Budka lęgowa dla ptaków - gdzie ją powiesić?

O budkach lęgowych pisałam już tutaj kilka razy.

Powtórzę to jeszcze raz, warto wieszać budki w naszych ogrodach. To naprawdę frajda być podglądaczem (mam nadzieje, że ptaki nam wybaczą) ptasiego życia. To idealna sztuka bycia uważnym dla nas.... tak naprawdę widok krzątających się ptaków przy budce lęgowej pokazuje nam, że są wyjątkowe i przepiękne sytuacje, które dzieją się w przyrodzie.

Dziś przyszły do nas 4 zamówione budki lęgowe - cóż z bogactwo :) budki mają różne kształty i otwory. Bardzo się cieszę bo do tej pory w ogrodzie mieliśmy tylko jedną budkę lęgową z małym otworem ok 2,7 cm. Jest ona powieszona w wyjątkowym miejscu widzę ją dokładnie z okna mojego biura. W tym roku porządnie ją oczyściliśmy i zbiliśmy tak aby naprawić to co już było ruchome - po latach troszkę się rozeszła, no i trzeba było oczyścić domek dla nowych lokatorów. 

 


 

Gdzie najlepiej powiesić budkę lęgową?

- w miejscu spokojnym i oddalonym od ludzi - chociaż i to nie jest regułą, bo ta nasz budka wisi w takim miejscu, gdzie często przebywam na zewnątrz. Oczywiście powieszona na dużej wysokości ale blisko ludzi. Zawsze budkę wybierają na miejsce lęgu mazurki.

- w miejscu ocienionym, z pewnością nie na pełnym słońcu

- odległości między budkami min. 30 metrów od siebie, w przypadku wróbli i szpaków ok 2 metrów

- najlepiej powiesić budkę na wysokość ok 4 metrów - można i wyżej. Jeżeli mamy w domu koty pamiętajcie o wieszaniu budek na takich wysokościach  i w takich miejscach gdzie koty nie znajdą budki.

- budka lęgowa nie może wisieć na czubku korony drzewa :) ale nie sądzę aby ktoś miał takie pomysły :)

- jeżeli nie mamy drzew dobrym miejscem będzie żywopłot, miejsce na budynkach, pod krokwiami

Jaki jest najlepszy moment na powieszenie budki lęgowej?

Najlepiej zrobić to w okresie od jesieni do zimy.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu budek - najlepiej w okresie jesieni i zimy. 

Pamiętajmy też o zimowych gniazdach mazurków nie usuwajmy ich!

W okresie zimowym w naszych budkach lęgowych mogą nocować : kowalik, modraszka, sikorka bogatka, a nawet dzięciol.

No i tak jak wspominałam - uwaga na koty i kuny. My mamy tylko koty, ale wiem, że wielu z Was ma również kuny. Dobrym sposobem i zabezpieczeniem jest zamontowanie metalowego kołnierza nad i pod budką, dobrym pomysłem jest zakup odstraszacza ptaków, kolców (z bardziej drastycznych metod), albo wydłużenie otworu wejścia do budki w formie takiego komina tak aby kuna nie mogła tam włożyć wygodnie łapy.OTWORY W BUDCE dla jakich ptaków:

2,8 - 3 cm mazurek, muchołówka, modraszka, sikorka sosnówka

3,3 - 3,5 cm  bogatka, mazurek, wróbel, modraszka, kowalik, krętogłów, muchołówka żałobna i białoszyja, sikora sosnówka i czubatka

4,7-5,0 cm  szpak, dzięcioł, , krętogłów, sóweczka

8,5 cm - kawka, kraska, włochatka,

pow. 11 cm - 15 cm puszczyk, gągoł, nurogęś, puszczyk uralski.

Budkę możemy kupić gotową, ale też możemy ja zrobić samodzielnie. Najlepszym budulcem jest drewno :)

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do montażu budki lęgowej.

Komentarze

  1. Bardzo fajnie jak by pojawił się artykuł, jak zrobić dziki domek dla owadów pożytecznych. Dla dzikich pszczół nawet warto czasami coś postawić w zakątku. To zawsze małe społeczności a bardzo pożyteczne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Do mojej budki niestety żaden nie zechciał się wprowadzić

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka