Cięcie jabłoni - kiedy i jak ?

Cięcie drzew i krzewów owocowych to najważniejsza czynność w pielęgnacji  wraz z ochroną (opryskiem) i stworzeniem w sadzie dogodnych warunków pod względem nasłonecznienia i odpowiedniej ziemi.

Aby jabłoń dobrze owocowała trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z ważniejszych elementów jest jej pielęgnacja i cięcie.

Postaram się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań dla początkujących sadowników. Dla wyjaśnienia będę pisała tu o cięciu jabłoni piennej. 

Ciecie jabłoni to bardzo ważny zabieg, który ma na celu utrzymane drzewka w dobrej kondycji, zbiór satysfakcjonującego zdrowego plonu, jak również utrzymanie odpowiednio rozkrzewionej korony drzewa.


Czy jabłoń przycinamy po posadzeniu?

Jeżeli kupiliśmy jednoroczne drzewko skracamy gałęzie o ok 25-30 cm w marcu lub w listopadzie w zależności od tego kiedy je posadziliśmy.  O ile drzewko jest rozgałęzione.

Jeżeli drzewko jest nierozgałęzione możemy je przyciąć na wysokość ok 80 cm.

Jeżeli sadzimy drzewko  jabłoni - dwuletnie skracamy o ok 25-30 cm 4-6 najwyżej położonych gałęzi, pozostałe gałęzie tniemy nad drugim pąkiem. Bardzo krótkie gałęzie zostawiamy. Jeżeli bocznych pędów rosnących w jednym kierunku jest za dużo - przerzedzamy je.

Jeżeli kupujemy jabłoń z gołym korzeniem to skracamy gałęzie o kilka centymetrów.

Cięcie po posadzeniu jest dość istotne aby drzewko dobrze się przyjęło, aby była zachowana równowaga między korzeniami a gałęziami. Proporca, która umożliwi młodej jabłoni a bardziej jej niewielkiej bryle korzeniowej zasilenie młodej korony.


Najlepszą porą cięcia drzew starszych jest okres od końca lutego do połowy marca lub też pora przed zimą. 

Cięcie formujące powinno wykonywać się przez ok.4-5 lat co roku. 

W jaki sposób formujemy drzewko jabłoni ? 

Są dwie metody : cięcie w kształcie stożka lub wrzecionowato.  Wielu sadowników prowadzi również jabłoń w formie rozpostartej korony i tak też można prowadzić jabłoń. Natomiast dwa modele o których wspominam mają wiele plusów. Po pierwsze promienie słoneczne docierają do wszystkich gałęzi, owoce a tym samy pędy są w zasięgu naszych rąk. Drzewo owocuje dość dobrze. Wycinamy jedynie gałęzie rosnące najniżej i te które są uszkodzone.

UWAGA!

Należy pamiętać, że jeżeli mamy kilka jabłoni posadzonych obok siebie, to cięcie powinno być mocniejsze tak aby gałęzie nie nachodziły na siebie. Samotne jabłonie i dość duże odległości nie wymagają radykalnych cięć formujących jabłoni.

 Czy można latem ciąć jabłoń ?

Nawet trzeba - najlepiej robić to na przełomie lipca i sierpnia - wycinamy wilki, czyli pędy grube skierowane ostro do góry. Z pewnością do zauważenia przez amatora :)Na tych gałęziach nie ma owoców, natomiast zabierają one soki i składniki pokarmowe naszej jabłoni. Latem nie wycinamy pędów ukośnych bo na nich będą rosły nowe owoce.

Cięcie prześwietlające - kiedy je wykonać i jak.

Cięcie prześwietlające wykonujemy na starszych jabłoniach. Zasada jest jedna prześwietlamy koronę drzewa czyli wycinamy wszystkie pędy krzyżujące się ze sobą, gałęzie rosnące do środka, uszkodzone, schorowane, będące sporym utrudnieniem dla owocującej jabłoni. Usuwamy również uschnięte pędy. Cały ten zabieg ma na celu doprowadzenie większej ilości światła do środka korony drzewa.


 

Jak ciąć grube i stare gałęzie?

Dobrą piłą do drzewa - nie szarpiemy gałęzi tym bardziej nie łamiemy tniemy zdecydowanie i dokładnie. Książkowo to się nazywa metodą na czop czyli nie przy samym przewodniku gałęzi tylko zostawiamy trochę tej gałęzi  pozostaje tzw. czop :) Zapobiega to przymarzaniu drzewka i chorobom grzybowym.

Dobrze przycięta i prowadzona jabłoń wyda duże, zdrowe owoce. Jabłoń mało zadbana, pozostawiona sama sobie niestety wyda owoce ale małe i często naznaczone chorobą.

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY CIĘCIA JABŁONI

1. Cięcie formujące i prześwietlające wykonujemy przed zimą lub na przełomie luty/marzec

2. Najlepiej cięcie wykonujemy w słoneczny ciepły dzień, jeżeli mają przyjść przymrozki odłóżmy termn cięcia na bardziej dogodny.

3. Koniecznie wykonujemy ciecie ostrymi nożycami i piłą do drzewek

4. Większe gałęzie po ucięciu smarujemy maścią ogrodniczą

5. Po cięciu chorych gałęzi dezynfekujemy sekator, nożyce, piłe.

6. Jabłoń owocuje na pędach 2,3,4- letnich

7. Ciecie wilków wykonujemy na przełomie lipca/sierpnia

Pamiętajmy o dbaniu naszych jabłonek :)

Komentarze

  1. Uważam, że warto też zadbać o odpowiednie opryski jabłoni. U mnie często chorowały starsze drzewa właśnie przez brak oprysków.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka