Dworek w Bychowie

Jestem tam co roku, miejscowość położona za Wejherowem w gminie Gniewino (woj. pomorskie).
To miejsce jest jak z bajki :) Piękne ogromne drzewa (park) łąka kwietna w towarzystwie hodowlanych ptaków i mini zoo. Uwielbiam tam jeździć z córką bo jest tam coś dla mnie i dla niej.
Dla mnie przepiękna zieleń, natura niskalana ręka nowoczesności, oryginalny zapach przyrody, fantastyczne dźwięki tego co żyje wokół nas - ptaków, owadów, zabytki, które można podziwiać.. Dla niej - mini zoo plac zabaw i pole do wybiegu.

Ubolewam jedynie nad tym, że kawiarnia dworkowa kuleje. Byłam tam dwa razy i zawsze wynoszę stamtąd niemiłe odczucia (poplamione obrusy, leniwa i niemiła obsługa, jeżeli jesz na stoliku na trawniku dopłacasz dodatkową kwotę, jeżeli na tarasie już nie). Ogólnie właściciel nie dba o to miejsce - takie mam odczucie . Oprócz przystrzyżonego trawnika - zaniedbane są drzewostany, krzewy nie ma elementów dekoracyjnych, tabliczki informacyjne są poprzekrzywiane.

Mini zoo i plac zabaw - to zaniedbane miejsca - nie wiem czy jest to własność właściciela dworku , ale mini zoo stało się wizytówką brudu i zaniedbania, a szkoda bo bardzo ciekawe rozwiązanie w takim miejscu (proponuje podpatrzyć Dworek w Lisewie i czystość mini zoo).
Sprzęty do zabawy dla dzieci też powinny być odmalowane . Ma się wrażenie jakby obiekt funkcjonował ale ktoś zapomniał o estetyce tego miejsca i upiększaniu.
 

trochę historii (ze strony www.bychowo.pl)

Pierwsze wzmianki dotyczące posiadłości pojawiły się już w 1377 roku, kiedy właścicielem był Reczke. Należy jednak przypuszczać, że majątek jako dobro rycerskie nadany został XIII lub XIV wieku. Według Schulza Bychov strumień, który przypływał przez ten teren dał nazwę posiadłości, a później rodzinie szlacheckiej.

Ze względu na brak innych przekazów nie można ustalić, czy majątek był jednocześnie siedzibą właściciela, co wiązałoby się z istnieniem dworu i całego zaplecza gospodarczego. Wiadomo jest, że w XV wieku Bychowo jako dobro lenne posiadało prawo polskie, podczas gdy jego mieszkańcy - chłopi otrzymali prawo niemieckie.
Od XVI wieku majątek przejęła rodzina pochodzenia pomorskiego von Büchow herbu Zadora.

W tym okresie najprawdopodobniej powstała stała siedziba właścicieli oraz rozbudowano majątek. Pierwszy dwór prawdopodobnie powstał w XVI lub XVII wieku.
W ciągu następnych stuleci dobra bardzo często zmieniały właścicieli co zapewne nie sprzyjało prawidłowej rozbudowie majątku. Jedynie w wieku XVIII przez dłuższy czas pozostawały w rękach rodziny von Lubtow, który był siedzibą szlachecką, dysponując dwoma folwarkami i dwoma młynami.

Brak danych nie pozwala na prześledzenie powstania i rozwoju zespołu dworsko - parkowego. Obecny dwór powstał w drugiej połowie XIX wieku, natomiast szczątkowo zachowane budynki znacznie wcześniej w połowie XIX wieku.
W czasie II wojny światowej założenie dworskie, folwarczne i parkowe częściowo zostało naruszone, jednak całkowitej dewastacji uległo w latach 50 - tych i 60 - tych XX wieku.

W 1989 r dworek w bardzo zniszczonym stanie zakupił od gminy Gniewino obecny właściciel Władysław Brzozowski.
Budynek został zburzony do fundamentów i na podstawie ekspertyzy budowlanej oraz dokumentacji fotograficznej, zrekomponowany w lipcu 1999 r. Ocalał w oryginalnej wersji portyk z zabytkową balustradą. 


Szukacie Państwo miejsca na wakacje, urlop czy krótki wypoczynek? Proponujemy pobyt w naszym dworze.

Do dyspozycji pokoje jedno i dwu osobowe, pokoje trzy osobowe (2 pokojowe) , pokoje czteroosobowe (2 pokojowe) oraz trzy apartamenty. Wszystkie wyposażone są w łazienki, TV SAT, stałe łącze internetowe oraz WIFI. W apartamentach są mini barki.

Tuż za okazałym budynkiem dworu znajduje się zabytkowy park biegnący wzdłuż rzeki Struga Bychowska, gdzie podziwiać można wieloletnie drzewa - pomniki przyrody na czele z 450- letnim dębem. Na spacery w innym kierunku zaprasza stara aleja grabowa.

Amatorzy morskiej kąpieli mogą korzystać z bliskości plaż w Białogórze (12 km), W Dębkach (17 km) i Lubiatowa (14 km). Jeszcze bliżej położone są piękne jeziora: Żarnowieckie (6 km) i Choczewskie (4 km).
W pobliskim Gniewinie (3 km) do dyspozycji jest: basen, bowling, wieża widokowa, boisko sportowe.

Miła atmosfera, gościnność i atrakcyjne otoczenie to walory dla których warto zatrzymać się i zrelaksować w naszym Dworze.  


Zdjęcia ze strony www.bychowo.pl 
Prywatne zdjęcia
 
 


Komentarze