Styl retro w mieszkaniu i w ogrodzie


 Retro to termin używany do określania elementów współczesnej kultury, które pochodzą od lub są świadomą imitacją trendów w modzie, światopoglądzie, zachowaniu typowych dla niedalekiej przeszłości, a które były lub są uznawane za niemodne. Słowo „retro” pochodzi od łacińskiego przerostka retro, który dosłownie oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”, zwłaszcza w takich słowach jak retrospektywny, czyli odnoszący się do nostalgicznego lub krytycznego spojrzenia w przeszłość.
źródło: wikipedia.org

styl retro w mieszkaniuW stylu retro coraz chętniej wyposażamy wnętrza domu lub ogrodu. Lubujemy się w starodawnych lub ponadczasowych dekoracjach wynalezionych na pchlim targu lub pamiątkach z domu rodzinnego po naszej ciotce i prababci.
                             źródło: zszywka.pl
 
Styl retro w mieszkaniu to powrót do tego co dawne, do lat 50, 60 -tych. Stosujemy dodatki, które nawiązują do czasów przeszłych. To one nadają naszym pomieszczeniom tzw. ducha czasu, niekiedy romantyzmy i podkreślenia oprawy wyposażenia wnętrza. Nowoczesne wnętrze i retro dodatki pasują doskonale do siebie, dlatego nie obawiajmy się , że to co stare i nowe nie może zostać połączone razem. Efekt może być bardzo sympatyczny i ciekawe.retro w mieszkaniu
    źródło: zszywka.pl

Charakterystyczne elementy retro w meblach - to wygięte nóżki, kanapy "kanciaste" o drewnianych bokach, wzorzyste materiały i tkaniny, w których również przeważa srebrna i złota nić, toaletki i szafki z lustrami, komody i szafy ciężkie z metalowymi okuciami lub w stylu międzywojennym.

Z dodatków dekoracyjnych, które charakteryzują ten styl to przede wszystkim narzuty, dywany i zasłony w intensywne wzorzyste kolory, poduchy i koce z frędzlami, stare zegary metalowe - mosiężne i ciężkie, również zegary z kukułką w stylu przedwojennym. Bardzo często wyposażając wnętrze w takim stylu poszukujemy starych sprzętów - starego radia, szpulowca.  Ramy luster to ramy bogato rzeźbione również w obrazach i innych dekoracjach ściennych. 

 zegar w stylu retro
                                                      Dekoracje do domu Aleja Kwiatowa

A pamiętna maszyna SINGER i te tradycyjne metalowe rzeźbione nogi. Kto ma oryginał wraz zachowanym blatem i maszyną ten ma perełkę w swoim domu.

W kuchni doskonałe dodatki retro - to żeliwne ciężkie wagi starodawne, dzbany i misy z mosiądzu, starodawne młynki i moździerze.

Dopełnieniem stylu są obrazki retro przedstawiające kobiety, anioły czy charakterystyczne  napisy ze starodawną czcionką.obrazki retro

     źródło: sklep aleja kwiatowa

Dodatki do domu w stylu retro dają ciepło i kontrast do pozostałego stylu dekoracyjnego. Charakterystycznymi barwami retro są  odcienie różu, pomarańczy, awokado czy musztardy.

Wyposażając wnętrze w takim stylu pamiętajmy aby zachować umiar - chyba, że ktoś lubuje się we wnętrzach typowo i 100% retro. Warto przeszukać okoliczne bazarki, starocie albo nawet serwisy aukcyjne (chociaż tam często takie przedmioty osiągają ogromne ceny). W Gdańsku co roku odbywa się Targ Dominikański na którym można z łatwością poszukać ciekawych i wiekowych staroci.


STYL RETRO W OGRODZIE

Ogród w stylu retro to przede wszystkim kamień i kostka brukowa - ścieżki, murki (najlepiej omszałe) oraz drewniane altany. Mile widziana jest czerwona cegła - najlepiej pokruszona i zniszczona. W stylu retro przenosimy do ogrodu gliniane donice, metalowe stare konewki, kanki  i inne dekoracje.

Częstym motywem ogrodów retro są stare rowery oparte o drzewo, również kosze wiklinowe.

A co z roślinnością - dobór roślinności w stylu retro - to ogrody wiejskie a więc: słoneczniki, dalie, kosmosy, malwy, astry. Również wszelkie zioła pól i lasów.
Komentarze

 1. Bardzo inspirujący post Agnieszko. Styl retro daje wrażenie że otacza nas historia. Lubię takie przedmioty z duszą.
  Świetne zdjęcia. Gorąco pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Retro w ogrodzie? Całkiem fajne rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy blog , zapraszam do mnie https://stylowo-mieszkam.pl/ .

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka