Krzewy kwitnące które warto wybrać do małego ogrodu ?

 Witajcie kochani, 

słowem wstępu bardzo mnie cieszy, że znów tutaj jestem. Zauważyłam, że niektórzy odchodzą od prowadzenia blogów i przenoszą się do scial mediów ja chciałabym być w dwóch miejscach. Zwłaszcza, że wiem i zdaję sobie sprawę z tego, że moi czytelnicy, ogrodnicy lub początkujący ogrodnicy,  czasami chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko informacji na zasadzie wstawiania zdjęć na profilu. Treści artykułu częściowo będą kopiowane na "sociale" ale będą stanowiły formę odnośnika niż głębokiego opisu.

Dziś chciałabym zaproponować krzewy kwitnące nadające się do niewielkiego ogrodu. Pisząc niewielki ogród mam na myśli ogród przydomowy o powierzchni ok 200-400 m . Są to standardowe ogrodu, które możemy spotkać w większości zabudowy bliźniaczej lub na działkach z niewielkimi domkami. 

Długo zastanwiałam się aby wybrać dość ciekawą piątkę :) I wybrałam. 

 

Przy wyborze proponowanych krzewów, brałam pod uwagę następujące czynniki :

- małe rozmiary po kilku latach, 

- bezproblemowa obsługa w pielęgnacji,

- łatwa dostępność w szkółkach w sklepach

- odporność na szkodniki, choroby, przymrozki

- piękne kwiaty :)

W dobie internetu poniższe krzewy możemy spokojnie kupić za pośrednictwem sklepów internetowych. Chociaż minusem przy takiej transakcji jest brak spojrzenia na to co kupujemy, chyba, że mamy zaufane miejsce i wiemy, że sadzonki z krzewem przyjdą idealne. 

Proszę pamiętać , że kupując sadzonki krzewów -  młode są niewielkich rozmiarów. Nie sugerujmy się wielkością rośliny przy odstępach pomiędzy innymi nasadzeniami w ogrodzie. Za kilka lat możemy mieć problem i trzeba będzie wysadzić rośliny. Na kadżej kupowanej roślinie jest etykieta infomacyjne, gdzie podane są takie dane jak wymiary max jakie osiągnie roślina po kilku latach. Warto te dane wziąć pod uwage przy sadzeniu krzewu w ogrodzie. 


1. Budleja Dawida (Buddleja davidii)

Budleja Dawida zwana  inaczej motylim kwiatem - to przepiękna bylina dorastająca do 2- 2,5 metra wysokości . Kwitnie od maja do poźnej jesieni Pomimo swojej wysokości nie jest aż tak rozłożystym krzewem - chociaż uważam, że nie zawsze dorasta do takich rozmiarów w zależności od odmiany.  Budleja jest bezproblemową rośliną w ogrodzie,  oprócz cięcia wiosennego nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie przymarza, doskonale rośnie w słońcu . Jest to jedna z wyższych bylin, które tutaj proponuje, ale nie mogłam się oprzeć piękności Budlei. Warto wspomnieć , że to roślina przyciągająca motyle. Posadzona będzie wabić te owady każdego słonecznego dnia :)

link do opisu rośliny na moim blogu znajdziesz tutaj BUDLEJA DAWIDA

Polecane odmiany przeze mnie to: Black Noght, Ile de France, Pink Delight, White Profusion

 


 


2. Forsycja  (Forsythia)

Forsycja ale tylko w odmianie Maluch - Przepiękny krzew kwitnący na wiosnę w kolorze żółtym. Kto z nas nie zna forsycji ręka do góry :) . No dobrze podpowiem - Gałązkami forsycji ozdbiamy koszyczki na Wielkanoc, tworzymy również kompozycje bukietowe przyominające nam o tym, że wiosna już nadeszła. Kwitnaca forsycja to pierwszy zwiastun, że czas przycinać róże! Wśród moich propozycji kwitnących krzewów nie sposób nie umieścić tego, który umila nam oczy, kiedy w ogrodzie jeszcze mało co kwitnie. Obsypana gęsto żółtymi drobnymi kwiatkami.

UWAGA! Forsycja wymaga cięcia po kwitnieniu !UWAGA 

Forsycja nie kwitnie za długo ok. 3-4 tygodni w zależności od warunków pogodowych.

 

                                                źródło zdjęć: pinterest.com

 

 

3. Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Z czystym sumieniem mogę polecić pięciorniki - to "przyjazne" krzewy, które zajmują niewiele miejsca w ogrodzie, cieszą oczy pięknymi kwiatami i są bezproblemowe w obsłudze. Mają niewielkie wymagania odnośnie gleby, najlepiej rosną w miejscach słonecznych. Na wiosnę wymagają cięcia (tak aby trzymać je w ryzach pod względem  wysokości i szerokości rośliny). 

W zależności od odmiany pięciornik dorasta do ok 0,5 - 1m. Posiada bogatą paletę barw jezeli chodzi o kwiaty.  Jego mocną stroną jest długi okres kwitnienia od czerwca aż do późnej jesieni. 

Do niewielkoch ogrodów proponuję odmiany o konkretnym kolorze kwiatów:

Annette - pomarańczow

Blink - jasnoróżówe

Goldstar, Goldteppich, Kobold, Sommerflor - żółte kwiaty

Marrob, Red Ace - czerwone kwiaty 

link do opisu pięciorników na blogu - tutaj PIĘCIORNIK

 


 

 

 

4. Tawuła japońska (Spirea japonica)

Kto mnie zna i czyta tego bloga, ten wie, że tawuły to krzewy, które od dawna skradły moje serce. Kiedy zajmowałam się projektowaniem ogrodów, swoim Klientom polecałam właśnie tawuły i wiem, że byli oni zadowoleni z tego jak sprawowały się w ogrodzie. Tawuły dedykuje przede wszystkim do niewielkich ogrodów, dlatego bo zajmują mało miejsca i cieszą oczy pięknymi kwiatami. Krzew ten kwietnie od VII nawet do IX. Toleruje wszystkie ogrodowe gleby, może rosnąć w słońcu i w półcieniu. Wymaga jedynie cięcia wiosennego. Ma przepiękny pokrój i kwiatostany. Tawuła przyciąga motyle ! Zachęcam do przejżenia mojego bloga , często na zdjęciach rabat z naszego ogrodu możecie spotkać te cudowne krzewy w wielu zakątkach Alei Kwiatowej.

Polecane odmiany:

Albiflora - białe kwiaty

Crispa - różowe kwiaty

Golden Princess, Goldflame, Goldmund - żółte jaskrawe liście, różowe kwiaty

Japanese Dwarf, Little Princess - jasny różowy

Link do opisu tawuł na blogu - TUTAJ TAWUŁA

 

 

 

5. Krzewuszka cudowna  (Weigela florida)

To kolejny przepięknu krzew, o wyjątkowych kwiatach - bezproblemowy. Rośnie w słońcu i w półcieniu. Bez wymagań glebowych. Obsypany kwiatami od maja do lipca. W zależności od odmiany krzewuszka może mieć liście koloru: bordowego, jasnozielonego i w typie variegata (zielone z białym) .Nie wszystkie odmiany polecam do małych ogrodów. Np. Odmiana Eva Rthke , Brigela, Pink Princes, Variegata - to jedne z odmian, które rosną na 2 metry wysokości i szerokości.

Do małych ogrodów warto wybrać takie odmiany jak:

Victoria - dorasta do 1 m - różówe kwiatym bordowe liści

Verweig - jedna z najniższych karłowych odmian krzewuszki 

Nana Purpurea - bordowe liście, różowe kwiaty

Alexandra -borodowe liście, różowe kwiaty. 

 Komentarze

  1. O tak. Wspaniale krzewy wymieniłaś i zgadzam się z opisem i polecam również jak i do małych tak i większych ogrodów. Pozdrawiam..

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za bardzo przydatny post! Jestem w trakcie projektowania ogrodu - nie mam doświadczenia, więc dobór roślin nie jest dla mnie najłatwiejszym zadaniem. Przyznam, że uwzględniałam głównie to, czy dana roślina wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Kompletnie zapomniałam o chorobach i szkodnikach! A to jest bardzo ważne, bo niektóre odmiany krzewów są na nie szczególnie narażone. Strasznie podoba mi się forsycja, gdyż trudno przejść obok niej obojętnie. Lubię intensywne kolory kwiatów, więc jest to mój numer jeden :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka