Które krzewy liściaste wybrać jako towarzystwo dla róż

Kupując róże często zastanawiamy się w jakim towarzystwie krzewów liściastych je posadzić, aby nie zagłuszyć, ładnie wyeksponować i nie przyciemnić ich pięknej urody.

Kiedyś bardzo często praktykowana metoda sadzenia "w samotności"  od dawna przestała być już jedyną metodą sadzenia róż i dobrze bo nigdy mnie nie pociągały samotnie rosnące róże wśród betonowych chodników. No chyba, że były to piękne róże parkowe.

Róże z racji swojej różnorodności barw najlepiej eksponują się na ścianie zielonej.
Pięknym tłem są iglaste.
O ile dobór roślin i krzewów kwitnących wiosną jest jak najbardziej wskazany w towarzystwie róż, o tyle kwitnących w porze letniej wymaga mocnego zastanowienia - aby nie osiągnąć efektu, w którym nie znajdziemy posadzonych pięknych róż na naszej rabacie.

Należy pamiętać, że róża jest królową i powinna dominować - dlatego w jej sąsiedztwie lepiej nie sadzić roślin które będą podobnie zwracały na siebie uwagę jak róże - swoją dostojnością i pięknem.

Sąsiadów należy dostosować - barwą, wielością i warunkami.
.
Należy również ograniczyć się w sadzeniu co do mnogości gatunków - tak aby nie powstał "misz-masz", który ukryje dekoracyjność róż i nie wyeksponuje ich piękna.

Do towarzyszy róż oprócz drzew i krzewów iglastych,
nadają się również takie krzewy liściaste jak:

- budleja Dawida - przede wszystkim w kolorze białym lub ciemnofioletowym, zwisłe baldachy stanowią piękne towarzystwo dla róż;

- derenie - praktycznie wszystkie odmiany;

- perukowiec Podolski, jego piękne bordowe liście i "puszki" stanowią doskonałą kompozycje z różami;

- irgi - niskie odmiany płożące ( irga błyszcząca, irga Dammera) - należy kontrolować "wchodzenie" irgi na róże i w miarę potrzeby przycinać zachłanne pnącze, które może zagłuszyć nasz róże;

- wawrzynek wilczełyko;

- żylistek wysmukły - piękny 1 metrowy krzew o białych kwiatach kwitnących od maja  do lipca, stanowi piękne towarzystwo dla róż;

- żylistek okazały;

- forsycja - najlepsze towarzystwo dla róż, forsycej kwitną wtedy kiedy róże budzą się do życia.
Ze względu na neutralny kolor liści latem, można ją sadzić w sąsiedztwie róż;

- dziurawce - żółte kwiaty dziurawca pięknie komponują w zestawieniu z różami;

- kolkwicja chińska - doskonały krzew w towarzystwie karminowych i czerwonych róż;

- ligustr - zielona ściana dla róż, nie przycinany na wiosne wypuści białe zwisające kwiatostany w czerwcu. Na jesień na krzakach pozostaną jagody - przysmak ptasi.

- suchodrzew chiński - doskonały do zadarniania powierzchni obok róż. Uwaga ! u mnie nie przetrwał po zimie , przymarza i nie lubi przeciągów;

- jaśminowiec - w towarzystwie róż najlepiej sadzić niskie i średnie odmiany, należy unikać silnie pachnących odmian w zestawieniu z intensywnymi w zapachu różami - może powstać wybuchowa mieszanka i nieprzyjemna woń; Jaśminowce okazale wyglądają w zestawieniu z różami pnącymi;

- pięciorniki krzewiaste - doskonałe towarzystwo dla róż, różnorodność barw od bieli po czerwień i pomarańcz (tutaj należy uważać aby nie przesadzić z barwami).

- tawuły - odmiany białe z przewieszającymi baldachami są doskonałym sąsiedztwem dla róż. Z umiarem należy dobierać tawuły kwitnące latem na kolory czerwone i różowe.

- tamaryszek - piękne towarzystwo , delikatne igiełki i zwiewność, to cechy roślin, które stanowią doskonałe sąsiedztwo dla róż;

- kalina koreańska, burkwooda;

- krzewuszka  - do towarzystwa róż nadają się najlepiej odmiany kwitnące na biało.

 Komentarze

 1. Bardzo przydatne info.Przemysliwuje temat roz:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za kilka dni postaram się opisać byliny i krzewy zimozielone doskonale nadające się do towarzystwa róż. Cieszę się, że informacje są przydatne.

   Usuń
 2. ja wybitnie nie lubię zestwów typu "zieleń miejska", więc irgi, berberysy, pięciorniki i iglaki mnie nie przekonują. Z zimozielonych tylko bukszpan i cis (ok, iglasty, ale "szlachetny"). Lubię: tawuła brzozolistna, tawuła japońska 'Little Princess', hyzop (stosuję jako obwódki kolczastych rabat), kariopterys, budleja skrętolstna jako tło. Ale przede wszystkim byliny jako wypełniacz: gaura, rosplenica, kocimiętka, szałwia omszona, wszystko lepsze od gołej ziemi i sterczących pędów róż!

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie róża rośnie przy perukowcu, więc zasadę spełniłam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje róże rosną pośród lawendy, albo lawenda pośród róż , pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie róże kwitną między jałowcami płożącymi:) Ale lubię je jednak solo:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że pnącze róż byłyby najlepszym towarzystwem :) Przynajmniej ja mam takie zestawienie u mnie w ogrodzie i prezentuje się świetnie każdego roku :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka