Styl swobodny czy regularny ? Jaki wybrać przed zaprojektowaniem ogrodu

Chciałabym dzisiaj rozjaśnić umysły wszystkich osób, które są na początku drogi zaprojektowania swojego wymarzonego ogrodu bądź niebawem staną się wykonawcami swoich ogródków, miejsc zieleni

Wpis na blogu dedykuję również osobom, które usilnie próbują uporządkować swój ogród ale nie za bardzo wiedzą jaki obrać cel i w którym pójść kierunku.
Osobom, które czują nadchodzące zmiany wraz ze zbliżającą się wiosną.


Zaczynamy......


Jak już zdążyliście zaznajomić się z tytułem mojego postu będzie mowa o stylach ogrodowych bardziej ogólnie z naciskiem na to jak , po co , kiedy i dlaczego ?

źródło zdjęć : pinterest.com


 

STYL REGULARNY /inaczej zwany architektoniczny lub geometryczny/

Zgodnie ze sztuką ogrodową styl regularny oparty jest na liniach prostych, na symetrii i kształtach geometrycznych.Może trochę historii :) styl regularny swój początek ma w średniowieczu - powstał w pięknych ogrodach przyklasztornych - ostatecznie jego prawidłowy kształt i rozkwit  rozpoczął się w XV i XVI w / kolebka  tego stylu jest Francja - potocznie przyjęło się mówić styl francuski/.

Przy tego typu ogrodzie założeniem jest płaska powierzchnia ogrodu /na skarpie będzie to mało udane/. W przypadku nierówności terenu dobrym sposobem jest tarasowanie, czyli wysokie murki prostokątne, kwadratowe - geometryczne na różnych wysokościach z posadzoną roślinnością.
W projekcie ogrodu regularnego  - posługujemy się takimi formami jak prostokąt, kwadrat, półkole, koło, elipsa lub trójkąt - czyli zestaw różnorodnych  figur geometrycznych.  Zasada ta również obejmuje rośliny cięte do określonego geometrycznego kształtu  lub rośliny z naturalnym pokrojem w kule, kwadrat, stożek, piramidę z równomiernym rozmieszczeniem na rabatach.

Wskazane są tutaj również elementy architektoniczne takie jak rzeźby, kolumny, zbiorniki wodne fontanny, pergole, geometryczne donice i pojemniki do sadzenia roślin.

W ogrodzie w stylu regularnym nie może zabraknąć żywopłotów niskich i wysokich, ścieżek , dróżek itp.

STYL SWOBODNY /krajobrazowy, sielski, naturalny/Ten styl tworzy natura i przyroda. Opiera się on na formach występujących w przyrodzie. Priorytetem jest naśladowanie walorów naturalnych - miękkich linii rabatowych tzw fal. Cechuje go użyteczność i funkcjonalność. Brak planów osiowych i geometrii - czyli nie występuję tu wszystko pod linijkę ja w stylu regularnym.


Styl swobodny rozwinął się w Anglii w XVIII w. a jego rozkwit nastąpił w XIX w okresie modernizmu

Czym się charakteryzuje ?

Swobodne kontury rabat, kolorowa naturalna roślinność , żywopłoty z ozdobnych krzewów- miejsca odpoczynku , ukryte zakątki, zacisza, murki, oazy zieleni. Uskoki, skarpy oraz nierówności terenu są najlepsze dla tego stylu.Wszelkie rzeźby czy posągi należy stosować z umiarem. Mile widziana jest tu różnorodna roślinność - zwisająca, pnąca - swobodna czyli roślinność nie okiełzana :)

JAKI STYL WYBRAĆ?

Gdzie Wam serce mocniej bije i co lubicie ? Najpierw takie pytanie sobie zadajcie. Chociaż patrząc na zbudowany dom pewnie już wiecie, z kolei jeżeli Wasz dom to pozostałość po stylu PRL lub przed wojennym nic nie stoi na przeszkodzie aby ulubiony styl przenieść do ogrodu. 


Przy podejmowaniu decyzji jaki styl będzie najlepszy - musimy uwzględnić następujące czynniki:

- architektura domu / czy będzie to dom w bryle i stylistyce nowoczesnej czy domek wiejski, drewniany/
- położenie działki i sąsiedztwo  / czy będzie to działka na wsi, w mieście. Czy w sąsiedztwie będą wiejskie starodawne domki czy nowoczesne budownictwo i biurowce/
- nasze preferencje i to co nam serce podpowiada :) Bo to my w ogrodzie mamy się czuć najlepiej - nikt inny :)


Rzadko spotyka się czyste formy stylów ogrodów z reguły w pewnych etapach style się lekko mieszają - ale nie przeszkadza to w niczym - wręcz przeciwnie pozwala budować w ogrodzie rozmaity układ. Ważne aby te niuanse i mieszanie stylów nie przebiegały i były widocznie drastycznie np. Część ogrodu w formie geometrycznej za chwile nieregularnej itp.

Częste mieszanie stylów spotkać można w postaci:

- proste ścieżki - naturalna mieszana roślinność
- geometryczne murki i nasadzenia, falujące rabaty w głębi ogrodu
- swobodne rabaty z symetrycznymi obsadzeniami roślinnością


A jaki jest Twój styl ?

Komentarze

 1. Ja wybieram styl swobodny. Nie lubię ogrodu "pod sznurek".
  Rozmarzyłam się na widok kwitnących kwiatów z ostatniego zdjęcia.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie wolę styl swobodny :) burza kolorów i roślinny nieład (oczywiście zadbany) to coś co kocham!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodniczki z kostki lub betonu, tarasy z drzewa egzotycznego, trawnik jak boisko piłkarskie be stokrotki i kurdybanka :) :) :) To nie to co lubię, babciny wiejski ogródek z mnóstwem bylin i jednorocznych kwiatów, a między nimi owocowe krzewy i drzewa ścieżki wijące się między rabatkami ...nie wiem jaki to styl ale ważne że w takim miejscu dobrze się czuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Marzę o ogrodzie z zakamarkami, ale jeszcze trochę czasu upłynie, zanim mój skrawek ziemi się zagęści. No i też głosuję za stylem swobodnym - pasuje do mojego drewnianego domu i tęsknoty za naturą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto również przemyśleć oświetlenie

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy i bardzo inspirujący wpis. Warto było tutaj zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne propozycje aranżacji ogrodu, inspirujący wpis :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka