Tawulec pogięty na skarpy i obrzeża

Przygodę z tawulcem rozpoczęłam w 2004 rok,u to była jedna z pierwszych roślin jakie zasiliły skarpę. 

Tawulce pogięty jest idealny na skarpy, obrzeża - polecam jako rośline okrywową.

Krzew dorasta do wysokości ok 0,5 m, natomiast rozciąga się na ok. 1,5 m szerokości dzięki płożącym pędom - długim, pokładającym się na ziemi. Na wiosnę na pędach pojawiają się drobne "pomarszczone listki". Liście nieregularne, postrzępione. Przebarwiają się jesienią na kolor żółto-pomarańczowy w okresie zimowym aż do koloru brązowego. 


Tawuła kwitnie na przełomie czerwca i lipca drobnymi białymi kwiatuszkami. Tawulec preferuje gleby wilgotne i podmokłe - dlatego doskonale sprawdzi się na brzegach oczek wodnych, strumyków itp. Preferuje stanowiska słoneczne, częściowo zacienione. Krzew odporny na mrozy i choroby. Za długie pędy przycina się zaraz po kwitnięciu. 
źródło: gardensinthewood.com 

Dzięki temu, że ścielące się pędy często wrastają w ziemie jest to doskonała roślina na skarpy /utrzymanie w ryzach gruntu/. Ładnie prezentuje się posadzona na murkach, a nawet pojemnikach. Najciekawiej prezentuje się grupowo ale nie przeszkadza to również posadzić go samodzielnie wśród innych bylin tak jak zrobiłam to ja na skarpie. 
 Odmiana ‘Crispa’ została uhonorowana w 1984 roku przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodą Award of Garden Merit (AGM), jako szczególnie wartościowa i zasługująca na rozpowszechnienie.

Komentarze

 1. Bardzo ładne wygląda i ma same zalety jako roślina okrywowa:-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Que lindo as suas imagens.
  Adorei conhecer.
  janicce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi soię on srednio jakoś podoba. tak pospolicie i bez polotu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tą roślinkę u siebie na kamieniach, wygląda świetnie

  OdpowiedzUsuń
 5. mi również średnio, ale o gustach się nie dyskutuje, prawda? :) wpadnij do mnie, spójrz jak dbam o owieczki wypas owiec

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka