Bez czarny czy warto go posadzić w ogrodzie ?
Dzisiaj chciałabym Wam napisać o czarnym bzie ale nie o lilaku tym co kwitnie w maju, tylko o czarnym bzie (Sambucus nigra).
Kilka lat temu zachciało mi się właśnie czarnego bzu w ogrodzie. Długo nie czekałam i zakupiłam mój kochany Sambucus w odmianie EVA o bordowych liściach. Posadziłam go w środku dużej rabaty wśród towarzystwa krzewuszki, parzydła ogrodowego, funkii, żurawek i ozdobnych traw. Z roku na rok się rozrasta ale staram się go trzymać w ryzach.
Nasz Sambucus jest przycinany do granic możliwości tak aby nie miał ochoty rozrosnąć się do wymiarów całej rabaty. Co roku przycinam go z góry, wycinam tzw. wilki, a od dołu ucinam rozrastające się na boki gałęzie. Tak aby w formie ostatecznej bez przyjął kształt ładnie ukształtowanego krzewo-drzewu:)
Jeżeli spodoba Wam się ten krzew to gorąco go polecam. Każda odmiana ma swój urok, piękne kwiaty i pokrój.
A to nasz bez czarny w odmianie EVA
Jakie dokładnie warunki potrzebuje i jak rośnie bez czarny?
Bez czarny potrzebuje niewiele - zadowoli się każdymi warunkami. Gleba niezbyt sucha najlepiej wapienna, Jeżeli chodzi o stanowisko, dobrze będzie czuł się w słońcu, ale w cieniu również da radę - tyle, że może skromniej kwitnąć. Bo przecież warto wspomnieć o tym, że kochany Sambucus przepięknie kwitnie. Z pewnością nie raz widzieliście bez (być może o tym nie wiedzieliście). Krzew ten kwitnie w charakterystyczne pełne baldachy kwiatowe. Jego kwiaty drobniutkie kremowe, lub jasnoróżowe wydzielają słodkawy przyjemny zapach.
A najważniejsze bez czarny to roślina zdrowotna !
Kwiaty bzu czarnego zawierają takie składniki jak rutyna, garbniki, pochodne kemferolu i kwercetyny, kwasy fenolowe i ich glikozydy, kwasy organiczne, olejek, garbniki, śluzy roślinne, triterpeny, sterole oraz sole mineralne.
Idealny środek na budowanie odporności, posiada właściwości przeciwzapalnie, dobrze działa na układ moczowy i trawienny.
Kwiaty zbieramy od maja do lipca - najlepiej z samego rana po rosie /tak aby baldachy nie były mokre/ w pogodne dni. Najlepsze są kwiatostany, gdzie część kwiatów jest nierozwinięta , te które są już bardzo rozwinięte z kwiatami opadającymi nie nadają się do zbierania. Zalewamy wodą kwiaty i po ok. 2 dniach powstaje zdrowy napój bogaty w witaminę C. można robić również nalewki, soki, syropy - bogactwo zdrowia . Kwiaty można również suszyć i przechowywać , tak aby zimą zaparzać sobie zdrowotne herbatki.
A co z owocami i liśćmi?
Owoce czarnego bzu zawiązują się po przekwitnięciu kwiatów. Dojrzałe owoce bzu czarnego zawierają glikozydy antocyjanowe, cukry, pektyny, garbniki, kwas foliowy, kwas jabłkowy i chlorogenowy, witaminy z grupy B, C i P, prowitaminę A, niewielkie ilości olejku oraz sole mineralne. Owoce bzu czarnego działają moczopędnie, przeciwgorączkowo, odtruwająco - bakteriobójczo i wirusobójczo.
Z owoców można robić dżemy, przetwory, soki, nalewki itp.
Liście bzu wydają dziwny zapach :) Nie każdemu może odpowiadać. Zapach bzu jest charakterystyczny i często nazywany w literaturze mysim. Gdzieś mignęła mi przypowieść o wkładaniu liściu bzu do norek drążonych przez nornice, ale szczerze nie wiem czy to zdaje egzmin.
Bez czarny to krzew dorastający w zależności od odmiany do 3- 5 metrów. Pamiętajmy o tym, że sami możemy regulować jego wysokość, przycinając go co roku. Liście bzu czarnego opadają w okresie zimowym.
W zależności od odmiany bez czarny ma określony kolor liści.
żółte - odmiana Aurea
bordowe - Eva, Purpurea
pstrokate /veriegata/ - Marginata
jasne brzegi - Madonna
Mam nadzieję, że przekonałam Was o zdrowotnych i wizualnych aspektach tego krzewu. W swoim kalendarzu notuje sobie maj jako miesiąc w którym napiszę Wam o wszelkich właściwościach zdrowotnych i przepisach na ten zdrowotny napój z kwiatów i owoców.
poniższe zdjęcia pochodzą ze strony pinterest.com
Bardzo ciekawy artykuł, mam już w ogrodzie eve, ale chętnie pokuszę się o auree, dziękuję za inspiracje
OdpowiedzUsuńDziękuję za komentarz :)
UsuńUwielbiam nalewkę z czarnego bzu, robimy ją co roku.
OdpowiedzUsuń