Byliny cieniolubne zadarniające do cienia - 14 propozycji
Rabata w cieniu co za wyzwanie:) Na samą myśl o rozłożeniu tematu "na łopatki" czuję dziką motywację. Od dawna myślałam o tym aby zgłębić temat i przypomnieć co można posadzić w tym naszym ciemnym miejscu w ogrodzie. Podobnie jak rabata w słońcu, to miejsce w cieniu wiąże się z pewnymi wyzwaniami dla naszych roślin. Na rabacie, która otrzymuję minimalną ilość słońca i światła - nie każda roślina będzie rosła, a popełnienie błędu może nas słono kosztować.
Bardzo często zastanawiamy się czy rabata cienista może być ciekawie wyeksponowana i interesująca wizualnie - bo jak mogą kwitnąć takie rośliny jeżeli nie ma tam słońca. A więc odpowiadam Mogą :) .
W tym artykule chciałabym się skupić na tych najniższych zadarniających i tylko BYLINACH, które doskonale odnajdą się w miejscach gdzie nie dochodzi słońce bądź jest go naprawdę minimalnie. Może mając taką listę ułatwię a tym bardziej zainspiruje Was do podjęcia decyzji o zrobieniu rabaty w cieniu.
To zaczynamy oto przydatna lista tego co niskie i zadarniające do CIENIA
1. Dąbrówka rozłogowa /Ajuga reptans/
ATRO PURPUREA, MULTICOLOR, BURGUNDY GLOW
Dąbrówka to mało wymagająca bylina rosnąca na wysokość ok. 20 cm. Niebieskie kwiaty i brunatno - zielone liście (odm. Atropurpurea). Kwitnie w V. Nie znosi silnego nasłonecznienia. Ma przepiękne drobne fioletowe kwiaty. Bylina Pół-zimozielona.
źródło zdjęć: pixabay.com
2. Parzydło blekotolistne /Aruncus aethusifolius/
Wyglądem przypomina drobną, niską tawułkę. Wysokość ok. 30 cm. Rośnie w zwartej kępie. Pierzaste kwiatostany kwitną w czerwcu na kremowy kolor. Doskonała roślina na obrzeża w cieniu. Nie przepada za zbyt suchą glebą.
źródło: pixabay.com
3. Kopytnik pospolity /Asarumeuropeum/
Płożąca się bylina zimozielona. Rośnie na wysokość max. 15 cm. Kwiaty malutkie, niepozorne, niewidoczne na zewnątrz (rosną ukryte pod liśćmi). Idealna bylina zadarniająca do cienia. Nie przepada za suszą, dlatego w suche okresy wymaga nawadniania.
4. Konwalia majowa /Convallaria majalis/
Powszechnie znana nasza piękna konwalia majowa. Ale niech Cię nie zwiedzie jej zapach i przepiękne, delikatne kwiaty. Konwalia rzeczywiście jest mało wymagająca i idealna do miejsc np. pod drzewami i w cienistych zakamarkach. Natomiast jest bardzo, ale to bardzo agresywna w stosunku do rozrostu po każdym roku. Idealna do zadarniania. Liście występują aż do zimy, W porze zimowej liście konwalii schną. Rozrasta się poprzez podziemne rozłogi. Pamiętajcie, aby bukietów z konwalii nie ustawiać przy łóżku, w którym śpimy.
5. Funkie /hosty/
Chociaż funkie nie są bylinami typowo zadarniającymi, postanowiłam je umieścić na tej liście, bo pięknie wypełniają miejsca pod drzewami oraz ogrodowe cieniste zakątki. Chyba każdy ogrodnik lub ogrodniczka słyszała o funkiach (hostach). Posiada wiele przepięknych odmian różniących się między sobą wybarwieniem liści i wielkością rozet. Kwitnie w VI-VII - kwiaty kremowo białe na wysokich pędach wyrastających z rozetowych liści. Nie lubi pełnego nasłonecznienia (popalone liście). Z roku na rok powiększa swoją objętość. Bylina, która zdobi ogród swoimi liśćmi.
6. Gajowiec Żółty /Lamistrum galeobdolon/
To tak naprawdę idealna bylina do cienia. Niepozorna, może ktoś mógłby powiedzieć ot taka sobie zielona roślinka. Jest to bylina półzimozielona. Liście ze srebrnymi wzorami. Pędy długie na 60 cm pokładające się na ziemi. Pędy z kwiatostanami (żółtymi) rosną na wysokość ok. 30 cm w IV. Idealna bylina na cieniste i suche miejsca.
źródło: pixabay.com
7. Jasnota plamista / Lamium maculatum/
Bylina o wysokości ok. 20 cm, posiada kilka odmian różniących się kolorem liści i kwiatów, Idealna do miejsc ocienionych, ale nie zbyt suchych. Kwitnie od V.
źródło: pixabay.com
8. Tojeść rozesłana /Lysimachia Nummalaria/
Bylina oplatająca o złotożółtych liściach (odmiana Aurea). Pędy płożą się po płaskiej powierzchni o długości ok 50 cm. Kwiaty niepozorne w odmianie Aurea żółte giną na tle żółtego ulistnienia. Tojeść może rosnąć w jasnych miejscach o rozproszonym świetle. Idealna do kompozycji z roślinami jednorocznymi na tarasie. Idealna bylina do ogrodu skalnego.
9. Ułudka wiosenna /Ophalodes verna/
Przepiękna wczesnowiosenna bylina. Nie przepada za zbyt suchymi glebami. Rośnie na wysokość ok 15-20 cm. Liście duże, sercowate. Kwiaty niebieskie wyglądem przypominają niezapominajkę. Jest to przepiękny akcent kolorystyczny na początku wiosny więc warto mieć ułudkę w swoim ogrodzie.
10. Miodunka pstra /Pulmonaria saccharata/
Przepiękna bylina (moja niestety po wielu latach zanikła). Rośnie na wysokość ok 30 cm. Liście w białe plamki. Kwiaty początkowo czerwone, później przebarwiają się na fioletowo. Kwitnie IV-V. Rośnie najlepiej na glebie gliniastej z dodatkiem próchnicy. Z biegiem lat miodunka, które róśnie w jednym miejscu może zanikać lub mogą się jej zmniejszać liście, dlatego wskazane jest jej okresowe przesadzanie .
źródło:pixabay.com
11. Tiarella sercolistan
Ukochana przeze mnie roślina. Idealna do zadarniania cienistych miejsc. Może być mylona z żurawką, natomiast widać nie wielkie różnice: po pierwsze wygląd nieco się jednak różni od żurawki, po drugie - tiarella kwitnie szybciej niż żurawka i ma inne kwiatostany. Tiarella posiada sercowato jajowate duże liście, kwitnie w okresie IV-V. Kwiaty białe lekko różowe pachną!
12. Fiołek motylkowaty/wonny /VIOLA/
Fiołek kochany rozrasta się jak dziki. I trzeba o tym pamiętać. Mając fiołka w ogrodzie co roku możemy spostrzec, że nagle rośnie tam i tam.
Fiołek wonny kwitnie w czerwcu i pachnie. Pół-zimozielony liście częściowo zostają na zimę. Mało wymagająca roślina okrywowa.
Fiołek motylkowaty - rośnie silniej od fiołków pachnących. Nie pachnie. Idealny do cienistych zakątków - kwitnie IV i V.
13. Pragnia syberyjska /Waldsteinia ternata/
Zimozielona bylina okrywowa. Posiada ciemnozielone liście. Rośnie na wysokość ok 30 cm. Kwiaty żółte, dość duże kwitną IV-V. Kwitnie i rośnie przepięknie, jeżeli gleba nie jest zbyt sucha. Wymaga próchnicznego podłoża.
źródło:pixabay.com
14. Żywokost bulwiasty/ Symphytum tuberosum/
Bylina cieniolubna. Rośnie w półcieniu na glebach wilgotnych i żyznych. Rośnie również dziko w lasach. Kwitnie żółtymi kwiatami. U mnie rośnie pod suchym świerkiem.
Kochani mam nadzieję, że zainspirowałam Was chociaż troszkę do tworzenia rabat w cieniu.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że komentarze nic nie wnoszące a mające miano reklamy będą usuwane. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka