Dzielżany jesienne

Kto mnie zna ten wie, że moje serce jest skierowane ku ogrodom i rabatom pełnym różnorodnych bylin, kwiatów. Jedną z takich bylin jest dzielżan. Kochany jesienny dzielżan, podobnie jak astry dzielżany przypominają mi o tym, że lato się kończy a zaczyna się jesień. Jeszcze kilka lat temu na moich rabatach brakowało dzielżanów. Po pierwsze miałam problem z dostępnością w szkółce ( o dziwo) poza tym więcej kupuje roślin na wiosnę niż na jesień.


W zeszłym roku zakupiłam 4 piękne kępki bordowych dzielżanów - poszukuję jeszcze tych pomarańczowych, ale wszystko przede mną. Chciałabym Was zachęcić do zakupu tych roślin. W porze późnego lata i jesieni przepięknie ozdabiają rabaty kwiatowe. O DZIELŻANIE SŁÓW KILKA


Dzielżan (Helenium) należy do rodziny astrowatych występuję w ok. 40 gatunkach. W stanie naturalnym występuję w Ameryce. Najczęściej uprawiany jest dzielżan jesienny oraz jego odmiany.
Dzielżan to bylina zimująca w gruncie.
Dzielżan do wysoka bylina potrafi dorastać do ok 200 cm w zależności od odmiany. Liście lancetowate, podłużne, wąska łodyga. Koszyczki kwiatowe o średnicy ok 3- 5 cm, zebrane w baldachy. W zależności od odmiany kwiaty są purpurowo- brązowe, żółte, pomarańczowe. Bylina kwitnie od lipca aż do późnych przymrozków.

Roślina ta nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska. Chociaż z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że w suche lata uwielbiają kiedy je się nawadnia i dokarmiania. Najlepsze dla nich miejsce to słoneczne w cieniu mogą "gasnąć" Po kwitnięciu można przyciąć pędy - dzielżan może wtedy ponownie wydać kwiaty. Najlepsza gleba to  lekka i wilgotna /ale nie miejsce podmokłe/.
DLACZEGO DZIELŻAN?

Ożywi naszą jesienną rabatę, wprowadzi ciekawe barwy kolorystyczne nawiązujące do kolorów jesieni. Ma piękne kwiaty, które możemy wykorzystać na jesienne wiązanki. Możemy go sadzić jako samodzielne kępy kwiatów lub wśród innych bylin i krzewów. Słowem jest przepiękny.Dzielżany najpiękniej wyglądają w towarzystwie traw ozdobnych - miskantów , innych kwiatów takich jak astry, przetaczniki, sadźce, rozchodniki lub bodziszki.


Jeżeli kochacie byliny i zestawienia różnorodności na rabatach kupcie koniecznie dzielżany :) wszystkie zdjęcia pochodzą z portalu pinterest.com

Komentarze

 1. Jestem ogromną miłośniczką bylin i mam nawet dzielżany na liście ale ciągle nie mam czasu go zakupić. Na twoich zdjęciach wygląda przepięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne kwiaty. Podziwiam u sąsiadów na działkach. Na razie zebrałam nasionka z przekwitłych kwiatów u sąsiadki. Zobaczę co z tego wyrośnie ;). Naprawdę są cudne :). Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czemu kojarzą mi się z aksamitkami... Stare, nie do zdarcia kwiaty... Czyż nie prawda... A w większej grupie potrafią zrobić widowisko. Ciężko z nich dopuścić wzrok...

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie wygląda! w przyszłym roku będę miała nowiutki ogródek i już zastanawiam się, jak mogę go urządzić. Znalazłam już firmę http://polskiogrod.pl/oferta/projekty-ogrodow-oraz-terenow-zieleni/, która będzie mi go projektowała :) cały czas teraz siedzę i szukam, jakie rzeczy chciałabym mieć w nim posadzone :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo ladne. sam sie zastanawiam czy w przyszlym roku takiego nie posadzic. teraz mam w domu sporo kaktusow i paproci o ktore bardzo dbam (ostatnio kupielm do nich odzywki w sklepie https://agrecol.pl/). mam nadzieje, ze beda caly czas mi zdrowo rosly.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne! Idealne na jesień!

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowne kwiaty, marzy mi się taki ogród. Na szczęście niedługo będę miała własną działkę rekreacyjną. Dużo na temat kosztów zakupu znalazłam tutaj https://szybkagotowka.pl/Finanse/jaki-koszt-dzialki-rekreacyjnej

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka