Fioletowe byliny na rabatach - moja propozycja

Szukacie bylin o fioletowych kwiatach, urzeka Was ten kolor jak i mnie. Chcecie lekkości i romantyczności w swoim ogrodzie. A może wolicie przełamać monotonie zieleni i tego, że nic się nie dzieje na rabacie. Dziś zaproponuję Wam 5 ciekawych bylin do ogrodu na rabaty, które są mało wymagające, pięknie wyglądają i najważniejsze mają fioletowe kwiaty.

Fiolet w ogrodzie sprawia, że rabaty nabierają lekkości ja to nazywam elementami romantycznego stylu. W naszym ogrodzie wiele jest bylin o fioletowych kwiatach. Jedne są mniej inne bardziej wymagające, ale pochylam nad nimi swoje serce, bo warto.


1. Ostróżki /Delphinium/ to piękne wysokie byliny dorastające nawet do 200  metrów wysokości. Ostróżki występują również w innej szacie kolorystycznej, ale fioletowe kwiaty skradły moje serce. Ostróżki nadają się idealnie na słoneczne stanowiska, kwiaty w zależności od odmiany kwitną od czerwca do sierpnia. Może rosnąć na półcienistych stanowiskach i w zależności od tego ile będzie miała tego słońca w ciągu dnia i w jakich godzinach może rosnąć idealnie lub słabo. W bardzo cienistych miejscach może mieć mączniaka (ostróżka jest na niego bardzo podatna). Ostróżka posiada przepiękne kwiaty m.in w odcieniu fioletowym. Kwiatostany nadają się do ścinania. UWAGA! Roślina trująca - wszystkie części rośliny są trujące - roślina trująca dopiero po spożyciu.  Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć ostróżkę, bo wypuści nowe pędy z kwiatami. Ostróżka to roślina wieloletnia może być wysiana z nasion lub zakupiona jako roślina w szkółce ogrodniczej. 

Polecane odmiany: ostróżka Delphinium, Polarnacht, ostróżka wyniosła 


2. Bodziszki /geranium/ - popularne, znane , lubiane - jedne z moich ulubionych niskich bylin. Kiedy przychodzi ich czas kwitnienia rozświetlają ogród pełnymi "poduszkami" kwiatów. Bodziszki w zależności od odmiany rosną na wysokość ok 30 - 40 cm. Ich odmianowość jest tak duża , że spotkać można kwiaty o różnych odcieniach fioletu, różu i bieli. Bodziszki preferują miejsca słoneczne, półcieniste i cieniste. W naszym ogrodzie każda odmiana i wszystkie bodziszki rosną w każdych warunkach- część rośnie w pełnym słońcu, część w cieniu jeszcze inne w półcieniu. I te w półcieniu radzą sobie najlepiej. Kwiaty bodziszka pojawiają się (również w zależności od odmiany) od maja do lipca.

Polecane odmiany: bodziszek czerwony, bodziszek wspaniały, bodziszek łąkowy "plenum", bodziszek wielopłatkowy itp.

 
 

3. Irysy - to wyjątkowe byliny wiosenne - z pewnością Wam znane. Irys /Iris/ . Irysy inaczej zwane kosaćcami uwielbiają miejsca słoneczne i stosunkowo przepuszczalne wilgotne gleby. Bardzo często irysami obsadzane są też miejsca przy oczkach wodnych, skarpy, skalniaki itp. Irysy można również sadzić w pojemnikach. Kwiaty nadają się do ścinania do wazonów Kwiaty rozwijają się wczesną wiosną ok. marca , kwietnia. Irys to bylina cebulowa - dorastająca do wysokości ok 100 cm /irys syberyjski, irys żółty, irys mieczolistny/.

 


 

 

4. Floksy (wiechowate i szydlaste)Phlox - piękne byliny dorastające do 10-15 cm (mówimy o floksie szydlastym. Jest idealną poduszkową byliną do obsadzania obrzeży rabat, skalniaków, skarp. Tworzy piękne poduszki gęsto kwitnących kwiatów. Floks kwitnie w maju - czasami żal , że tak krótko i tylko miesiąc czasu. Uwielbia ubogie gleby, stanowiska słoneczne - wiele mu do szczęścia nie potrzeba. Deszczową porą kwiaty floksa są zamknięte. Floks wiechowaty to wysoka odmiana dorastająca do ok 70-100 cm. Jest to wysoka bylina polecana na tylne części rabat słonecznych. Floksy wiechowate kwitną w pełni, pod koniec lata aż do jesieni. Zarówno floks szydlasty jak i wiechowaty posiadają odmiany o innych barwach niż kolor fioletowy.

Polecane odmiany

floks szydlasty: Veriegata, północny, Douglasa, G.F Wilson,

floks wiechowaty: Blue Paradise, Classic Cassic

  

5. Szałwia omszona /Salvia/ Nie mogło jej zabraknąć jako byliny bardzo łatwiej w uprawie, wyjątkowo pięknej i ozdobnej. Szałwia (nie mylić z szałwią lekarską) rośnie na wysokość ok 50 cm. Posiada ozdobne wysokie wielokwiatowe kwiatostany umieszczone na sztywnych pędach. Kwiaty rozwijają się w VI - VII - szałwia uwielbia miejsce słoneczne. Kwiaty zebrane w gęste kłosy. Szałwia nadaje się idealnie na rabaty kwiatowe - obrzeża lub jako uzupełniający akcent. Mało wymagająca co do gleby. Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć szałwie , dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakwitnie ponownie na jesień.
A wy jakie lubicie fioletowe kwiaty w swoich ogrodach. Piszcie propozycje w komentarzach :)


Komentarze

 1. Ja uwielbiam rozchodniki. Lubię je pielęgnować, sadzić i uprawiać. Pięknie komponują się w moim ogrodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fioletowe kwiaty:
  Bodziszki Rozanne
  Szałwia omszona różne odmiany
  Lawenda wąskolistna
  Kocimiętka
  Perovskia
  Lobelia fiolerowa
  Floks szydlasty fioletowy
  Żagwin fioletowy
  Lirope
  Czosnek Globe Master
  Tulipany Fioletowe
  Irysy bródkowe
  Wrzosy i wrzośce
  Mak fioletowy
  Ostróżki
  Heliotrop (jednoroczny)
  Dzwonki dalmatyńskie
  Groszki pachnące fioletowe (jednoroczne)
  Hiacynty
  Krokusy
  Bratki fioletowe
  Astry
  Hibiskusy
  Budleja Davida
  Lilaki
  Magnolie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka