Palma Liwistona okrągłolistna

Palma Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia)

 


 

Egzotyczna Piękność, którą warto mieć w swoim domu. Ale Jakie warunki musimy spełnić aby taka palma dobrze się czuła?

To odmiana palmy z rodziny arekowatych, która pochodzi z krajów Nowej Gwinei, Polinezji, Indonezji i Azji Południowej, również Australii Wschodniej.W krajach tych występuję na obszarach o dużej wilgotności powietrza, terenach bagiennych, podmokłych, obszarów lasów tropikalnych.

Ta palma dość dobrze sobie radzi w warunkach domowych, o ile zajmiemy się nią z właściwą dla niej pielęgnacją.

Gdzie najlepiej ją postawić?

Palma Liwistona lubi rozproszone światło, można ją spokojnie ustawić od strony południowego okna w odległości od niego ok. 1 metra. Liwistona nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Umieszczona w miejscu rozproszonego światła będzie kierowała liście w tamtym kierunku.

Roślina preferuje umiarkowane temperatury latem, zimą niższe (ale nie niższe niż 10 stopnie). Palmę możemy wynieść na osłonięty, balkon lub taras w sezonie letnim. Pamiętajmy aby nie było to miejsce mocno nasłonecznione z przeciągiem.


 

Z racji tego, że palma uwielbia wilgotność, zalecane jest jej spryskiwanie i zraszanie - nawet codzienne!. Uwaga woda najlepiej aby była odstana, nie twarda, opryski można również wykonywać pod prysznicem - uważać aby woda nie była lodowata. Liście przecierać wilgotną lub suchą szmatką - nie nabłyszczać!

Jak ją podlewać ?

Palma liwistona nie przepada za przelaniem wody ani za zbytnią suszą. Nie zalecam sadzenia jej do osłonki bez dziurki odwadniającej. Najlepszym rozwiązaniem będzie doniczka z podstawkiem na którym będzie się zbierał nadmiar wody. Liwistone podlewamy rzadziej zimą niż robimy to w sezonie wiosenno-letnim. Najlepiej podlewać roślinę jak warstwa wierzchnia będzie wysuszona.

W przypadku suszy liście palmy będą poplamione, zwiędnięte.


 

Jaka ziemia jest najlepsza?

Z keramzytem lub żwirkiem w dolnej części doniczki. Można również dodać popiołu drzewnego i nie dopuścić do powstania grzyba i pleśni.

W doniczce palma dorasta max. do 2 metrów a w warunkach naturalnych nawet do 40 metrów :) 

Warto również pamiętać o wymianie ziemi, kiedy system korzeniowy wychodzi z doniczki oraz kiedy zakupimy nową palmę w sklepie - sugeruje po tygodniu wymienić ziemię .

Od wiosny do jesieni warto palmę nawozić wieloskładnikowym nawozem. Wystarczy raz na 2 tygodnie. Od jesieni aż do wiosny nie nawozimy!

Palma liwistona zachwyca swoimi dużymi liśćmi. Które wyrastają z grubego pnia zwanego kłodziną. Rośnie wolno ale liście ma zachwycające. Liście zakończone są kolcami, dlatego należy uważać w przypadku małych dzieci i zwierząt, które uwielbiają podgryzać rośliny.

Z upływem czasu dolne liście zasychają a od dołu ukazuje nam się pień palmy.

  

Czy warto ją kupić? 

 

Czy liwistona jest łatwa w uprawie ? Wszystko zależy od tego jak będziemy ją pielęgnować. Z pewnością dużej umiejętności wymaga jej nawadnianie, odpowiednia gleba, miejsce i zraszanie. To splot kilku czynników, które jeżeli zostaną spełnione sukces może zostać osiągnięty.

Z pewnością nie lubi towarzystwa źródeł ciepła: grzejników, kominków itp. 

Natomiast jej wygląd skusi nie jednego miłośnika palm :)


Komentarze

  1. Bardzo podoba mi się ta roślina, jednak niestety w moim mieszkaniu chyba nie do końca jej się podoba, ponieważ wygląda bardzo marnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka