Skarpa w ogrodzie - 20 pomysłów na projekt w ogrodzie

Skarpa w ogrodzie to nie lada wyzwanie.  Nasza skarpa nie raz przechodziła metamorfozy. Wyobraźcie sobie, że w 2006 r pierwszą rzeczą od jakiej rozpoczęłam przygodę w ogrodzie to właśnie była skarpa - oczywiście nieudolnie zaprojektowana. Kształt działki /działka na górce/ nie jako wymuszał zaprojektowanie skarpy na granicy działki. Skarpa w moim ogrodzie to część można powiedzieć jednej z granic boku działki. 

Po całym dniu wytyczania kawałka rabaty na skarpie i sadzenia w niej roślin, stwierdziłam i poddałam się, że chyba to nie był zbyt dobry pomysł na ogród. Zaczęłam żałować mojej decyzji aby mieć skarpę w ogrodzie. W głowie buzowały myśli - masz babo placek, po co Ci to było itp..Teren na działce był dość trudny piachu jak na pustyni w Afryce - skarpa była piaszczysta, trzeba było nawieźć sporo ziemi aby rośliny miały dogodne warunki do rozwoju, wszystko to jakoś umocnić i spiąć w ryzach. Wtedy jeszcze nie korzystałam z takiej pomocy jak murki kamienne, betonowe lub jakieś opory. Chyba kupiłam jakąś palisadę z tworzywa i tworzyłam coś na kształt kwadratu, prostokąta do tej pory ie wiem co miałam na myśli tworząc to dzieło sztuki :)) Teraz jak sobie o tym pomyślę, to boki zrywam. 

Sadzenie roślin to dopiero była mordęga. Po pierwszym deszczu wszystko zjechało w dół - byłam zrozpaczona i zniechęcona. I takie były początki. Dzisiaj już wiem jakie błędy wtedy popełniłam  dlaczego tak się stało, jednak w tamtym czasie nie miałam zielonego pojęcia tym bardziej doświadczenia jak to zrobić. Zachwycałam się jedynie roślinami, które zakupiłam w szkółce jak się potem okazało połowa z nich nie nadawała się do nasadzeń na skarpach. 

Moje początki rabat na skarpie możecie znaleźć w zakładce mój ogród na głównej stronie. Tam jest trochę zdjęć. Zresztą często w moich postach pokazuje w jaki sposób skarpa kwitnie o każdej porze roku. 

Dzisiaj chciałabym zainspirować tych co tworzą lub będą tworzyli propozycje zaczerpnięte z internetu. Oczywiście każda działka, obszar, teren rządzi się swoimi prawami. W jednym miejscu będzie dużo cienia i tam będą rosły inne rośliny, niż na skarpie takiej jak moja, gdzie warunki są pustynne /no może już po tylu latach jest troszkę inaczej/. Jeżeli macie jakieś pytania lub wątpliwości zapraszam do pisania do mnie na ogrodnik@alejakwiatowa.pl postaram się pomóc i doradzić.

W zdjęciach , które są garścią inspiracji i pomysłów w internecie często zobaczycie kamień wpleciony w górzyste i nierówne tereny na działkach. Jestem miłośnikiem naturalnych elementów w ogrodzie takich jak kamień i jego pochodne, drewno jest też piękne jednak mniej trwałe i wymaga regularnej konserwacji a po latach wymiany. Nie przepadam za betonowymi palisadami, ale to sprawa bardzo indywidualna , bo każdy z nas lubi coś innego a o gustach się nie dyskutuję :)

Życzę przyjemnego oglądania i wspaniałych pomysłów na skarpę w ogrodzie.


źródło zdjęć: pinterest.com





Niewielkie wzniesienie i kamienny mój oporowy. Skarpa to bujna różnorodność w stylu wiejskim.
Nie ma tu regularności jest sama natura i piękno:)






Ogród w lesie w cieniu dużych drzew.
W takich warunkach pięknie będą rosły rododendrony, azalie, funkie.
Zobaczcie miejsce w cieniu nie musi nas ograniczać co do sadzonych roślin.
Na taką rabatę można znaleźć mnóstwo pomysłów.







Roślinność na murkach, przede wszystkim ta zwisająca jak 
bluszczyk kurdybanek, rozchodniki, trzmielina itp...










Cóż za różnorodność i bogactwo :)





















Lawenda na skarpie coś co pięknie wygląda i przyjemnie pachnie.
Zaprasza pełno pszczół i trzmieli.
Lawenda zwiewnie poruszająca się na wietrze jest przepięknym dodatkiem w ogrodzie.






Taras i niewielka skarpa - spójrzcie jak można ciekawie zaaranżować takie miejsce.
Jest nawet niewielkie drzewo, donica i o byliny zadarniające skarpę.





Półkowy sposób na wysoką skarpę.






Rewelacyjny pomysł - dużo pracy ale efekt powala z nóg.













Elementy drewniane są również naturalnym dodatkiem w projektowaniu skarpy.
Materiał mniej trwały i wymagający regularnej konserwacji.




Komentarze

  1. Piękne te skarby. Bogactwo kwiatów aż powala... Zwlaszcza lawenda:-) ciekawe pomysły... Masz racje co ziemia to swoje ma prawa, dużo trzrba pracy ale efekt zawsze będzie powalal na kolana. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I do tego trzeba cierpliwości w czekaniu na efekt - ciepło pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Mnie najbardziej cieszą skarpy z bujną roślinnością, naturalistyczne, pełne życia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepiękny ogród. Bardzo ciekawa inspiracja, co do stworzenia swojego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ostatnio zasadziłam róże wokół ogrodzenia i czekam na lato jak zaczną pięknie kwitnąć. Kwiaty w ogrodzie muszą być, ale wymagają bardzo dużo pracy ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Te projekty są przepiękne, gorzej tylko z tym że pielęgnacja nie jest taka łatwa, a już na pewno nie przy takiej ilości roślin. Moja przyjaciółka ma bardzo pokażny ogród i o wszystko dba sama (używa np. odżywek- zobacz tutaj), jednak ma po prostu na to czas. Ja sama zastanawiałam się czy nie zainwestować w jakąś firmę, która chociaż co jakiś czas pomoże mi zadbać o roślinki.

    OdpowiedzUsuń
  6. Od zawsze podobały mi się takie tarasowe ogrody. Gdy kupiliśmy naszą działkę, to martwiłam się, że już nigdy nie spełnię tego marzenia, jednak mąż wpadł na pomysł, żeby na tyłach domu wykonać zniesienie terenu, gdzie umieściliśmy grilla i ławki oraz zagospodarowaliśmy miejsce na letni basen dla dzieci. Obie części oddzielimy od siebie roślinnością, a na dół poprowadziliśmy kolka schodków wykonanych z kotki granitowej. Muszę przyznać, że nasze dzieło naprawdę robi wrażenie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. zawsze podobały mi się ogrody włoskie i nowoczesne, takie z kamiennymi ścieżkami, strumyczkami i kaskadami, idealne miejsce na odpoczynek, ale też do podziwiania :) razem z mężem sami robiliśmy ogród, więc musieliśmy zostać ekspertami ogrodniczymi, znać się na roślinkach, kamieniach, glebie, kupiliśmy masę sprzętu, ubrań roboczych i narzędzi, od grabi, przez piły mechaniczne, odwiedziliśmy hurtownię odzieży roboczej by kupić coś co przetrwa prace a nie stary t-shirt który mi się rozdarł dnia pierwszego. było z tym dużo pracy, ale jaki efekt :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Piękne ogrody, ja też niedawno w podobnym stylu zaaranżowałam swój i jestem zachwycona. Jeśli ktoś szuka informacji o cenach działek rekreacyjnych to polecam ten artykuł https://szybkagotowka.pl/Finanse/jaki-koszt-dzialki-rekreacyjnej

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka