Jak sadzić lilie ?

Temat rzeka - pewnie przerabiany nie jeden raz ale z racji zamówienia sporych ilości lilii podeszłam do tematu nader profesjonalnie. Lilie zamawiałam w szkółce www.lilypol.pl .
Jak na razie zamówiłam ok 12 szt niektóre po 2  z każdej odmiany aby zobaczyć jaki będzie efekt.
Odmiany lilii w moim spisie roślin.


Bardzo często miałam różne przygody z liliami , były i takie, które nie wyrosły po zimie możliwe, że były orientalne. Ale na co zwracać przy zakupie cebul lilii?

"Przed zakupem cebul starajmy się poradzić doświadczonych hodowców, którzy pomogą dobrać odmiany sprawdzone w ogródku.
Cebula powinna być jędrna, bez brązowych i czarnych plam i wgłębień na łuskach i korzeniach. Musi posiadać zdrowe i jędrne korzenie, jeżeli cebula jest wysuszona a korzenie zwiędłe, to przed sadzeniem cebulę moczymy przez 24 godz. w letniej wodzie. Chore łuski obrywamy, cebulę zaprawiamy w fungicydzie a następnie osuszamy przez postawienie „na głowie” aby woda wyciekła spomiędzy łusek"

Gdzie wysadzamy lilie? Idealnym miejscem jest słońce lub półcień (dobre 5-6 godzin słońca w ciągu dnia). Unikajmy sadzenia roślin w podmokłych terenach, tam gdzie cebule będą stały w błocie.
Idealny mikroklimat tworzą rosnące obok iglaków.

Jaka gleba? Wszystko jak widać zależy od gatunku

Gleba (podłoże) musi być humusowa, przepuszczająca wodę i powietrze do korzeni. Do gliniastej dodać torfu lub gruboziarnistego piasku, do piaszczystej torfu, mielonej kory.
Dla mieszańców azjatyckich gleba powinna być lekko kwaśna o pH 5,5-6,5.
Dla mieszańców trąbkowych gleba gliniastopiaszczysta, zwięzła, wapienna o pH 6,5-7,5. dla mieszańców martagon gleba wapienna, przepuszczalna o pH 6-7.
Dla mieszańców orientalnych gleba musi być kwaśna, torfowa o pH 4,5-5,0.


Na jaką głębokość?

Wysokość gleby nad cebulą powinna wynosić tyle centymetrów ile centymetrów obwodu ma cebula. Np. cebula o wielkości handlowej 12-14 cm musi mieć nad cebulą 14 cm ziemi. Wysadzać na odległość 30 cm a mieszańców trąbkowych 50 cm.
Sadzenie

Najlepiej w terminie od 20 września do 20 października lub wczesną wiosną, kiedy ziemia już nie zamarza. Jeśli cebul nie można od razu wysadzać, to muszą być zabezpieczone torfem, wiórami drzewnymi, trocinami. Pod sadzone cebule nie dodawać żadnego obornika! Po wysadzeniu cebule obficie podlewamy. Nie kupujmy nigdy cebul kopanych w czasie wzrostu, kiedy łodyga przewyższa 10 cm, ani lilii z wykształconymi już liśćmi na łodydze. Takie wysadzone lilie mają zahamowany wzrost, często są niewiadomego pochodzenia i prawdziwy miłośnik kwiatów nie powinien tego sposobu nigdy stosować.
Pamiętajmy, że lilie orientalne należy wykopywać przed przymrozkami .

fragmenty zaczerpnięte z B. Kondrot "Lilie Irysy" 1994

Komentarze

 1. Lilie uwielbiam i mam sporo. Chyba jednak tak dokładnie jak w opisie ich nie sadziałam. Jednak żyją i kwitną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) to najważniejsze, w zeszłym roku miałam 3 piękne lilie i wszystkie podjadł jakiś chrabąszcz z pomarańczowym pancerzem

   Usuń
 2. Rzeczywiście podeszłaś do tematu bardzo profesjonalnie. Bardzo jestem ciekawa co przyniesie przyszły sezon - napewno będzie co podziwiać. U mnie lilii jest sporo. Większość siedzi w gruncie od kilku lat i co roku zachwycają pięknem. Ale zaliczyłam też kilka porażek. Tu nie ma żadnej gwarancji. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa nie mogę się doczekać , a tu jeszcze trzeba przejść zimę . Ciepło pozdrawiam i całuję :)

   Usuń
 3. Uwielbiam lilie, jednak w moim ogrodzie nie chcą rosnąć... chyba musze więcej poczytać o ich uprawie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka