Róże w październiku

Okres października to ostatni moment kiedy kwitną jeszcze róże powtarzające kwitnienie. O ile nie przyjdą wczesne przymrozki - będą jeszcze cieszyć nasze oko do końca października.

Zakres pielęgnacji róż w październiku.

Przede wszystkim dalej uszczykujemy, obcinamy przekwitłe kwiatostany. Obrywamy schorowane poplamione liście, również wygrabiamy te który opadły na ziemi.To bardzo ważne aby nie dopuścić do tzw ściółki z opadłych liści pod krzakiem róży. W przyszłym roku mogą być ogniskiem zapalnym dla rośliny. Odchwaszczamy. Przy dzikich różach zbieramy owoce - z nich możemy zrobić przepyszne nalewki, soki, dżemy lub wykorzystać róże w kosmetyce. Zwalczamy również nornice - pamiętajmy, że uszkadzają korzenie naszych pięknych roślin. Dodatkowo podlewamy róże kiedy jesień będzie sucha i słoneczna- co nam raczej nie grozi :)

UWAGA ! Dla niecierpliwych róż jeszcze nie kopczykujemy! Często spotykam się z pytaniem a nawet pośpiechem aby róże kopczykować już w miesiącu październiku. Nie tego nie wolno nam robić.

 Sadzenie

W końcu miesiąca możemy sadzić zakupione róże - które pięknie zakwitną nam w przyszłym roku. Pamiętajmy o ogólnych zasadach dotyczących sadzenia róż. Przesadzamy również róże , które z jakiś względów w danym miejscu w ogrodzie nam się nie podobają, lub stanowisko dla nich przeznaczone dość drastycznie wpływa na prawidłowy rozwój rośliny. Na przykład w zeszłym roku moje róże rosnące pod wykuszem ciągle chorowały. Przyczyną był przeciąg, a druga sprawa to w  miejsce pod wykuszem kompletnie nie dochodziła woda z opadów - musiałam pamiętać aby latem ciągle podlewać róże , bo miejsce było narażone na nieustające wysuszenie.

Poniżej część róży z mojego ogrodu letniego :)
 

Komentarze

 1. Piękne masz róże :-) zwłaszcza ta psia chyba widzę że stara odmiana na czwartym zdjęciu. Dobrze rozpoznalam, poproszę o nazwę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agatko to nie jest róża psia - rozumiem dzika-naturalna ?
   Ta róża to odmiana Ballerina ze szkółki Choduna :)

   Usuń
 2. Bo z sadzeniem róż to wcale nie jest taka łatwa sprawa jak się może wydawać, trzeba wiedzieć kiedy i jak się za to zabrać. Na https://florexpol.eu/blog/jak-i-kiedy-sadzic-roze-n176 ja znalazłam na blogu super poradnik jak planowałam posadzić pierwsze krzewy w swoim ogrodzie. Dzięki temu wszystkie się ładnie przyjęły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gorzej jak w październiku sypnie śniegiem

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka