Bergenia sercowata - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Bergenie jest moją wdzięczną byliną małowymagającą, szybko rosnącą i pięknie kwitnącą ( u mnie 2 x w roku). Jest u mnie w kilku miejscach na skarpie wschodniej, na rabacie od strony wschodniej, pod domem od strony południowej - wszędzie rośnie pięknie. Polecam ją do ogrodów - dla mnie roślina bardzo mało wymagająca zarówno w warunkach glebowych jak i wodnych :)

Bergenia jest byliną z rodziny skalnicowatych Saxifragaceae. Pochodzi z gór Azji Środkowej. Osiąga 25–40 cm wysokości, tworzy mocne, do połowy wystające ponad powierzchnie gleby kłącze. Liście bergenii są duże, sercowate, skórzaste i zimozielone, wyrastają na długich ogonkach. Różowo-liliowe kwiaty bergenii, osadzone na grubym pędzie kwiatowym, pojawiają się od kwietnia do maja.

Bergenia jest byliną długowieczną i może pozostać na jednym miejscu nawet do 10 lat. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki uprawy i wytrzymała na mrozy, może być sadzona na różnych stanowiskach – w słońcu i w cieniu, także pod drzewami. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.
Bergenię często sadzi się w grupach, stosuje się ją na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych i na murki kwiatowe (w szczeliny).

Rośliny rozmnaża się przez podział roślin wczesną wiosną. Do tego celu wybierane są rośliny duże i dobrze rozrośnięte. Bergenię można także rozmnażać przez podział półzdrewniałego kłącza na odcinki 8–10 cm. Poszczególne części umieszcza się płasko w piasku w skrzynkach, które przetrzymuje się w inspektach. Po wytworzeniu pędów sadzi się je pojedynczo do doniczek. Po roku rośliny nadają się do wysadzenia na miejsce stałe w rozstawie 40 x 30 cm.

źródło: rośliny.wymarzonyogrod.pl

Komentarze