Żywopłot z berberysów u Klienta

Dzisiaj krótki artykuł o naszej pracy w ogrodzie u naszej Klientki. Piękny ogród - duży ogród.
Wszystkie nasadzenia uporządkowane grupowo. Przed domem okazała skarpa z irgą i niewielką ilością iglaków i hortensji. Naszym zadaniem jest opieka nad tym ogrodem i etapowe upiększanie go :)

Aby rozweselić smutną zieloną skarpę postanowiliśmy zaproponować nasadzenia z berberysów odmiana Atropurpurea Nana w kolorystyce bordowej - niskie w sam raz na żywopłot - po pierwsze aby ożywić to miejsce, po drugie chcieliśmy uzyskać efekt tzw linii odcinającej irgę od trawnika. Przypominam, że ten ogród rządzi się określonym porządkiem - liniami, przycinanymi krzewami. Tym bardziej nasadzenie berberysów w tym miejscu dopełniło by całości.

W skarpie zostały wycięte 3 "dziury" na nasadzenia z berberysa  odmiana GOLDEN RING. Rośnie maksymalnie do 2m - ma przepiękne wybarwienie ze złotą obwódką na liściach

Po akceptacji mieliśmy zielone światło - na dzień dzisiejszy obsadziliśmy na razie lewą stronę ogrodu przy skarpie, w przyszłości powstanie jeszcze linia po prawej stronie i z przodu. Dolna część również obsadzona jest irgą.

Irga jest wdzięczną rośliną na wysokie skarpy - rozrastając się utrzymuje ją w ryzach. Warto przed sadzeniem użyć agro-włókniny. W irgę bardzo często lubią wrastać się chwasty, perz itp. Pielenie i oczyszczanie irgi to dość pracochłonny etap , więc po co dokładać sobie dodatkowej pracy.

Jak Wam się podoba nasz pomysł - poniżej efekty naszej pracy :)

Do nasadzeń wykorzystano:

Berberys Thunberga Atropurpurea NANA - na niski żywopłot
Berberys Thunberga Golden Ring - do nasadzeń na skarpie ze złotą obwódką na liściachKomentarze

 1. zgadza się - im większy ogród tym lepszy :)
  Jakiś czas temu jak się zrobiło ciepło przyjaciel ogrodnik zaproponował pomoc w moim sadzie oraz zaproponował mi sklep decortrend.pl gdzie można kupić wiele ciekawych rzeczy w niskich cenach - zarówno do ogrodu jak i do domu :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam bordowy, ogród wydaje się o wiele ciekawszy i żywszy : )

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy pomysł, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładnie to wygląda! Sporo pracy musiałaś w to włożyć, ale z pewnością jest to warte swego! Ja właśnie mam zamiar zabrać się za kolejne prace w ogrodzie, a do tego potrzeba odpowiednich narzędzi. Dla początkujących z pewnością przyda się poczytanie o nich https://blogstyle.pl/top-10-narzedzi-do-ogrodu-ktore-wykorzystuje-w-pracy-ogrodnik/ a sam pomysł naprawdę świetny - kolorystyka i układ - świetne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo pracy i pasji włożyliście w prace nad tym pięknym ogrodem. Efekt jest powalający ;) Postaram się o taki ogród w przyszłym roku, świetna inspiracja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę wygląda to bardzo fajnie i ja również jestem przekonana, że właśnie właściwe akcesoria ogrodowe są nam po prostu potrzebne. Jakiś czas temu ja kilka rzeczy zamawiałam w https://ogrodolandia.pl/akcesoria-i-wyposazenie-ogrodowe i już wiem, że to jest bardzo dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka