Styl retro w mieszkaniu i w ogrodzie
Retro to termin używany do określania elementów współczesnej kultury, które pochodzą od lub są świadomą imitacją trendów w modzie, światopoglądzie, zachowaniu typowych dla niedalekiej przeszłości, a które były lub są uznawane za niemodne. Słowo „retro” pochodzi od łacińskiego przerostka retro, który dosłownie oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”, zwłaszcza w takich słowach jak retrospektywny, czyli odnoszący się do nostalgicznego lub krytycznego spojrzenia w przeszłość.
źródło: wikipedia.org
W stylu retro coraz chętniej wyposażamy wnętrza domu lub ogrodu. Lubujemy się w starodawnych lub ponadczasowych dekoracjach wynalezionych na pchlim targu lub pamiątkach z domu rodzinnego po naszej ciotce i prababci.
źródło: zszywka.pl
Styl retro w mieszkaniu to powrót do tego co dawne, do lat 50, 60 -tych. Stosujemy dodatki, które nawiązują do czasów przeszłych. To one nadają naszym pomieszczeniom tzw. ducha czasu, niekiedy romantyzmy i podkreślenia oprawy wyposażenia wnętrza. Nowoczesne wnętrze i retro dodatki pasują doskonale do siebie, dlatego nie obawiajmy się , że to co stare i nowe nie może zostać połączone razem. Efekt może być bardzo sympatyczny i ciekawe.
źródło: zszywka.pl
Charakterystyczne elementy retro w meblach - to wygięte nóżki, kanapy "kanciaste" o drewnianych bokach, wzorzyste materiały i tkaniny, w których również przeważa srebrna i złota nić, toaletki i szafki z lustrami, komody i szafy ciężkie z metalowymi okuciami lub w stylu międzywojennym.
Z dodatków dekoracyjnych, które charakteryzują ten styl to przede wszystkim narzuty, dywany i zasłony w intensywne wzorzyste kolory, poduchy i koce z frędzlami, stare zegary metalowe - mosiężne i ciężkie, również zegary z kukułką w stylu przedwojennym. Bardzo często wyposażając wnętrze w takim stylu poszukujemy starych sprzętów - starego radia, szpulowca. Ramy luster to ramy bogato rzeźbione również w obrazach i innych dekoracjach ściennych.
Dekoracje do domu Aleja Kwiatowa
A pamiętna maszyna SINGER i te tradycyjne metalowe rzeźbione nogi. Kto ma oryginał wraz zachowanym blatem i maszyną ten ma perełkę w swoim domu.
W kuchni doskonałe dodatki retro - to żeliwne ciężkie wagi starodawne, dzbany i misy z mosiądzu, starodawne młynki i moździerze.
Dopełnieniem stylu są obrazki retro przedstawiające kobiety, anioły czy charakterystyczne napisy ze starodawną czcionką.
źródło: sklep aleja kwiatowa
Dodatki do domu w stylu retro dają ciepło i kontrast do pozostałego stylu dekoracyjnego. Charakterystycznymi barwami retro są odcienie różu, pomarańczy, awokado czy musztardy.
Wyposażając wnętrze w takim stylu pamiętajmy aby zachować umiar - chyba, że ktoś lubuje się we wnętrzach typowo i 100% retro. Warto przeszukać okoliczne bazarki, starocie albo nawet serwisy aukcyjne (chociaż tam często takie przedmioty osiągają ogromne ceny). W Gdańsku co roku odbywa się Targ Dominikański na którym można z łatwością poszukać ciekawych i wiekowych staroci.
STYL RETRO W OGRODZIE
Ogród w stylu retro to przede wszystkim kamień i kostka brukowa - ścieżki, murki (najlepiej omszałe) oraz drewniane altany. Mile widziana jest czerwona cegła - najlepiej pokruszona i zniszczona. W stylu retro przenosimy do ogrodu gliniane donice, metalowe stare konewki, kanki i inne dekoracje.
Częstym motywem ogrodów retro są stare rowery oparte o drzewo, również kosze wiklinowe.
A co z roślinnością - dobór roślinności w stylu retro - to ogrody wiejskie a więc: słoneczniki, dalie, kosmosy, malwy, astry. Również wszelkie zioła pól i lasów.
Bardzo lubie takie retro:)
OdpowiedzUsuńBardzo inspirujący post Agnieszko. Styl retro daje wrażenie że otacza nas historia. Lubię takie przedmioty z duszą.
OdpowiedzUsuńŚwietne zdjęcia. Gorąco pozdrawiam.
Retro w ogrodzie? Całkiem fajne rozwiązanie :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy blog , zapraszam do mnie https://stylowo-mieszkam.pl/ .
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuń