Przymiotno ogrodowe - bylina o fioletowych kwiatach

Przymiotno ogrodowe /Erigeron Hybridus/ - przepiękna astrowata bylina. Mamy ją w swoim ogrodzie, dlatego dziś  opowiem w skrócie właśnie o niej. 

Przymiotno ogrodowe należy do tej samej rodziny co astry - i nawet ma wiele cech podobnych. Przymiotno ma przepiękne kwiatostany z typowym żółtym koszyczkiem. W zależności od odmiany występują kwiaty w kolorze różowym, fioletowym lub niebieskim.

Przymiotno jest idealne do kompozycji w rabatach kwiatowych jako roślina na obrzeża rabat, lub jako towarzystwo innych bylin, możemy posadzić ją również samodzielnie w większej ilości. Przepięknie wygląda posadzone jako roślina w większej grupie . Przymiotno ogrodowe będzie ładnie wygląda w sąsiedztwie traw ozdobnych, róż płożących, roślin iglastych płożących itp. To roślina, która przyciąga pszczoły i motyle. Kwiaty same w sobie nie wydzielają jakiegoś pięknego zapachu, natomiast doskonale nadają się na kwiat cięty do wazonu.

Przymiotno ogrodowe rośnie maksymalnie do 50 cm wysokości (nasze to zaledwie wysokość ok 30 cm) . Inne odmiany mogą osiągać wysokość nawet do 80 cm . Idealna roślina do miejsc słonecznych lub półcienistych /lekki półcień.  Podłoże powinno być przepuszczalne nie może być ciężkie, gliniaste i zwarte, nie może również stać woda. Przymiotno rośnie w piękne pełne kobierce kwiatów , wygląda to zjawiskowo. Przymiotno kwitnie od czerwca do lipca. Jeżeli przytniemy kwiaty po przekwitnięciu mogą zakwitnąć ponownie na jesień.

Przymiotno nie lubi mocnego cienia. Jest bylina wieloletnią i mrozoodporną. 

Przymiotno dobrze jest odżywić na wiosnę i w okresie kwitnienia.

 

 








 


Komentarze

  1. Super te "fioletowe stokrotki". Ja uwielbiam rozchodniki, chyba najpiękniejsze fioletowe kwiaty które goszczą w moim ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak rozchodniki też są piękne, podobnie jak floksy szydlaste tylko szkoda, że tak krótko kwitną. Dobrego dnia :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka