Juka karolińska, ogrodowa wspaniała roślina do ogrodu

 Juka ogrodowa - jedna z królowych ogrodu, bo o niej dziś będzie mowa.

Może ją masz w ogrodzie, może o niej marzysz albo zastanawiasz się czy warto zainwestować pieniądze w ten egzotyczny kwiat w ogrodzie.

Moja odpowiedź brzmi tak warto jak najbardziej.:)

Juka ogrodowa, a dziś będę mówiła o popularnej juce karolińskiej to jedna z piękniejszych roślin naszego ogrodu. Mam nadzieję, że mój konkretny artykuł na ten temat rozwieje Twoje wątpliwości i zgodzisz się ze mną, że bycie posiadaczem juki karolińskiej w ogrodzie to coś wspaniałego.

 

 

 

Kupiłam jukę ogrodową gdzie mam ją teraz posadzić ?

Najlepszym miejscem, które juka pokocha to miejsce ciepłe, słoneczne, ba gorące i palące, osłonięte od wiatru.  

Juka pokocha przepuszczalne piaszczyste gleby, zaakceptuje cięższe, gliniaste ale może nie kwitnąć lub słabiej rosnąć. 

Podobnie ma się z miejscem cienistym. Juka jest odporna na susze. Nie wymaga przesadnej pielęgnacji, nie lubi kiedy woda stoi w glebie. 

Juka to idealna roślina do posadzenia w żwirze.


Mam niewielki ogród czy mogę posadzić jukę ?

Tak jak najbardziej. Juka karolińska I(bo o nie  tu mowa) może dorastać do 2 metrów wysokości, a jej rozety sięgają nawet do 70 cm szerokości. Jeżeli posadzimy jukę w niewielkim ogrodzie nie zabierze nam aż tyle miejsce. Druga sprawa możemy zdecydować się na odmianę karłowatą (na dole tego artykułu podaje kilka odmian).

Natomiast z pewnością każda juka wzbogaci nasz ogród. Juka będzie przepiękną rośliną w ogrodach nowoczesnych, w ogrodach ze żwirem, w miejscach reprezentacyjnych, w miejscu przed wejściem do domu. Pod oknami od strony południowej. Tam gdzie jest gorsza piaszczysta ziemia. Juka będzie dobrze wyglądać jako samotna roślina jak również będzie stanowiła doskonałe zestawienie np. z ozdobnymi trawami, różami, lawendą, bylinami. Jukę możemy posadzić do dużej glinianej donicy ustawić w ogrodzie lub na tarasie.

A jak wygląda juka?

Juka karolińska ma ciekawe niebieskawe liście szeroko rozłożone na boki , zakonczone w szpic. To zimozielona roślina więc liście stanowią ozdobę cały rok. Kwiatostany juki osiągają wysokość nawet do 2 metrów. Kwiaty wyglądają jednakowo mają sześć płatków, sześć pręcików i słupek. Kwitnie od czerwca aż do września. Liście kolorze kremowym, dzwonkowate oblepiają pęd na całej długości. Pędy są sztywne, kwiatostany zebrane w gęste kępy. Owocami juki są torebki. 

 

Czy trzeba nawozić jukę? jak ją pielęgnować

Ja nie wykonuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Może w trakcie kwitnienia i wczesną wiosną podlewam rozcieńczonym obornikiem końskim. Obcinam również liście , które dotykają ziemi i po prostu brązowieją. Roślina dzięki takiemu zabiegowi ma ładny wygląd, tym samym nie łapie chorób grzybowych. Po przekwitnięciu pędy z kwiatostanem trzeba wyciąć. Z tej rozety która wytworzyła pęd kwiatowy w kolejny roku nie wyrośnie już kwiat. 

Jeżeli juka nie będzie miała sprzyjających warunków przeznaczonych do jej dobrego rozwoju może pojawic się choroba grzybowa. Jak ona będzie się objawiać - gdy pojawią się okrągłe, nieregularne plamy na lisciach juki, które potem ulegają wykruszeniu. Krótko mówiąc na liściach zaczną pojawiać się plamy. Wtedy jedyną opcją jest oprysk przeciwgrzybiczny. 

Występowanie objawów grzyba nie jest przypisane juce karolińskiej rosnącej na stanowisku słonecznym i w przepuszczalnej glebie. Grzyb pojawi się tam gdzie będzie za dużo wilgoci i mało słońca.

  

W jaki sposób rozmnożyć jukę?

Jest to bardzo prosty zabieg,  wystarczy wykopać poszczególne rozetki juki - zbieramy liście do góry ręką tak aby odsłonić dolną część rośliny i od jednej ze stron podkopujemy łopatką, łopatą część rośliny. Juka ma dość długie kłącza i rozłogi więc mogą się ciągnąć od ziemi jak długie wodorosty :) Wsadzamy takie młodziaki w nowe stanowisko i podlewamy. Najlepiej robić to na wiosnę po przymrozkach lub w okolicy września po przekwitnięciu.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć , że po zmianie miejsca juki w naszym ogrodzie - w poprzednim miejscu nadal wyrastają młode pędy. To jest normalne. Juka tworzy tak rozbudowanych system kłączy podziemnych , że oczyszczenie do czysta miejsc wykopu zwłaszcza dużej juki graniczy z cudem (przypomina mi to zachowanie sumaka lub rdest auberta).

DLACZEGO JUKA NIE KWITNIE?

Bardzo często spotykam się z takim stwierdzeniem.  

Mam jukę wypuściła piękne bujne liście i nie kwitnie co robię nieprawidłowo? Podam kilka wytycznych dlaczego juka może mieć problem. Być może znajdziesz taką sytuację w swoim ogrodzie. 

1. Za ciężka, wilgotna, gliniasta gleba

2. Stanowisko cieniste, półcieniste - za mało słońca 

3. Młoda juka - niektóre kwitną po 3 latach po posadzeniu

4. Chłodne nie osłonięte od wiatru miejsce

5. Rzadziej przemarznięcie rośliny

Juka jest rośliną mrozoodporną. W naszym ogrodzie na północy Polski zimy są dość mroźne i nigdy nie przymarzła nam juka :)

 

ODMIANY JUKI

juka karolińska /kalifornijska/- najpopularniejsza

juka karolinska Veriegata - niebiesko - zielone liście z białym paskiem

Bright Edge -  zielono - żółte liście (odmiana karłowa)

Color Cuard - różowienie brzegów liści (niska odmiana)

 

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości i po ty artykule z jeszcze większą chęcią kupicie jukę:) Czego Wam życzę.

Trzymajcie się ciepło.
Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka