Kopytnik pospolity - niska bylina do cienia
Kopytnik pospolity to oryginalna i rzadko spotykana bylina w ogrodach. Być może dlatego, że nie ma zjawiskowych kwiatów i jest po prostu cały rok zielona :)
Jest to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących niskich, zadarniających bylin pod korony drzew liściastych, krzewy liściaste w cienistych zakamarkach ogrodowych. Kopytnik pospolity będzie doskonałym rozwiązanie w tej sytuacji. Mrozoodporny (strefa 4 ), zimozielony, bez problemowy.
Bylina rośnie na wysokość ok. 15 cm. Posiada liście zielone, błyszczące w kształcie serca, albo tak jak niektórzy twierdzą w kształcie kopyt, chociaż ja tu podobieństwa nie widzę. Jak macie okazje zobaczyć kopytnika to potrzyjcie jego liście palcami albo rozerwijcie - co czujecie? - mocno pieprzny zapach i taki jest kopytnik.
A gdzie są te kwiaty ?- ukryte pod liśćmi kopytnika. To małe dzwoneczki bordowo-brązowe, skrzętnie ukryte i niewidoczne dla oczu. Taki właśnie tajemniczy ten kopytnik.
Kwiaty kopytnika kwitną od marca do maja.
Uwielbia cieniste miejsca, odnajdzie się również w miejscach, gdzie panuje rozproszone światło.
Doskonale czuje się w glebach: wapiennych, próchnicznych, zasadowych o u miarkowanej wilgotności. Nie przepada za glebą kwaśną, więc nie będzie czuł się komfortowo pod drzewami i roślinami iglastymi - np nie powinniśmy go sadzić pod sosnami, świerkami. Chociaż powiem Wam szczerze, że u mnie rośnie w jednym miejscu - może nie pod samą sosną, ale w okolicy iglastych i po prostu ma mniejszy przyrost .
Kopytnik będzie doskonale komponował się przy obrzeżu rabat, pod drzewami - tworząc gęsty zadarniający się dywan. Jeżeli chcemy osiągnąć ładnie zarośnięte miejsce - dobrze jest sadzić każdą kępkę w odległości ok 20-25 cm od siebie.
Bardzo łatwo rozmnażamy kopytnika - tworzy on sieć podziemnych rozłogów, więc szpadelek w dłoń podważamy roślinę i wykopujemy wsadzając go na nowe miejsce. Gdzieś czytałam, że same mrówki mogą rozsiewać kopytnika.
Ostatnia już nowinka o tej bylinie - kopytnik jest rośliną leczniczą. Ziele kopytnika jest stosowane w środkach farmakologicznych i lekarstwach do leczenia schorzeń trawiennych, oddechowych i do leczenia zapalenia górnych dróg oddechowych, nie wskazany jest dla kobiet w ciąży!
Jednak na własną rękę nie bawiłabym się w zielarza - nadmierna ilość wyciągu z kopytnika może powodować mdłości.
Do 2014 roku kopytnik podlegał częściowej ochronie. Spotkać go możemy rosnącego w sposób naturalny w lasach i pod drzewami.
Kochani poniżej załączam link do filmiku, który nagrałam o kopytniku :)
Kopytnik pospolity to niska bylina idealna do obsadzania miejsc zacienionych.
OdpowiedzUsuńPięknie się prezentuje - bardzo oryginalnie!
OdpowiedzUsuń