Kret w ogrodzie - czyli kreci problem na naszym trawniku

Dzisiaj rozgryziemy  trochę znany nam temat ogrodniczy mianowicie - problem kreci

Z pewnością nie jedna/jeden z Was zetknął się z problemem krecich kopców, dziur  w swoim ogrodzie. Spoglądając przez okno zamiast wypielęgnowanego zielonego trawnika widzicie pole minowe jak po przejściu wojska. Kopiec na kopcu. Walczycie, zasypujecie a tu nadal nowy kopiec tu, nowy kopiec tam i tak od wiosny :) Za pewne słyszeliście od sąsiadów, sprzedawców, ogrodników, rodziny mnóstwo złotych rad, sposobów na pozbycie się małego, włochatego ssaka o nazwie KRET.

 I co ? Czy udało Wam się rozwiązać problem kretów ? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii, być może jest jakaś złota metoda aby rozwiązać ten problem. A może zależy to od charakteru i osobowości kreciego antyprzyjaciela.

Chciałabym w dzisiejszym artykule podsumować zasłyszane opinie i opowieści na temat zwalczania kretów w ogrodzie. Bardzo Was proszę jeżeli macie ochotę o komentarze pod artykułem.

Zachęcam do lektury  i wymiany opinii na ten temat.KRET - krótkie podsumowanie
Kret europejski /Talpa europaea/ to ssak z rodziny kretowatych o długości ok 17 cm i wadze ok. 120g. Ma pociągłe, podłużne ciałko, krótkie kończyny, zakończone dużymi łapkami (można powiedzieć łopatami), długi pysk z wąsami czuciowymi - całość zakończona ogonem. To dzięki tym łopatko-łapom kret drąży swoje korytarze pod ziemią. Kret pokryty jest miękkim futerkiem. Narząd wzroku u kreta nie odgrywa praktycznie żadnej roli, w związku z czym swoje odczucia przeniósł na wyostrzone zmysły: słuchu i czucia. Dzięki nim poluje i zdobywa potencjalne ofiary po ziemią. 

Kret żywi się owadami, ich larwami, pierścienicami drobnymi kręgowcami żyjącymi pod ziemią. Kret to szybki i "zwinny samochód wyścigowy" pod ziemią :) Buduje sieć korytarzy  - które mogą rozciągać się na odległość od 100 do 1000 m!

Najwięcej kretów można spotkać wczesną wiosną na łąkach i polach - dlaczego aż tam i aż tyle? Duża ilość kopców krecich na polu to swojego rodzaju uciecha dla kreta. Na polu, łące nie ma drzew ani krzewów - a dzięki korzeniom drzew, kret wykorzystuje je jako sklepienie swojego korytarza - tzw sufit podtrzymujący. Kiedy kret drąży korytarze i nie nie ma czegoś co ułatwia sklepienie robi kopiec . Kretowiska mają nawet swój schemat na takim polu i z reguły można zobaczyć prawidłowość i powtarzalność w jednej linii. 
źródło zdjęcia : pinterest.com
 Krety z jednej strony są pożyteczne bo utleniają glebę, zjadają owady, larwy powszechnie uważane za szkodniki roślin w naszych ogrodach. Z drugiej strony powodują znaczne zniszczenia - zapadanie się ziemi, dewastacja trawnika, ogólnej estetyki ogrodu.  Niestety sami przyczyniamy się często do pojawienia się kreta w ogrodzie - stosując nawozy niezmineralizowane takie jak obornik, kompost tworzymy w warstwie gleby doskonałe środowisko dla bezkręgowców rozkładających materię organiczną . Krety zwykle wybierają gleby żyzne i wilgotne więc jest to jakiś pozytyw, że nasza ziemia w ogrodzie jest dobra. Pojawia się w ogrodach wczesną wiosną i jesienią.
Czy kret jest pod ochroną?Często spotykam się z pytaniem jak ma się ochrona krecia w naszych ogrodach ?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej, kret jest gatunkiem objętym ochroną częściową. 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (DZ. U. z 7 października 2014 r. Poz. 1348) Załącznik nr 2 - Kret jest objęty ochrona częściową. Można go jednak zwalczać:

-na terenie ogrodów,
-upraw ogrodniczych,
-szkółek leśnych,
-trawiastych lotnisk,
-ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych


JAK POZBYĆ SIĘ KRETA?

Dobre pytanie, dlatego przybliżę Wam kilka opcji do rozważenia. Musimy uzbroić się w cierpliwość rozpoczynając walkę z kretem. Naszym celem niech będzie przepędzenie kreta, tak aby nieproszony gość nie miał więcej sposobności wstępu na naszą posesję. To czy wygramy tę bitwę w dużej mierze zależy od naszej determinacji i sposobu jaki wykorzystamy do walki z tym małym ssakiem, żerującym w naszym ogrodzie. 


1. SIATKA I ZAPORY


Już na samym początku tworzenia ogrodu możemy zabezpieczyć się przed kretem kładąc na podłożu ochronną siatkę przeciw kretom przed wysianiem trawnika. Siatkę układamy na głębokość 10 cm tak aby nie uległa ona zniszczeniu przez zabiegi pielęgnacyjne (areator). Opcja jest dobra dla osób, które tworzą ogród od podstaw, niestety w przypadku już posiadanego trawnika nie położymy już tej ochrony.

Dobrym pomysłem jest wkopanie siatki przy ogrodzeniu na głębokość 50 cm - siatka będzie tworzyła zaporę dla kreta, który będzie chciał dostać się do naszego ogrodu. Niektórzy stosują również wykopy i rowy usypane żwirem lub gruzem tuż za ogrodzeniem. Nie każdy właściciel działki może sobie na to pozwolić bo np. za płotem ma sąsiada. 


2. DŹWIĘK


Krety mają doskonale rozwinięty zmysł słuchu - nie przepadają za głośnymi dźwiękami, wstrząsami. Dzięki takim zabiegom nasz kreci gość może się na dobre pożegnać z naszym ogrodem. Znałam historie, gdzie kret wyniósł się po tym jak przy działce usłyszał działanie zagęszczarki do gruntu. Ale nie zawsze jest tak, że mamy w ogrodzie kreta a za płotem budują nam drogę z zagęszczarką w zestawie.

Na rynku dostępne są gotowe odstraszacze emitujące dźwięki i wibracje zasilane na baterię.

Ogrodnicy często stosują metodę puszkową - czyli wieszanie puszek, plastikowych butelek na cienkich kijkach tak aby puszki poruszane przez wiatr wydawały dźwięki odstraszające.

Kolejnym sposobem są szklane butelki wkopywane w ziemie - tak aby szyjka znajdowała się powyżej zasypanej ziemi. Dzięki takiemu nachyleniu - wpadający wiatr w szyjkę butelki będzie wytwarzał dźwięki odstraszające kreta.

Inne dostępne odstraszacze to: wiatraczki na palikach i inne urządzenia wytwarzające dźwięki.3. PUŁAPKI i KRETOŁAPKI


 Stosowanie kretołapki jest podobno bardziej skuteczną metodą. Dzięki specjalnie rurkowanym pułapkom, otwieranym w jedną stronę można skutecznie złapać kreta, Urządzenie umieszcza się w krecim korytarzu . Kret powinien mieć swobodny dostęp do pułapki - nie mogą na jego drodze być przeszkody w postaci korzeni drzewa,  żwiru. W razie schwytania kreta, należy go wypuścić jak najdalej od naszej działki. 

4. NATURALNE METODY


W ogrodzie możemy posadzić rośliny , które wydają intensywny zapach dla kreta: czosnek niedźwiedzi, aksamitka, bazylia, szachownica cesarska, bylica, wilczomlecz, łoboda. Doskonałą metodą jest własny kot bez podania miski jedzenia - chociaż i to może zawodzić. U mnie w pierwszym roku to działało w drugim koty zrobiły się leniwe.
5 DOMOWE METODY


Umieszczanie w kopcach kreta takich produktów jak : spleśniałe skórki cytryny, czosnku, pomarańczy, zapach petów, resztek ryb, kawałek szmaty nasączony olejem napędowym lub naftą, kłębki sierści kota lub psa, jajko zjełczałe.6. GOTOWE PREPARATY ZAPACHOWE

Dostępne na rynku:
Kretol, Krecik, Karbid -  o silnych środkach zapachowych


7.METODA "NA ŁOPATĘ"


Dla cierpliwych - zasypujemy krecie tunele i czekamy aż kret ponownie będzie je naprawiał i przejdzie tunelem ( to może trochę potrwać). Wtedy widząc ruszający się kopiec wkopujemy łopatę w pryzmę ziemi wraz z kretem. Oczywiście kreta wywozimy poza obręb naszej działki.


8. FACHOWCY 


Na rynku jest wiele sprawdzonych firm, które profesjonalnie mogą zająć się zwalczaniem kreta w naszym ogrodzie. Link tutaj https://www.stander.pl/uslugi/skuteczne-zwalczanie-kretow-i-nornic-metoda-fumigacji/


Co sądzicie o powyższych metodach, czy macie jakieś sprawdzone sposoby, metody na zwalczanie kreta? A może po prostu go zaakceptowaliście?

Życzę Wam udanego polowania na kreta i oby nie musiał Wam spędzać snu z powiek.Komentarze

 1. Bardzo podoba mi się, że mówisz o przepędzeniu kreta, a nie jego wytruciu...
  Ja bardzo lubię krety, jak robią kopce, to korzystam z tej ziemi do sadzenia innych roślin, nie przeszkadzają mi tunele, bo krety nie uszkadzają żadnych roślin, nasadzeń. U nas na działkach sąsiedzi często mają wbite w ziemię np. metalowe pręty z plastikowymi butelkami na nich - kiedy butelka uderza o pręt, taki dźwięk roznosi się w ziemi i ma odstraszyć kreta. Oczywiście, estetycznie to nie wiem, co lepiej wyglądać będzie - kopiec kreta czy taka butelka... :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie wszystkie sposoby zawiodły. Krety kopią i kopać będą gdyż mój ogród jest przy łąkach i lesie. Położenie siatki na 1,5 hektarowej działce jest nierealne:) Ale znalazłam jedyny, dobry sposób i godny polecenia wszystkim...polubiłam krety:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry, obszerny wpis. Na szczęście jest wiele domowych i nieinwazyjnych metod pozbycia się kreta :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też zawsze mówię, że zawsze TRZEBA zacząć humanitarnie :) ja tak sie pozbyłam kreta poprzez swoją pracę

  OdpowiedzUsuń
 5. ale... krecik... czechy... dzieciństwo... :(

  p.s. Super się Ciebie czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Krecik na pierwszy zdjęciu ma taką słodką mordkę :)
  Wiele lat walczyłam z kretami i poległam...! Nawet spora warstwa śniegu nie przeszkadza kretom w kopaniu !!
  Agnieszko, Tobie i Twoim najbliższym życzę wspaniałych, radosnych Świąt !!

  OdpowiedzUsuń
 7. Z kretem ciężko żyć, bez niego także :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nasz kretołap cieszy się 99% zadowoleniem klientów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba nie ma większego szkodnika niż kret, zwłaszcza dla trawnikowych maniaków ;/
  A czy Tobie udało się go wypędzić z ogrodu czy go zaakceptowałaś?

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie na podwórku czasem grasuje, zaakceptowałem :)

  OdpowiedzUsuń
 11. I cwane to takie. Ja miałam kreta ale udało mi się go wypędzić, to przyszła nornica i cały ogród przekopany i po szpinaku nic nie zostało.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na wielu polach, czasami też ogródkach domowych można znaleźć puszki aluminiowe na prętach. Ten sposób jednak nie prezentuje się najlepiej w ogrodzie;P Dużo lepszą opcją jest postawić na nowoczesne produkty do odstraszania kretów - ultradźwiękowe odstrasczacze

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka