) ogrodowych się boje, bukietowki z to powiekszam kolekcje. Cudne mają kwiaty :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to prawda - kwietną przepięknie - ciągle mam na nie ochotę :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Mam ją, ale rośnie w złym miejscu i co chwilę pali ja słońce. No Muszę z tym zrobić porządek!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pielęgnacja ogrodów Wrocław zaprojektowali wspaniała zieloną przestrzeń przed siedzibą mojej firmy. Rośnie tam m.in. hortensja. Wydaje mi się, że zajmują się również pielęgnacją tego terenu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zasadziłam w tym roku w wielkich, drewnianych kubrykach, niestety nie zakwitły. Sadzonki dorodne, kupione w szkółce. Jest szansa, że po przechowaniu zimą w garażu, w następnym sezonie zakwitnąć? Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka