Skarpa w ogrodzie - modernizacja starszej części - plan nr 1 na rok 2014

Zanurzona z książkami po nos myślałam dzisiaj o skarpie i zmianach , które nastąpią na wiosnę, a raczej przymiarki do zmian.
Skarpa została stworzona w 2006 roku jako pierwsza poważniejsza rabata w ogrodzie.

Cała skarpa ma długość ok 70 m z tendencją spadkową aż do całkowitego wypłaszczenia na końcu działki. Część najstarsza to  ta część, którą widzę przez okno wykuszu w domu .

W tym roku została dokończona kolejna część przy szopce piwnej o czym pisałam tutaj .

 W zamierzeniu jest dalsze wydłużanie i zagospodarowanie skarpy z kamiennym murkiem aż do momentu wypłaszczenia.

Jednak z racji tego, że stara część skarpy wymaga modernizacji i zmian należy uporządkować to co widać przecież z okna i ma cieszyć a nie martwić.

Postanowiłam , że usunę irgę ze skarpy - pomimo mocnego cięcia nadal rozrasta się niemiłosiernie - nie tylko na zewnątrz ale również wewnątrz zagłuszając wszystko, poza tym wtedy irgę sadziłam bez doświadczenia, które teraz posiadam. Irga na te parte skarpy jest za niska (górne partie skarpy).
Kolejnym problemem związanym z irgą jest wrastanie dużej ilości chwastów pod zdrewniałe pędy - a usuwanie ich z tej wysokości i na tym poziomie jest dość trudne i uciążliwe.

A tutaj szkic :
 


 Na miejscu irgi zastanawiam się nad posadzeniem róży okrywowej Red Fairy albo Lovely Fairy , zastanwiam się również nad pięciornikami w kolorze jasno różowym w odmianie Lovely Pink.
 Tutaj będe musiała zagospodarować dosyć spory obszar pomiędzy istniejącymi świerkami conica oraz tawulcami poziom niżej. Myślałam również o berberysach w wybarwieniu bordowych liści np. Atropurpurea Nana

Pozostają Tawulce, świerki Conica, rogowica kutnerowata , bergenie, tawuły japońskie , parzydło blekotolistne, wrzosy, wrzoście, lawenda, rozchodniki, rojniki, goździki

W niższych partiach posadzone zostaną

Gęsiówka kaukaska plena
Aster Gawędka
dzwonki :karpacki, gargański, poszarskiego,
macierzanki, skalnice, floksy

Wszystko w barwach fioletowo, niebiesko, białych.
Na jesień chciałabym również na skarpie umieścić cebulowe wiosenne, których brakuję na wiosne (krokusy, przebiśniegi itp).

Teraz tylko czekać do wiosny.
Komentarze

 1. Trochę pracy to sobie zaplanowałaś :) Drobnicy wiosenno-cebulowej posadź jak najwięcej, wczesne kwiaty bardzo cieszą wiosną.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to ja tak najbardziej lubię dużo pracy - co to byłaby za przyjemność nie mieć pracy w ogrodzie, prawda....? Ciepło pozdrawiam.

   Usuń
 2. Witaj :) karczowania irgi nie zazdraszczam, podobno bardzo się rozrasta korzeniami. Róże okrywowe będziesz muisała posadzić w grubej folii, bo w przeciwnym razie plewienie będzie katorgą przy różanych kolcach. zapowiada się pięknie. na temat cebulowych się nie wypowiem, u mnie wszystko zjadają podziemne stwory.
  Pozdrawiam i do zobaczenia na FFO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj - dziękuję za miłe odwiedziny i radę. Stworów na skarpie nie ma, działają w niższych płaskich partiach. Co do róż - dziękuję za uwagę , wezmę to przy decyzji o tym jakie rośliny posadzić.
   Ciepło pozdrawiam.

   Usuń
 3. Plany masz świetne ,cebulowe posadź w siatkach [ nornice nie będą groźne] róże okrywowe miałam ale wszystko co ma kolce powoli z ogrodu wyprowadzam [ pozostało kilka róż rabatowych ] ze względu na dzieci , ale to nie problem jest tak dużo innych krzewów równie pięknych będe wpadać i podglądać pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dusia - róże to moje królowe, które kocham - wiem kolą i są bardzo upierdliwie pielęgnacyjnie o każdej porze roku - ale je kocham :) Na skarpę odstrasza mnie pielenie - o czym powyżej ktoś wspomniał.
   Dziękuję za rady i życzę miłej niedzieli.

   Usuń
 4. coś tak podejrzewam, że macierzanka i dzwonki nie wydadzą, pewnie gliniasta ta skarpa...
  Dałabym przywrotnik i seslerie- do tych iglaków... i jeszcze bodziszki i horminium, dla fioletu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Megi - bardziej piaszczysta, macierzanki doskonale rosną kilka metrów dalej na nowszej części skarpy. A przywrotnik nie lubi bardziej półcienia, bo tam do 14 - patelnia. Sesleria jest piękna i rośnie już w innej części skarpy - wezmę ją pod uwagę, podobnie bodziszki o horminium nie słyszałam muszę poczytać. Dzięki za rady :)

   Usuń
 5. Mam taką irgę przed domem, pięknie wygląda nisko, zakrywając część ścieżki z kamienia. Co do pięciorników mam żółte, sadziła je teściowa i na jesień nie wyglądają aż tak pięknie. Ta rabata kamienna wygląda cudnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są róże odmiany irgi być może ma tą drobną, która bardziej rośnie w ryzach, moja szaleje na skarpie i jest uciążliwa - pięciorników jest Ci u mnie pełno w ogrodzie na jesieni są najpiękniejsze bo najdłużej kwitną. Może Twoja teściowa ma inną odmianę :) Ciepło pozdrawiam.

   Usuń

 6. Jeśli masz gdzie powiesić budkę dla modraszki to polecam, ptak ten będzie zjadać różne niechciane owady :)
  A jak nie budka lęgowa to poidełko, będzie nie tylko dekorację ale też pomoże ugasić pragnienie ptakom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Damianie - jedną budkę mam - ale muszę przewiesić kot się kręci blisku, druga również zawiśnie - muszę sprawdzić czy rozmiar otworu pasuje do modraszki - ciepło pozdrawiam.

   Usuń
 7. Uwielbiam Twojego bloga :) Genialny jest :0

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Informuję, że mam włączoną moderacje komentarzy w odpowiedzi na dużą ilość spamu i reklam. Pozdrawiam ciepło :) Agnieszka