Byliny kwitnące wiosną, które warto mieć w ogrodzie


Aby ułatwić Wam wybór bylin kwitnących wczesną wiosną, utworzyłam listę jednych z najpiękniejszych wiosennych bylin, które warto posadzić w swoim ogrodzie aby cieszyć się kolorami zaraz po zimie.

 

Może Wy macie swoje propozycje?

 

1. smagliczka górska - przepiękna niska bylina o wysokości ok. 20 cm. Posiada liczne liście rozetkowe w kolorze szarym. Bylina ta kwitnie w drobne żółte kwiaty zebrane w gęste kwiatostany. Przy ciepłej wiośnie kwiaty pokazują się na początku kwietnia. Kwitnie do czerwca.

Idealna w miejsca słoneczne i na słabą ziemie.


 

2. gęsiówka kaukaska - zimozielona niska bylina. Rośnie do wysokości ok 10 cm. Idealna na skalniaki i obrzeża rabat. Wyglądem przypomina podobno lewkonie. Może kwitnąć już od końca marca.  Wymaga gleby przepuszczalnej, wapiennej. Po kwitnięciu warto przyciąć kwiatostany. Gęsiówka kaukaska występuje w kilku odmianach. 

 

 

                            źródło: pinterest.com


3. żagwin ogrodowy - zimozielona poduszkowa niska bylina, dorastająca do wysokości ok 10 cm. Posiada w zależności od odmiany liście szarozielone lub zielone z białą obwódką (odmiana Veriegata). Pokryta masą purpurowofioletowych drobnych kwiatów. Wymaga gleby lekkiej i przepuszczalnej. Idealna na obrzeża rabat skalniaki. Kwitnie od kwietnia do maja. Pojedyncze kwiaty mogą ukazywać się przez cały rok.


źródło: pinterest.com


4. bergenia sercowata - częściowo zimozielona bylina, posiada liście przypominające wyglądem kapustę :) Bezproblemowa, zadarniająca. Kwitnie od kwietnia ukazując pędy oblepione różowym kwieciem. Wysokość ok 40 cm. Idealna bylina do ogrodu skalnego, do oczka wodnego. W półcieniu i w słońcu. W półcieniu będzie miała lepsze warunki. 
5. ułudka wiosenna - przepiękna delikatna, bylina wiosenna. Niska dorastająca do 15 cm wysokości. Rozłogowa, o sercowatych, zielonych liściach. Rośnie na każdej glebie. Najlepsze miejsce to pólcień lub cień. Ma przepiękne niebieskie kwiaty.

 


 

6. wilczomlecz pstry - to bylina dla miłośników żółtego koloru. Rośnie kulisto, tworząc kępy o wysokości ok 40 cm zakończone przepięknymi złocistymi kwiatami. Bezproblemowa bylina, ciekawy akcent kolorystyczny w ogrodach. Po przekwitnięciu można przyciąć do ziemi wypuści na nowo pędy z kwiatami.

 7. ciemierniki - ostatnio bardzo popularne i coraz częściej dostępne w sklepach. Posiada kilka odmian o różnie wybarwionych kwiatach. Rośnie na wysokość ok 30 cm. Okazałe duże dłoniaste liście i wyjątkowe kwiaty. Idealne do każdego ogrodu i w każde warunki. Uwaga ciemierniki są trujące!

 


 

8. przylaszczka pospolita - posiada zimozielone liście, kwiaty wyrastają już w marcu na szypułkach, na wysokość ok 15 cm. Kwiaty w kolorze fioletowoniebieskim. Idealna bylina do cienia. Wymaga próchnicznej, żyznej ziemi przepuszczalnej. 

 

                            źródło: pinterest.com

 

9. Płomyk szydlasty - niska bylina o wysokości ok 10 cm. Pięknie zadarnia i płoży, dlatego jest idealna na obrzeża rabat i skalniaki.Wiosną od kwietnia do maja pokrywa się masą drobnych kwiatów w kolorach w zależności od odmiany - fioletowych, białych, różowych. Bylina z przeznaczeniem na stanowisko słoneczne. Niewymagająca stanowiąca piękny akcent kolorystyczny w ogrodzie.


 

10. sasanka - któż nie ma sasanek w ogrodzie. Są przepiękny akcentem wiosennym w naszych rabatach. Kwiaty sasanki duże, dzwonkowate, osadzone pojedynczo na pętach rosnące na wysokość ok 15 cm w kolorze różu, bieli lub fioletu w zależności od odmiany. Roślina całkowicie owłosiona. Po przekwitnięciu pędy wyrastają na wysokość ok 40 cm. Idealna na stanowisko słoneczne.


 

12. Pierwiosnki - ząbkowane, omszone - idealna do półcienia. Przepiękne kolory i akcent kolorystyczny na skalniakach i rabatach kwiatowych. Kwiaty pojawiają się już w marcu. Lubi próchniczne gleby.

 

źródło: zszywka.pl

 

13. Fiołek wonny - popularna niska bylina dorastająca do 15 cm. Idealna do półcienia. Odmiany o białych lub fioletowych kwiatach. Kwitnie od kwietni. Lubi gleby próchniczne, przepuszczalne i niezbyt suche. Nadaje się na rabaty i obrzeża rabat. UWAGA jest to bylina która lubi się rozsiewa po ogrodzie! Komentarze

 1. Piękne rośliny! Aż czuć wiosnę! Zapraszam na blog poświęcony podobnej tematyce https://terenbud.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo sympatycznie się czyta i ogląda zdjęcia :) Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo również Ciebie ciepło pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Super rośliny. Warto pamiętać też w takiej sytuacji o regularnych opryskach roślin. Z pewnością przydadzą Ci się części do opryskiwaczy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie propozycje trafione, na pewno na jedną roślinę z nich ciężko byłoby się zdecydować. A wybierając kilka warto dobrać różnorodnie i pod względem kolorystycznym i wielkości czy dokładnego czasu kwitnienia. Tak aby w ogrodzie coś się cały czas działo.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka