Moje wrzośce

Wrzośce mają teraz swój moment  7-letnie kępki przepięknie kwitną ożywiając zielono jeszcze szarą skarpę - te barwne plany w tym roku dają spektakularny popis.

Wrzośce - nie mylić z wrzosami kwitną na przełomie marca i kwietnia. Ich sposób na piękne i gęste kwitnienie to prawidłowe cięcie o odpowiedniej porze. Jeżeli przegapimy ten moment albo nie będziemy przycinać wrzośców nie nastawiajmy się na piękny pokrój i liczne kwiaty.

Wrzosiec /Erica/ w zależności od odmiany rośnie od 15 do 50 cm . Jest to zimozielona krzewinka Listki igiełkowate, zielone. Wymaga miejsc osłoniętych i zacisznych słonecznych do półcienistych. Mniej wymagająca niż wrzos. Wymaga podlewania w okresie suszy.
W uprawie ogrodowej spotykamy wrzosiec wiosenny lub wrzosiec czerwony. Najbardziej popularne wrzośce w naszych ogrodach to te o białych lub różowych kwiatach.
Nigdy nie okrywałam wrzośców na zimę i nigdy również nie przymarzały.

Ważnym zabiegiem jest cięcie które wykonujemy zaraz po kwitnięciu. 1/3-1/4 z wysokości w zupełności wystarcza. Najważniejsze są pierwsze lata regularnego mocnego cięcia. Starsze rośliny możemy lekko ciąć z góry zachowując formę i kształt. Regularne cięcie sprzyja obfitemu kwitnięciu w kolejnym roku.

Wrzośce możemy nawozić nawozami do wrzosów.


A to moje piękne wrzośce na skarpie - zamierzam powiększyć ich kolekcje w tym roku :)


Komentarze

 1. Takie kwitnące kępy o tej porze roku robią niesamowite wrażenie! Twoja skarpa Agnieszko wygląda prześlicznie.
  Przesyłam cieplutkie pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa dziękuję za komentarz :) skarpa w tym roku będzie wykańczana do końca jest jeszcze dalszy pasek który trzeba obsadzic. Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Są śliczne, dają dużo radosnego koloru w ogrodzie !!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie u Ciebie rosną, a więc to znak, aby było ich więcej :) Pozdrawiam słonecznie G.

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz przepiękny ogród! Chciałabym mieć trochę wolnego czasu, żeby też w swoim coś nowego zrobić, ale ciągle mi coś wypada. Za niedługo muszę zmienić siatkę ogrodzeniową, bo jest już stara strasznie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka