Kolory w ogrodzie i nasze samopoczucie

Od kiedy miałam swój własny dom i ogród przeszłam wiele zmian w życiu jak pewnie każdy z Was. Długo mi zajmowało zrozumienie pewnych rzeczy, akceptacja tego co jest, co się dzieje. Zadawałam sobie mnóstwo pytań na temat życia. Szukałam sensu wykonywania pewnych czynności i dokąd to wszystko prowadzi. Wszystkie zdarzenia, które stanęły na mojej drodze zmieniły wiele...Każde wyzwanie (nie lubię używać słowa problem) było dla mnie nowym doświadczeniem. Długo musiało upłynąć czasu abym zrozumiała, że każda sytuacja prowadziła mnie do dalszego rozwoju o ile pozwalałam jej zaistnieć, zaakceptować, również działać na miarę moich możliwości. To były lekcje, to są lekcje one ciągle się pojawiają.

Zrozumiałam również jak mocno należy dbać o własną energię, poziom wibracji. To podobnie jak z telefonem albo jest rozładowany albo naładowany. Co zrobić aby utrzymywać stan zapełnionej grafiki baterii u siebie ? I nie chodzi mi tu jedynie o aspekty fizyczne (one również są ważne) ale także te psychiczne związane z naszymi emocjami.

Chciałabym Ci pokazać, że posiadając ogród i chęć do stworzenia w nim roślinności, możesz również działać na swoje samopoczucie, wibracje, poziom energii. Już sam fakt obcowania z naturą wykonuje dla nas niespodziankę - tak niespodziankę, dar jakim jest leczenie ...ba samoleczenie w kontakcie z naturą.

 


 

Mam ochotę zaprosić Cię do świata koloru, koloru kwiatów. Chciałabym zachęcić Cię do rozważenia rabat kolorystycznych tak aby wejść w łatwy sposób w możliwość ułatwienia działania określonych kolorów i barw w ogrodzie na Twoje samopoczucie

Od czasów starożytności określonym kolorom przypisywało się aspekty pozytywne jak i negatywne działąjącę na nasze samopoczucie.

W wielu salonach masażu, ośrodkach spa, gabinetach kosmetycznych oferowane są usługi chromoterapii leczenia kolorami opierającego się na widzialnym promieniowaniu elektromagnetycznym czyli leczeniu określonym kolorem światła. Badania potwierdzają skuteczność tych metod..więc może warto leczyć się kolorami, którymi się otaczamy. I nie jest to leczenie stricte dosłowne ale uzupełniająca metoda działająca na nasze samopoczucie.

To zaczynamy od kolorów i kwiatów jakie możemy zgromadzić w danych rabatach kwiatowych:


Rabata kwiatowa w czerwonym kolorze.

Kolor czerwony działa na nas pobudzająco - może podwyższyć ciśnienie krwi, stymulować układ krążeniowy i nerwowy. Kolor czerwony w nadmiarze może działać aż nadto pobudzająco i stymulująco. Może również męczyć. Ostre czerwone barwy mogą również wprowadzić niepokój i uczucie gorąca. (wiadomo również , że nie uzyskamy 100% rabaty czerwonej bo każda roślina będzie miała dodatek zieleni druga sprawa inny czas kwitnienia)
Krzewy, byliny, pnącza w czerwonym kolorze to m.in:

krwistoczerwone berberysy, 

róże o czerwonych kwiatach,

krzewuszki o bordowych liściach i czerwonych kwiatach,

maki, azalie

milin amerykański , powojniki

wrzosy

firletka smółka, 

pysznogłówka ogrodowa

płomyki 

liliowce 

astry

tawułki Arendsa

krwawniki

 

Rabata w odcieniach koloru niebieskiego

Kolor niebieski działa wyciszająco, relaksuje, chłodzi w gorące upalne dni. Uspokaja pracę serca, obniża ciśnienie krwi, uspokaja, rozluźnia. Kolor niebieski i jego odcienie to najlepszy kolor, który uwielbiam w ogrodzie. Kolor w odcieniach fioletu łagodzi bóle głowy i skołatane nerwy, działa kojąco na serce.


Krzewy, byliny, pnącza w odcieniach niebieskiego to m.in:

płomyki szydlaste

astry

dzwonki

lawenda, 

bodziszki, 

ułudka wiosenna

odętka

rozwar

sasanki, pierwiosnki

szałwia

macierzanka

przetacznik kłosowy

lilaki

 

Zielone rabaty kwiatowe

Kolor zielony w ogrodzie - łagodzi stres, uspokaja wycisza. Pomaga w bezsenności, wpływa łagodząco na układ nerwowy.  Kontakt z zielenią działa cudownie kojąco. Przypomnijmy sobie spacer po lesie wśród zielonych drzew - jak się czujemy?

Kolor zielony można spotkać w każdym zakątku ogrodu - jest nim już sam trawnik, jak również zielone drzewa i krzewy iglaste. Ogród składający się z samych roślin zielonych np. tui, świerków, sosny itp nie musi być nudny czy "fee" to ogród, który również spełnia funkcje uspokajacza naszego układu nerwowego.


 

 

 Żółte rabaty ogrodowe

Kolor żółty w ogrodzie - daje wrażenie ciepła, pobudza do działania w sposób pozytywny, nastraja pozytywnie, projektuje nasze marzenia i wspomnienia. Dodaje energii. Kiedy mamy dość ciężki dzień i chcemy mieć sporo energii... dobrze otoczyć się żółtym kolorem. Nie kojarzyć go z kolorem zdrady czy zazdrości /to tylko przesądy/

 


 

Krzewy, byliny, pnącza w żółtym kolorze kolorze to .in :

forsycja, 

róże 

powojniki

wrzosy

pęcherznice

kaliny

pięciorniki

berberysy

trzmieliny

funkie

wiesiołek

tojeść

liliowce

Kolor biały w ogrodzie

Kolor biały działa aktywizująco i wzmacniająco. Łagodzi, stres, nerwy. Daje poczucie czystości i ładu. Natomiast jego nadmiar daje poczucie chłodu, odizolowania, zimna. Dla osób ze słabą kondycją psychiczną może powodować trudne myśli i stany.Krzewy, byliny, pnącza w białym kolorze kolorze to :

róże, 

lilaki

rogownica kutnerowata

zawciąg nadmorski

kaliny

parzydło leśne

lilie

ubiorek

lilaki

 

Zastosowanie określonych kolorów w ogrodzie to tylko wskazówka, dopełnienie. To nie działanie 100%, metoda lecznicza. Określone kolory mogą wpłynąć na nasze samopoczucie. Jeżeli jest to pomieszczenie i ściany pomalowane określonym kolorem to ich oddziaływanie jest o wiele silniejsze niż kolory w ogrodzie. Tam panuje zbyt duże rozproszenie z innymi kolorami. Zwłaszcza, że trudno jest stworzyć rabatę czysto kolorową no może w odcieniach zieleni.

Moje sugestie potraktujcie jako zachętę do zabawy z kolorami w ogrodzie. Do tworzenia zestawień kolorystycznych, kącików w określonych kolorach, miejsc w których wypoczywacie, czytacie książkę a może przyjmujecie gości. 

Być może już stosujecie zabawę z kolorami w swoich ogrodach i macie własne doświadczenia którymi chcecie się podzielić :)?

Zachęcam i gorąco Was pozdrawiam :)


Komentarze