Jabłoń ozdobna OLA (MALUS)

W tym roku zostałam szczęśliwą posiadaczką ozdobnej jabłoni w odmianie OLA.
Skradła moje serce już podczas odwiedzin w Ogrodzie Dendrologicznym w Orlu .
Przepiękna to zbyt małe słowo dla niej - jest zachwycającą swoim wyglądem o każdej porze roku.
Polecam ją z czystym sumieniem - wiem, że jest bezproblemowa i nie osiąga znacznych rozmiarów.
Poniżej jej charakterystyka

Stanowisko
Preferuje słoneczne, w cieniu będzie gubić liście, spowolni wzrost i nie będzie tak obficie kwitła i owocowała. Bardziej podatna na choroby w stanowisku cienistym.

Podłoże
Żyzne gleby - najlepiej się czuje w piaszczysto-gliniastej o wilgotności umiarkowanej.

Termin kwitnienia
kwitnie w maju

Kwiaty
Duże kwiaty w kolorystyce różu. Bardzo obfite kwitnienie,  kwiaty są miododajne. Okres kwitnienia trwa 2 tygodnie. Młode liście ozdobnej jabłoni są  purpurowo zielone, latem błyszczące i zielone. Owoce wielkości 3 cm. Doskonałe na przetwory, nalewki. Sprawdzają się znakomicie w formie kandyzowanej do ciast, ozdób cukierniczych jak również w formie ozdoby do stroików, wieńców czy bukietów florystycznych. Nie zerwane owoce utrzymują się na drzewie do przymrozków i zimy. Są również doskonałym pokarmem dla ptaków m.in: kwiczoła, jemiołuszki, drozda itp. Jeżeli nie wykorzystujemy owoców do celów przetwórczych, pozostawmy ten pokarm na drzewie dla naszych milusińskich w okresie zimowym.

Pielęgnacja
Ważne aby na bieżąco usuwać i łamać chore i uszkodzone gałęzie. Dobrze jest też przez kilka pierwszych lat formować koronę drzewa tak aby osiągnąć odpowiedni kształt. Nawożenie przeprowadzamy od wczesnej wiosny do jesieni nawozami organicznymi albo ziemią przemieszaną z kompostem. Jabłoń odporna jest na wszelkie choroby m.in parch jabłoni.Wielkość 
Do wysokości 5m (powolny wzrost). Wielkość uzależniona jest również od podkładki na którym szczepione było drzewo - czy była to podkładka karłowa czy o silnym wzroście.
 
Mrozoodporność strefa doskonała na całym terenie Polski, nie wymaga dodatkowego okrycia.


Gdzie się nadaje
Do parków , miast, ogrodów - jako samodzielnie rosnące drzewo m jako szpaler bądź w zestawieniu z tłem w kolorze zieleni.
Komentarze

 1. Śliczny kolor kwiatów i jabłuszka świetne. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. najbardziej mi się podobają te kwiaty, jabłuszek jeszcze mało ale w przyszłości z pewnością będę robiła kandyzowane.

   Usuń
 2. wygladają jak rajskie jabłuszka :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka