Kokornak wielkolistny Aristolochia durior

Szukając pnącza, które obrośnie mi garaż, będzie odpowiednie do panujących warunków klimatyczno - glebowych oraz będzie okazałe wybrałam pnącze o nazwie kokornak.
Nie wiem czemu, ale szukając go po okolicznych szkółkach - mało kto miał go w ofercie, a szkoda bo bardzo piękny.
Pnącze to jest dość mało znane w naszych ogrodach - a zasługuje na spore zainteresowani i uwagę.


 

http://colleenmiko.files.wordpress.com 

Stanowisko:
najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, nawet na północnych ścianach budynków. Spokojnie wytrzymuje zanieczyszczenia miejsce.

Wysokość:
kokornak rośnie szybko  i silnie. Przeciętnie w naszym klimacie osiąga wysokość 8-10 metrów (przyrost ok 1 -2 metrów) . Wymaga silnych podpór i pergoli - doskonale nadaje się do okrywania pergol, altan, brzydkich ścian budynków, garażów. Jeżeli ma być sadzony przy ścianie - najlepiej zastosować silne liny, druty bądź inne mocowania, które dadzą sobie rady z silnym pnączem jakim jest kokornak

Budowa:
Liście w budowie osiągają spore rozmiary ok 30 cm. Kształtem przypominają serce. Wierzch jest koloru ciemnozielonego, spód liścia jasnozielony. Jesienią zabawiają sie na kolor żółty. Kokornak ma długie pędy i jego właściwości są wijące.

Kwitnienie:
Maj-czerwiec. Kokornak posiada piękne, oryginalne kwiatostany w kształcie wygiętej fajki koloru żółto-zielonego, rozdętą po środku i zakończoną brązowo-purpurowym kołnierzem. Zwykle zakryte są liśćmi więc nie stanowią motywu dekoracyjnego pnącza.

Warunki glebowe:
gleby żyzne, próchniczne oraz wilgotne , kiedy stanowisko jest ubogie pod względem warunków glebowych a nasłonecznienie sporę - będzie rósł powoli i szybciej będą atakowały go choroby,

Mrozoodporność:
W naszych waunkach doskonale sobie radzi. Wyjątkiem są młode rośliny, które w pierwszym roku po posadzeniu zaleca się przykrycie liśćmi, torfem i nakrycie igliwiem.

Komentarze

 1. Mi się raczej podoba chmiel albo bluszcz. W tym roku posadziłam bluszcz, ale za szybko to on nie rośnie. Znalazłam nasiona chmielu, posieje na wiosnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobacz z wizytą u mojej mamy - ma piękny 15 letni bluszcz. One są piękne - ale czasami przemarzają, chmielu nie znam :) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Witaj ! Nie znałam wcześniej tego pnącza a jest naprawdę imponujące. Ma przepiękne kwiatostany i to że szybko rośnie jest atutem.
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochana ,gdyby pędy łatwo się ukorzeniły dała bym Tobie ile byś tylko chciała ,ale to trudna roślinka do rozmnażania i mimo kilku prób nieudana .Nasionka które zbierałam i stratyfikowałam też są problemowe i do tej pory nie uzyskałam rezultatu .Znam szkółkę która zajmuje się ich rozmnażaniem i uprawą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku zakupiłam małą sadzonke kokornaka - na zimę okryłam. Zobaczymy co z tego będzie.
   Chciałabym aby zarósł garaż. Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka