pęcherznicePhysocarpus opulifolius 'Luteus'
Szybko rosnący krzew o zaokrąglonym pokroju, z licznymi, wyprostowanymi głównymi pędami. Osiąga 3 m wys. i szer. Roczny przyrost 30-40 cm. Pędy jasno brązowe, często wygięte, lekko kanciaste. Starsze, grubsze gałęzie brązowe, z dużymi paskami łuszczącej się kory. Liście sezonowe, skrętoległe, owalne, 3 - 5 klapowe, 5-10 cm dł., intensywnie żółte, w cieniu zielonkawożółte. Jesienią czerwonożółte. Kwiaty białe, w baldachowatych, półkulistych kwiatostanach o szer. 5 cm, VI-VII. Owoce podobne do pęcherzyków, nabrzmiewające, 2 płatkowe, zabarwione na czerwono. Stanowisko słoneczne do cienistego. Niewymagająca roślina, rosnąca równie dobrze na suchych, jak i na wilgotnych glebach, kwaśnych do alkalicznych. Odporna na niskie temperatury, środowisko miejskie, mocne wiatry, zanieczyszczenia powietrza. Dobrze znosi cięcie i dlatego łatwo jest utrzymać pożądaną wielkość krzewu. Rozrośnięte rośliny znoszą przesadzanie, odradzają się po ostrym cięciu. Dzięki pokrojowi i szybkiemu wzrostowi doskonale nadaje się na żywopłoty.

źródło: zszp.pl
 


Physocarpus opulifolius 'Diabolo'


Krzew silnie rosnący osiągający 3 m wysokości i tyle samo średnicy. Starsze gałęzie łukowato wyginają się na boki do samej ziemi. Na starszych gałęziach kora łuszczy się strzępiasto. Liście 3-5 klapowe, długości do 7 cm (na długopędach większe - nawet do 10 cm). Biało-różowe kwiaty (średnicy do 1 cm) z licznymi purpurowymi pręcikami zebrane są w wypukłych baldachogronach (średnicy do 5 cm), które powstają na bocznych gałązkach. Krzew kwitnie w maju-czerwcu, czasem w lipcu. Owoce złożone są z kilku drobnych mieszków czerwonawych przed dojrzeniem (wrzesień), po dojrzeniu szeleszczące. Pęcherznica kalinolistna pochodzi z północno-wschodnich rejonów Ameryki Północnej. W Europie uprawiany od 1687 roku. Jest krzewem żywotnym, bardzo wytrzymałym na suszę i niewymagającym co do gleby. Krzewy swobodnie rosnące mają bardzo ładny kulisty pokrój. Ciekawe są również puszyste kwiatostany dzięki bardzo licznym pręcikom i zaczerwienione przed dojrzeniem owoce. Krzew miododajny. Nadaje się do sadzenie pojedynczo, w grupach i szpalerach.
Odmiana purpurowa jest bardzo cenna do zestawień kolorystycznych w ogrodach. Najbardziej intensywne ciemno czerowobrązowe zabarwienie liści mają krzewy rosnące w miejscach nasłonecznionych.

źródło: dendroflora.pl


Physocarpus opulifolius 'Red Baron'

 Krzew dorastający do 2 m wysokości o wyprostowanym pokroju w młodym wieku. Liście 3-5 klapowe, w zarysie jajowato-eliptyczne, długości do 7 cm, piłkowano-ząbkowane, nagie, ciemnoczerwone z wyraźnym unerwieniem, nieco węższe niż u odmiany „Diabolo”. Kwiaty białe z różowym odcieniem, zebrane w baldachogrona o średnicy ok. 5 cm. Owoc czerwony, złożony z 3-5 ostro zakończonych mieszków. Wymaga słonecznego stanowiska. Rośliny rosnące w cieniu nie mają intensywnego ciemnoczerwonego zabarwienia. Dobrze rośnie na każdej glebie. Bardzo wytrzymały na mrozy i suszę. Polecany szczególnie do nowo zakładanych zadrzewień i zieleńców przy osiedlach mieszkaniowych, stanowiąc ciekawy akcent kolorystyczny, również w ogrodach przydomowych. Dobrze znosi przycinanie. Bardzo cenna odmiana. 

źródło:kurowscy.plKomentarze

  1. Oj tak takie pęcherznice to są absolutnie moje klimaty. Lubię wszystkie jej odmiany za to że są bardzo odporne i świetnie rosną!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pęcherznice to moje ulubienice :) Cudowne i fantastyczne, polecam !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka