Barwinek pospolity idealna roślina zadarniająca do cienia

Dziś o jednej z dość popularnych krzewinek cieniolubnych, w dodatku zadarniających i płożących. Z pewnością słyszeliście o nim, może posiadacie go na swojej rabacie albo planujecie zakup przepięknego barwinka pospolitego.

 

  

Jakie warunki lubi barwinek i na co zwracać uwagę przed umieszczeniem go w ogrodzie?

 

 

Barwinek pospolity (vicna minor) często zwany również barwinkiem mniejszym w stanie naturalnym występuje w lasach liściastych Europy i Azji Zachodniej. Barwinek to krzewinka zimozielona - nie zrzuca liści na zimę! Z odmian barwinka znany jest również vicna major - barwinek większy (rośnie na wysokość nawet 40 cm) - może bardziej przymarzać zimą.Jak wysoki jest barwinek i gdzie lubi rosnąć?

To roślina płożąca i zadarniająca, rosnąca na wysokość ok 10-15 a nawet 40 cm w zależności odmiany. Jest idealnym rozwiązaniem do sadzenia pod korony drzew, cieniste zakątki i w miejscu gdzie jest niewiele słońca (do pięknego kwitnienia warto zapewnić mu takie warunki aby minimalnie to słońce było choć na moment lub słabo prześwietlało pod rośliną).

Barwinek kwitnie aż do końca lata, od wczesnej wiosny. Jednak jego największe kwitnienie przypada na okres kwietnia - maja. Potem również pojawiają się nowe kwiatostany jednak nie tak spektakularnie i bujnie. Najlepiej do bujnego kwitnienia dobre jest dla niego stanowisko pół cieniste i wilgotne warunki w trakcie suszy.
Kwiaty barwinka są w kolorze niebieskim, fioletowym (pięciopłatkowe) lub białym - rosną na wzniesionych pędach. Jeżeli barwinkowi przypasuje miejsce, gdzie rośnie - będzie mocno się rozrastał. Wytwarzając długie pędy z korzonkami, dzięki czemu będzie zakorzeniał się w ziemi.

Liście barwinka owalne, małe, w zależności od odmiany mogą być ciemno zielone, jasno zielone, pstre itp.

Barwinek ma dobrą mrozoodporność - wyjątkiem jest barwinek większy, który może mieć problem z radzeniem sobie w mroźne zimy (jednak nie przymarznie całkowicie).

Bardzo często można spotkać opis dotyczący barwinka, że zadowoli się każdym miejscem cienistym i jest mało wymagający - nic bardziej mylnego. Barwinki doskonale będą się czuły w miejscach cienistych i pół cienistych. Jednak do bujnego rozrostu będą potrzebowały ziemi próchnicznej i żyznej. A w trakcie suszy powinno się je koniecznie podlewać.


Rozmnażanie barwinka jest bajecznie proste. Rozmnaża się go przez podział, w dobrych warunkach będzie szybko się rozrastał i ukorzeni się w nowym miejscu.

Idealny do sadzenie w niższych partiach rabaty, w miejscach gdzie jest mało słońca - pod drzewami, krzewami, pod domem, przy murku.

Czy przycinamy barwinka?

- ja to wykonuje na wiosnę. Po zimie często pędy barwinka stają się szaro-zielone, aby pobudzić roślinę do wypuszczania nowych świeżych pędów skracam pędy barwinka o połowę. Cięcie wizualne można wykonać również w trakcie roku jeżeli pędy barwinka dość mocno się rozrastają wchodząc przez to na inne rośliny itp. Barwinek nie należy do roślin mocno ekspansywnych.

Znane odmiany barwinka pospolitego 

Veriegata - ulistnienie pstre

La Grave - lawendowe kwiaty

Sebastian - polska odmiana, jasnozielone liście z żółtą plamką

Bowle White - białe kwiaty 


Cena barwinka jest również dość przystępna. W szkółkach ogrodniczych, w zależności od wielkości sadzonki krzewinkę zakupimy nawet za mniej niż 10 zł :)
Komentarze

  1. Śliczna roślinka.taka można powiedzieć bezobslugowa. Będę zmieniać troszkę jedną z rabat u Barwinek jest na mojej liście zakupowej 😉 serdeczności

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka