Fioletowe byliny na rabatach - moja propozycja

Szukacie bylin o fioletowych kwiatach, urzeka Was ten kolor jak i mnie. Chcecie lekkości i romantyczności w swoim ogrodzie. A może wolicie przełamać monotonie zieleni i tego, że nic się nie dzieje na rabacie. Dziś zaproponuję Wam 5 ciekawych bylin do ogrodu na rabaty, które są mało wymagające, pięknie wyglądają i najważniejsze mają fioletowe kwiaty.

Fiolet w ogrodzie sprawia, że rabaty nabierają lekkości ja to nazywam elementami romantycznego stylu. W naszym ogrodzie wiele jest bylin o fioletowych kwiatach. Jedne są mniej inne bardziej wymagające, ale pochylam nad nimi swoje serce, bo warto.


1. Ostróżki /Delphinium/ to piękne wysokie byliny dorastające nawet do 200  metrów wysokości. Ostróżki występują również w innej szacie kolorystycznej, ale fioletowe kwiaty skradły moje serce. Ostróżki nadają się idealnie na słoneczne stanowiska, kwiaty w zależności od odmiany kwitną od czerwca do sierpnia. Może rosnąć na półcienistych stanowiskach i w zależności od tego ile będzie miała tego słońca w ciągu dnia i w jakich godzinach może rosnąć idealnie lub słabo. W bardzo cienistych miejscach może mieć mączniaka (ostróżka jest na niego bardzo podatna). Ostróżka posiada przepiękne kwiaty m.in w odcieniu fioletowym. Kwiatostany nadają się do ścinania. UWAGA! Roślina trująca - wszystkie części rośliny są trujące - roślina trująca dopiero po spożyciu.  Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć ostróżkę, bo wypuści nowe pędy z kwiatami. Ostróżka to roślina wieloletnia może być wysiana z nasion lub zakupiona jako roślina w szkółce ogrodniczej. 

Polecane odmiany: ostróżka Delphinium, Polarnacht, ostróżka wyniosła 


2. Bodziszki /geranium/ - popularne, znane , lubiane - jedne z moich ulubionych niskich bylin. Kiedy przychodzi ich czas kwitnienia rozświetlają ogród pełnymi "poduszkami" kwiatów. Bodziszki w zależności od odmiany rosną na wysokość ok 30 - 40 cm. Ich odmianowość jest tak duża , że spotkać można kwiaty o różnych odcieniach fioletu, różu i bieli. Bodziszki preferują miejsca słoneczne, półcieniste i cieniste. W naszym ogrodzie każda odmiana i wszystkie bodziszki rosną w każdych warunkach- część rośnie w pełnym słońcu, część w cieniu jeszcze inne w półcieniu. I te w półcieniu radzą sobie najlepiej. Kwiaty bodziszka pojawiają się (również w zależności od odmiany) od maja do lipca.

Polecane odmiany: bodziszek czerwony, bodziszek wspaniały, bodziszek łąkowy "plenum", bodziszek wielopłatkowy itp.

 
 

3. Irysy - to wyjątkowe byliny wiosenne - z pewnością Wam znane. Irys /Iris/ . Irysy inaczej zwane kosaćcami uwielbiają miejsca słoneczne i stosunkowo przepuszczalne wilgotne gleby. Bardzo często irysami obsadzane są też miejsca przy oczkach wodnych, skarpy, skalniaki itp. Irysy można również sadzić w pojemnikach. Kwiaty nadają się do ścinania do wazonów Kwiaty rozwijają się wczesną wiosną ok. marca , kwietnia. Irys to bylina cebulowa - dorastająca do wysokości ok 100 cm /irys syberyjski, irys żółty, irys mieczolistny/.

 


 

 

4. Floksy (wiechowate i szydlaste)Phlox - piękne byliny dorastające do 10-15 cm (mówimy o floksie szydlastym. Jest idealną poduszkową byliną do obsadzania obrzeży rabat, skalniaków, skarp. Tworzy piękne poduszki gęsto kwitnących kwiatów. Floks kwitnie w maju - czasami żal , że tak krótko i tylko miesiąc czasu. Uwielbia ubogie gleby, stanowiska słoneczne - wiele mu do szczęścia nie potrzeba. Deszczową porą kwiaty floksa są zamknięte. Floks wiechowaty to wysoka odmiana dorastająca do ok 70-100 cm. Jest to wysoka bylina polecana na tylne części rabat słonecznych. Floksy wiechowate kwitną w pełni, pod koniec lata aż do jesieni. Zarówno floks szydlasty jak i wiechowaty posiadają odmiany o innych barwach niż kolor fioletowy.

Polecane odmiany

floks szydlasty: Veriegata, północny, Douglasa, G.F Wilson,

floks wiechowaty: Blue Paradise, Classic Cassic

  

5. Szałwia omszona /Salvia/ Nie mogło jej zabraknąć jako byliny bardzo łatwiej w uprawie, wyjątkowo pięknej i ozdobnej. Szałwia (nie mylić z szałwią lekarską) rośnie na wysokość ok 50 cm. Posiada ozdobne wysokie wielokwiatowe kwiatostany umieszczone na sztywnych pędach. Kwiaty rozwijają się w VI - VII - szałwia uwielbia miejsce słoneczne. Kwiaty zebrane w gęste kłosy. Szałwia nadaje się idealnie na rabaty kwiatowe - obrzeża lub jako uzupełniający akcent. Mało wymagająca co do gleby. Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć szałwie , dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakwitnie ponownie na jesień.
A wy jakie lubicie fioletowe kwiaty w swoich ogrodach. Piszcie propozycje w komentarzach :)


Komentarze

 1. Ja uwielbiam rozchodniki. Lubię je pielęgnować, sadzić i uprawiać. Pięknie komponują się w moim ogrodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fioletowe kwiaty:
  Bodziszki Rozanne
  Szałwia omszona różne odmiany
  Lawenda wąskolistna
  Kocimiętka
  Perovskia
  Lobelia fiolerowa
  Floks szydlasty fioletowy
  Żagwin fioletowy
  Lirope
  Czosnek Globe Master
  Tulipany Fioletowe
  Irysy bródkowe
  Wrzosy i wrzośce
  Mak fioletowy
  Ostróżki
  Heliotrop (jednoroczny)
  Dzwonki dalmatyńskie
  Groszki pachnące fioletowe (jednoroczne)
  Hiacynty
  Krokusy
  Bratki fioletowe
  Astry
  Hibiskusy
  Budleja Davida
  Lilaki
  Magnolie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz :) Agnieszka