Wizyta we Franku i Starej Kiszewie

W ostatni weekend udało mi sie dotrzeć do miejscowości FRANK koło Starogardu Gdańskiego, a bliżej do http://www.frank-raj.pl/ . Udało mi się zwiedzić Ogród ozdobny w tej miejscowości. Ogrody podobnie jak w Hortulusie (Dobrzyca) podzielone są tematycznie w zależności od okresu w jakim były tworzone a wiec: ogrody średniowieczne, barokowe, neorenesansowe, romantyczne. Na terenie ogrodów ozdobnych znajduje się duża szklarnia (palmiarnia) w której są drzewa i krzewy klimatu zwrotnikowego. Ogród również posiada miejsca z bylinami, ziołami, warzywnik i mini zoo. Po wielkości ogrodu ogród jak widać nie jest ogromny ale bardzo ciekawy  - spotkać tam można różnorodność i bogactwo roślinności, również dekoracje pasujące do konkretnego okresu czasowego i architektury (stary rower, ruiny zamku, betonowe kolumny, fontanny, taras i rzeźby.
Najbardziej podobały mi się kąciki z bylinami i warzywami - wyglądało to fantastyczne.

Ale największą radością dla mnie była szkółka, która znajdowała się na terenie obok ogrodów we Franku- ceny powaliły o wiele niższe niż w szkółkach. Wszelakie byliny za ok 3 zł, pnącza za 10 zł - szkoda, że nie było powojników i róż bo w sumie na nie liczyłam najbardziej.
Najważniejsze, że wyprawa była udana :)

W drodze powrotnej udało nam się trafić na ruiny zamku krzyżackiego w Starej Kiszewie a raczej ruin. Niestety teren był prywatny ogrodzony płotem z tabliczką UWAGA ZŁY PIES także ruiny mogliśmy podziwiać z zewnątrz.

A to już zapisy z interetu (www.zamki.net.pl)

Dojazd:

Stara Kiszewa leży w południowej części woj. Pomorskiego. Najprościej do niej dojechać kierując się z Kościerzyny drogą nr 214 na Toruń. Po 22 km wjeżdża się do Starej Kiszewy, gdzie należy skręcić w drugą drogę w prawo (kierunkowskaz do zamku). Po wykonaniu tego manewru trzeba jechać wyboistą drogą aż do zamku.


Rys historyczny:

Dawna nazwa: Alt Kischau

Historia budowli obronnych w Starej Kiszewie sięga XIII w. Co najmniej od 1281 r. istniał tu gród książęcy, który w 1316 został przejęty przez Krzyżaków. W pierwszej połowie XIV w. wybudowali oni na jego miejscu murowany zamek, który po 1466 r. stał się własnością Polski. Od tej pory warownia wielokrotnie zmieniała właścicieli, a w 1600 r. została przebudowana na rezydencję, z której do dziś pozostała jedynie wieża z budynkiem bramnym. Opuszczona rezydencja została w XIX w. przekształcona na folwark, którego pozostałości istnieją do dziś. Komentarze