Rozchodnik kaukaski

Witajcie kochani po długiej przerwie.

Dzisiaj napiszę słów kilka o pięknym i popularnym rozchodniku kaukaskim. Z pewnością ta niepozorna bylinka cieszy oko w wielu Waszych ogródkach, być może nie wiecie , że to rozchodnik i jesteście jego posiadaczem..więc dzisiaj Wam w krótkim opisie streszczę co lubią i jak rosną te przepiękne zadarniające bylinki.






W naszym ogrodzie rozchodnik kaukaski rośnie od początku powstania ogrodu czyli od ok. 14 lat. Jest dla mnie rośliną, która zapełnia luki w kamieniach, na skarpie, w wolnych miejscach przy brzegach rabat kwiatowych.Uwaga!!! Idealna roślina do zadarniania obrzeży rabat. Pięknie komponuje się na kamieniach, głazach, na żwirku. Jest bezproblemowa w obsłudze, jedynie w okresie suszy będzie słabiej się rozrastała. Nie potrzebuje żyznej ziemi, dobrze rośnie na ubogiej ziemi, a nawet na piaszczystej (nasza skarpa jest piaszczysta i rozchodnik doskonale sobie tam radzi).






Rozchodnik kaukaski naturalnie rośnie na skalistych zboczach i pastwiskach w Turcji, okolicach Kaukazu oraz północnego Iranu. 

Rozchodnik kaukaski charakteryzuje duża wytrzymałość i bezproblemowa obsługa. Uwielbia miejsca słoneczne, ale w półcieniu i cieniu też sobie poradzi. Charakteryzuje się dość szybkim wzrostem (zauważyłam, że zwłaszcza w wilgotne lato). Tworzy wyjątkowo piękne poduchy. Ale uwaga rozchodnik trzeba trzymać w ryzach kiedy za bardzo wychodzi poza swój obręb, należy go po prostu urywać i pilnować aby nie rozgości się na innych roślinach. 
Mój rozchodnik nigdy nie przymarzł, zawsze pięknie odrasta na wiosnę, więc nigdy też go nie okrywałam.






Najpopularniejsze odmiany rozchodnika kaukaskiego to m.in Purpurteppich, Veriegatum, Coccineum, Roseum (moja odmiana)

A jak rozmnażać rozchodnik ? To bardzo proste - ja używam do tego małej łopatki ogrodowej. Podważam ziemie z "garścią poduszki" i przenoszę w nowe zaplanowane miejsce. Po włożeniu w przygotowany dołek, lekko przygniatam aby się przyjęło, pamiętam o podlewaniu jeżeli nie pada i gotowe. W ten sposób rozchodniki doskonale przyjmują się w nowym miejscu.

Jeżeli jeszcze nie macie tej rośliny w swoim ogrodzie, zachęcam do nabycia , koszt w szkółkach jest niewielki. Można też rozejrzeć się czy życzliwa sąsiadka lub koleżanka nie ma urodzaju na rozchodnik kaukaski :) 








Komentarze

  1. Super roślinka okrywowa... Świetna i niezniszczalna.. Moja teściowa bardzo go lubi... I nawet mi przemyciła szczepke... Rozrasta się niesamowicie szybko. U nas jest małe zainteresowanie ta roślina bo jest tak zwykła. Prawda... I dlatego może warto ją właśnie mieć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna miododajna roślinka !
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Super roślinka. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Przepiękna roślina! Muszę koniecznie podesłać ten post mamie, bo szukała ostatnio jakiś inspiracji co można posadzić w ogrodzie.

    Zapraszam do mnie:
    http://czytanko.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja czytałam na stronie sklep.natureum.pl/ o tych nawozach ekologicznych czym są i co dają. Teraz na stronie są bardzo fajne fajne oferty. Można takie nawozy kupić za niewielką cenę. Na pewno się skuszę wam polecam zobaczyć na stronę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Widziałam pięknie "zagospodarowane" tory tramwajowe - rozchodnikami właśnie. Niestety, nie wiem, czy właśnie ten gatunek (kaukaski) nadaje się do takiego wykorzystania. Przypuszczam tylko, że tak, bo zauważyłam różnie wyglądające rośliny, a wiec jest tam kilka gatunków. To bardzo wdzięczne roślinki, odporne na suszę i niesprzyjające warunki :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ładnie zadbany ogród, podziwiam za Twój wkład w ten ogród :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Na skalniak taka roślina jest idealna. Wygląda jak wiecznie żywa. A jak wygląda zimą?

    OdpowiedzUsuń
  9. Piękny ogród i wspaniała roślinka ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja się bardzo zastanawiam czy ktoś z was skorzystał by z bardzo dobrej firmy https://ecosolution.net.pl/ .Sam z tej firmy po raz pierwszy skorzystałem kilka miesięcy temu.

    OdpowiedzUsuń
  11. super wpis i rewelacyjne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Fajnie się prezentuje, takiego koloru mi brakuje w ogrodzie;) Co do roślin, środków ich ochrony, to sklep internetowy https://iglaco.com super się sprawdza.

    OdpowiedzUsuń
  13. Rozchodnik to bardzo wdzięczna roślina. O ile się nie mylę, w niektórych miastach jest wykorzystywana do "ozdobienia" torowisk tramwajowych. Takie zadbane i ubarwione wyglądają znacznie lepiej!

    OdpowiedzUsuń
  14. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  15. Piękny ogród,co prawda moją ulubioną roślinką jest borówka amerykańska , ale tu jest równie pięknie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Co prawda moim ulubionym zajęciem jest borówka amerykańska, być może ze względu na dostępność sadzonki, jednak rozchodnik jest również bardzo interesującą rośliną. Tak jak pisałem wyżej czekam na jakiś wpis o borówce. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  17. Moim ulubionym kwiatem są Magnolie Genie,ale te które umieściłaś tutaj również chętnie wypróbowałbym w swoim ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  18. Popularna roślina, można spotkać w wielu ogrodach. Na pewno z racji wyglądu, łatwości w uprawie warto zastanowić się nad jego posadzeniem. U Ciebie prezentuje się przepięknie i widać, że jest ogromną ozdobą.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ostatnio znalazłem ciekawą trawę ozdobną, mianowicie- imperata cylindryczna. Co o niej myślisz? Miałaś,widziałaś? Jestem bardzo ciekaw.

    OdpowiedzUsuń
  20. Ostatnio najbardziej podobają mi się ogrodowe donice. Widziałam takie donice w ofercie Ogrodolandii. Jest to między innymi prostokątna donica z imitacji betonu.

    OdpowiedzUsuń
  21. Moją ulubioną roślinką są magnolie genie. Rozchodnik też ma w sobie "to coś".

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo się cieszę, że wróciłaś do blogowania! Od dawna uwielbiam tu zaglądać!
    Co do rozchodnika kaukaskiego to jest po prostu piękny :)

    OdpowiedzUsuń
  23. bardzo ciekawe. Chętnie poczytałabym o czymś nowym. Wróć do blogowania, bo wychodziło Ci to na prawdę super.

    OdpowiedzUsuń
  24. Mam taką roślinkę, która została jeszcze po poprzednim gospodarzu, nie miałam pojęcia co to takiego. Teraz już wiem :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Wygląda naprawdę zjawiskowo i magicznie. W moim ogrodzie jest ta roślina, zdobyta jeszcze od babci!

    OdpowiedzUsuń
  26. Warto wchodzić na ten blog bo można się bardzo dużo dowiedzieć. Sam na tym blogu zostanie na dłużej.

    OdpowiedzUsuń
  27. Uwielbiam ten blog. Zawsze znajdę ciekawe i przydatne informacje

    OdpowiedzUsuń
  28. Mi się nie przyjęła i uschła po pół roku.

    OdpowiedzUsuń
  29. Piękne rozchodniki, tyle ich, że można tworzyć świetne kompozycje :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Ten wpis dał mi wiele do myślenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka