Wjazd podjazd z kamienia polnego po latach

 Witajcie moi kochani :)

Jak dobrze wiecie ok 10 lat temu na naszym podjeździe zagościł kamień polny jako budulec utwardzający wjazd . Dla mnie wtedy było ważne aby budulcem pod wjazd było coś co nie kojarzy się z betonem. Myślę, że po latach mój sposób spojrzenia na wjazd również się nie zmienił. Chociaż jak ktoś lubi betonowe i szaro - kostkowe wjazdy to bardzo szanuje i niech nie zmienia zdania. 

Zawsze podobał mi się kamień w postaci naturalnej właśnie ten polny. Dla wszystkich niewtajemniczonych dołączam post na temat wjazdu, który ukazał się przeszło 10 lat temu. Co prawda w poście bardzo skąpo wspominam o tym wjeździe ale można zobaczyć jak tworzył się od początku a w ogóle jak wyglądała działka od początku.

https://www.alejakwiatowa.pl/2013/10/kamieniem-i-zwirem.html

 

Wtedy podjazd z kamienia dopiero powstawał w częściach (co roku jakiś kawałek) - dziś już od kilku lat funkcjonuje doskonale w naszym ogrodzie. Czas na plusy i minusy po wielu latach i troszkę o tym jak pielęgnować taki kamień.

Zobaczcie nasz wjazd na ten moment wygląda w takiej postaci (to wjazd po corocznym czyszczeniu o którym za chwileczkę napiszę). Przypomnę również, że wjazd w tamtym czasie budowany był metodą budżetową i na dzień dzisiejszy z pewnością postawilibyśmy w niektórych miejscach na większe kamienie polne (w sensie rozmiarów) oraz na lepszą podbudowę betonowo - piaskową.

 

 




 

PLUSY PODJAZDU Z KAMIENIA POLNEGO:

 

- naturalny budulec idealny dla osób ceniących budulec naturalny

- taki wjazd idealnie wkomponowuje się w ogród romantyczny, sielski z różnorodnością kwiató polnych, czy naturalnie nie(zaniedbanego) ogrodu :)

- idealny jako współmierna kompozycja do bryły domu - chaty drewnianej, domków z gankiem, domków w stylu wiejskim itp.

- ciepły wjazd  - nie daje uczucia wizualnego zimna i chłodu

- pięknie wygląda po deszczu (można też zaimpregnować taki kamień my tego nie robiliśmy - CENA) 

 

WADY WJAZDU Z KAMIENIA POLNEGO:

- wymaga corocznego czyszczenia po zimie z nadmiaru piachu

-  nie przejedzie po tym paleciak

- utrudnione chodzenie w butach na obcasie :) 

- wymagana dobra podbudowa  u nas była za słaba i jak wjeżdża cięższy sprzęt kamienie na szczęście tylko niektóre się wyłupują z wjazdu

- rosnące chwasty pomiędzy kamieniami ( ale to chyba w każdym materialne i podjeździe)

 




 

Na zdjęciach możecie zauważyć tu i ówdzie kamyczki od żwiru, a to dlatego, że żwir (ścieżka żwirowa) łączy się z podjazdem do domu. Po zimie te kamyczki po odśnieżaniu wjazdu lądują między kamieniami (kolejna praca przy czyszczeniu wybieranie kamieni).

 

PIELĘGNACJA WJAZDU :

 Pielęgnacją wjazdu z kamienia polnego zajmujemy się dość dokładnie na wiosnę. Wtedy czyścimy kamień i fugi między poszczególnymi kamieniami z nadmiaru piachu po zimie i innych bogactw natury - szrober i szczota :) To podstawowe narzędzia. Potem wjazd na koniec myjemy karcherem.

Kilka razy w sezonie stosujemy oprysk na chwasty, jeżeli robi się ro w miarę regularnie to można to utrzymać w ryzach. Jeżeli się o tym zapomni to kaplica :)

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie wjazdu z kamienia pytajcie postaram się odpowiedzieć.

Po naszym wjeździe codziennie wjeżdżają auta dostawcze, czasami większy tir a i koparka się zdarzała.

Komentarze