Ciemierniki w ogrodzie - pielęgnacja i uprawa

Ciemierniki  - przepiękne rośliny przypominające wyglądem zawilce lub jaskry.  To niepowtarzalne rośliny, które kwitną zimą w zależności od gatunku, kwiaty ciemierników mogą kwitnąć jeszcze przed Bożym Narodzeniem, kiedy zima jest dość łagodna a jesień ciepła i słoneczna. Najpóźniejsze odmiany ciemierników kwitną jeszcze w maju. Ciemierniki w zależności od gatunku kwitną od grudnia do maja.


Ciemierniki należą do rodziny jaskrowatych. Liczą około 20 gatunków w Europie Zachodniej, do Wysp Brytyjskich po Hiszpanię /występują 2 gatunki/. Obszarem o największym zróżnicowaniu rodzaju jest Półwysep Bałkański, gdzie rośnie 8 gatunków ciemierników, a spośród nich  niektóre sięgają do Kaukazu.
Kwiaty ciemierników przypominają wyglądem zawilce lub jaskry- czasami są mylone z tymi pierwszymi. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne /w zależności od odmiany i gatunku/. Kolory kwiatów to biały, różowy, ciemnoczerwony lub nawet czarny, żółty i zielony.

Rośliny ciemierników dorastają nawet do 80 cm wysokości z silnym kłączem korzeniowym. Liście ciemiernika są grube, skórzaste, w łagodne zimy liście są zimotrwałe, na brzegach mniej lub bardziej ząbkowane. To rośliny zimozielony o różnym stopniu mrozoodporności.

Ciemierniki są dość mało wymagającymi roślinami. Preferują stanowiska od półcienistych po cieniste, zaciszne od wiatru. W moim ogrodzie doskonale odnajdują się wokół przywrotnika ostro klapowego w otoczeniu traw ozdobnych i pęcherznic. Mają tam półcień więc czują się doskonale. 
Drugim miejscem dla ciemiernika w ogrodzie jest rabata na którą cień rzucają wysokie świerki i tuje. Są roślinami odpornymi na niskie temperatury. Wymagają gleb wilgotnych z odpowiednią zawartością wapnia. Raz w roku warto ciemierniki podsypać nawozem mineralnym lub obornikiem/kompostem. Ciemierniki posiadają dość wrażliwy system korzeniowy, dlatego nie wolno ziemi wokół ciemierników dość mocno wzruszać na sporą głębokość.

Należy uważać i zwracać uwagę na chorobę grzybową, która powoduje plamy na liściach. Porażone liście należy wyrzucić lub spalić. 

Ciemierników podobnie jak piwonii nie należy sadzić za głęboko bo przyjdzie nam dość długo czekać na pierwsze kwiaty. Uszkodzone przez mróz i zimę liście należy obciąć, tak aby dać możliwość roślinie wypuszczenie nowych kwiatów i pędów. 
Ciemiernik zawiera trującą substancję glikozyd - heleborynę. Spożycie rośliny, nasion, korzeni powoduje zatrucie , a kontakt z sokiem może powodować powstanie pęcherzy na skórze. 

 


W Polsce najpopularniejszym jest ciemiernik biały /Helleborus niger/.

Ciemiernik wschodni /Helleborys orientalis/ jest dość popularny na Zachodzie Europy. Kwiaty tego ciemiernika kwitną w kolorze białym, wiśniowym, różowym, ciemno wiśniowym, ciemno czerwonym oraz żółtym nakrapianym brązem. Kwitnie od marca do maja.

Ciemiernik cuhnący /Helleborus foetidus/ - swoją nazwę zapewno zawdzięcza dość intensywnemu zapachowi wysuszonych kłaczy rośliny. Jest zimozielony. Kolory kwiatów jasnozielone z czerwonym brzegiem.

Ciemiernik korsykański /Helleborus argutifolius/ pojawia się pod koniec stycznia aż do kwietnia.

Ciemiernik zielony i czerwony to gatunki dziko rosnące. Są pod ścisłą ochroną i występują w Sudetach i Bieszczadach. 


Moja opinia

Poza opcją trującą - powinny to rozważyć osoby mające małe dzieci - polecam z całego serca ciemierniki do ogrodu. Osobiście w tym roku zamierzam powiększyć stadko tych pięknych roślin. Moje ciemierniki dostają w kość po zimie często liście nie wyglądają zbyt atrakcyjnie ale z chwilą nastania cieplejszych dni roślina tak jest pobudzona do wzrostu , że wypuszcza nowe piękne liście.


Komentarze

 1. Bez wątpienia warte uprawy :) Pozdrawiam G.

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne są, musze o nich pomyśleć na przyszly rok... Bo jednak trujące

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze mi jakoś ciemiernik się nie podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi na początku też nie przypadły do gustu, ale z czasem uwielbiam je :)

   Usuń
 4. No właśnie u mnie nie chcą kwitnąć - może za głęboko posadziłam? Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak być, ale może ma Pani taką odmianę co kwitnie później niż w styczniu, lutym lub marcu ? A roślina ma pączki ? w jakim miejscu rośnie ?

   Usuń
 5. Piękne rośliny ! W grupach wyglądają cudownie !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Marzę o pięknym ogrodzie, ale niestety obawiam się, że nie będę w stanie zająć się nim w taki sposób jak trzeba. Czy wystarczy regularne podlewanie, pielęgnacja i nawożenie produktami http://www.substral.pl/ Nic więcej nie potrzeba?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciemierniki o różowej barwie są śliczne :)
  Niestety u mnie ich nie ma :( natomiast królują róże
  Firma ogrodnicza we Wrocławiu, której zleciłam pielęgnację ogrodu przed zimą, spisała się na medal.

  Można powiedzieć, że mój ogródek mam ręce i nogi :)


  OdpowiedzUsuń
 9. A w jaki sposób w ogóle nawozicie swoje ogrody? Pytam, ponieważ wiosna się zbliża, chciałbym stworzyć przepiękny ogródek, ale totalnie nie mam pojęcia, co wybrać. Sprawdzałem już na tej stronie kilka opcji i wybór jest tak duży, że nie mogę się zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne te kwiatki. Ja również mam nadzieję, że kiedyś się doczekam że moje rośliny będą tak pięknie rosnąć. Póki co jestem początkującym ogrodnikiem i się uczę

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie ! O moje rośliny dba polski ogród :) dzięki czemu mam więcej czasu dla rodziny i znajomych.  Świetny blog, będę zaglądać tutaj częściej

  OdpowiedzUsuń
 12. Po prostu muszę mieć te kwiaty w ogrodzie, bo są po prostu cudne. Ciekawa jestem jak zareagują po preparacie Florahumus. Wszystkie inne roślinki wspaniale po nim rosną, a gleba jest porządnie odżywiona. Polecił mi go mój znajomy ogrodnik, który kupuje tylko najlepsze produkty.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka