Mechelinki - nadmorska miejscowość

W niedzielne popołudnie, pogoda pozwoliła na to aby rozkoszować się ciepłym jak na tą porę roku spacerem przy brzegu morza. Wybrałam niewielką miejscowość koło Gdyni Mechelinki - nie jest tu tłoczono jak w Gdyni a widoki natury są przepiękne , piaszczysto - kamienne klify nadmorskie, przewrócone drzewa z korzeniami i spokojny plusk morskiej wody.

Miejsce znam od urodzenia ale nigdy nie przepadałam aby tutaj przyjeżdżać - ostatnio jestem dość częstym bywalcem morskich spacerów właśnie tutaj. W okolicy zaraz nad morzem - jest ciepłą dobra knajpka gdzie można wypić ciepłą herbatę, ciasto albo po prostu coś zjeść.

Nad morzem buduje się molo (pewnie dla spacerowiczów - oby) być może będzie przystań - cieszę się, że ta niewielka miejscowość rozbudowuje się z myślą o tym aby spacerowiczom było jak najmilej i najlepiej.Mechelinki (kaszb. Mechelinka lub też Mechelinga, Mechelinczi, niem. Mechlinken, dawniej Michalenska, Mechlinie, Mechlinko, Mecholinke)[1] – stara wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo.(źródło: wikipedia.pl)

Mechelinki po raz pierwszy, wspomniane są w przekazie z 1288 r. kiedy książę Mściwej II podarował cystersom dwa statki rybackie. Jeden z nich stał na przystani w Mechelinkach, które należały do cystersów i nazwane zostały Machina. 
 
W 1603 r. na wieś napadli Szwedzi i rozpoczęli totalną grabież. Chłopi wówczas chwycili za widły oraz siekiery i przegonili napastników. Drugi raz Szwedzi napadli w 1608 r. wzięli wówczas do niewoli kilku rybaków klasztornych. 

Wieś Mechelinki jest ulicówką ukształtowaną wzdłuż drogi biegnącej z Dębogórza nad morze. W miejscowości zachowała się pochodząca prawdopodobnie z pierwszej połowy XIX w. zabytkowa zagroda Grunewalda. Drewniany dom z naczółkowym dachem oraz drewniana stodoła i obora.
Jak większość miejscowości nad morskich tak i ta jest typową wioską rybacką. Tutejsi rybacy po połowie, sprzedają swe zdobycze na miejscowym targu. 

Mechelinki to miejsce mało uczęszczane piękne i dzikie mieszczące się tuz nad samym morzem. Stąd  po przez Babie Doły, aż do Gdyni Oksywie ciągnie się klif. (źródło: mechelinki.pl)
Komentarze

 1. Dziękuję za cudowny spacer nad morzem, które uwielbiam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia a o tej miejscowości pierwszy raz słyszę :)
  http://czarnamyszka1994.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Miejsce wygląda bajecznie :-) Plaża super a widok morza jest cudny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak jak piszesz - czasami wydaje i sie, że tego nie doceniam.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka